Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
My Słowianie wiemy jak... dobrze zjeść [GRYF] - OP7E89
Smacznego!
Owner: QFerki squad
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 14 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:20 h    Distance to travel: 0.20 km
Date hidden: 06-03-2014
Date created: 06-03-2014
Date published: 06-03-2014
Last modification: 26-07-2014
77x Found
8x Not found
4 notes
watchers 3 watchers
60 visitors
69 x rated
Rated as: Excellent
26 x recommended
This cache is recommended by: Armis, Atyde, baloniarz, bubuanddudu, buuka, Driver, dulus-y, got100, imariuszek, kazio i lila, KoMa69, konger, makotka, Molly1 (iwmali), Nefryt+, Orionez&Oskar, Pipelki, Qbacki, RoDaJJ, rredan, szym_asi, szym_asi vs outlander :), Tataminiakus, Wrzos, Youstyn@, zaboja
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka jest częścią Projektu Gryf, stworzonego przy współpracy z Nadleśnictwem Trzebież i Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.

 

„Stół ich nigdy nie jest pusty, nigdy bez nakrycia - tak opisywał pomorskich Słowian jeden z kronikarzy. Inni zachwycali się, że u Słowian jest czyste powietrze, ludzie pracowici, a lasy, pola i zwierzęta dają mnóstwo pożywienia. Nasi przodkowie zdecydowanie, nie jedli żeby żyć, tylko żyli po to, aby jeść. Pyszne pokarmy stanowiły ofiarę dla Bogów – szczególnie miód i kołacz. Po odprawieniu świętych obrzędów Słowianie sami zasiadali do stołu i raczyli podniebienia odświętnymi smakołykami.

Podstawą posiłków w owym czasie były produkty zbożowe i mięso. Przede wszystkim jadano wieprzowinę i wołowinę, a lubiany obecnie drób stanowił raczej rolę uzupełniającą. Wśród zbóż dominowało pszenica, proso, żyto. Oprócz posiłków zboża używano też do produkcji piwa. Na Wolinie zauważono, że w mieście pożywiano się przede wszystkim prosem i jęczmieniem, w świątyni zaś żytem i pszenicą. Dla fanów piwa mamy ciekawostkę – w świątyni wolińskiej znaleziono pozostałości ogródka w którym uprawiano między innymi chmiel :)

Jak widać, w tej materii do czasów współczesnych nie zmieniło się zbyt wiele. Ciekawiej sytuacja wygląda z warzywami. Nasi przodkowie nie znali raczej takich np. pomidorów. Doceniali jednak kulinarne walory grochu, bobu, rzepy, soczewicy, ogórka, marchwi, pasternaku, czosnku oraz prawdopodobnie kapusty. Z owoców popularne były jabłka, gruszki i brzoskwinie. Znane były też śliwki, wiśnie i orzechy włoskie.

Wielką rolę pełnił miód, zarówno nieprzetworzony, jak i sycony.

Zbieractwo było ważnym sposobem pozyskiwania pożywienia. Zbierano m. in. zapomniane już dziś nieco w kuchni pokrzywę, komosę, rdest. W czasach głodu spożywano liście lipowe, korę brzozową i mech.

Szeroko znane na Słowiańszczyźnie były grzyby. Kto nie słyszał o Macieju z Zadu...  Skądśtam i jego smardzach? A może ktoś miał do czynienia z kiszonymi opieńkami? A już o prawdziwkach to nawet nie wspominamy... 

A kanie są wspaniałe jako przyprawa – wystarczy ususzone sproszkować i macie niesamowitą przyprawę do rozmaitych sosów.

A teraz zapraszamy na spacerek po lesie, na zbiór keszyka 

Uwaga! Do zrobienia kesza może się przydać lusterko, bynajmniej nie po to, żeby podziwiać własne oblicze.

Pierwszy etap wymaga od Was pewnej wiedzy. Pójdźcie sobie na kordy. To co jadalne sobie obejrzyjcie i zostawcie, to co byście normalnie obeszli obojętnie powinno przykuć uwagę. Są tego dwie sztuki, jak dwie połówki... kordów Do odkrycia informacji używamy gimnastyki lub wspomnianego lusterka, metody siłowe nic Wam nie dadzą, my Słowianie wiemy jak... zabezpieczyć kesza przed siłą pozostałych

Finał prosimy dobrze maskować.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Ciekawostka dotycząca wartości miodu