Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wielkopolskie rekordy (WLKP tej!) - OP68D9
Właściciel: Pawel brasia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 129 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-05-2013
Data utworzenia: 26-05-2013
Data opublikowania: 30-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 31-05-2013
94x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
24 odwiedzających
84 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aneczka100+JB
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Każdym z reginów może poszczycić się rekordami i ciekawostkami na skalę regionu, województwa, kraju czy świata. Poniżej przytoczę kilkanaście rekordów związanych z Wielkopolską...

 

  1. Najstarsze miasto o historii pisanej w Polsce to Kalisz. Nazwa Kalisia pojawiła się w dziele Klaudiusza Ptolemeusza w II w. ne.

  2. Pierwszy piorunochron w Polsce zainstalowany został w 1783 na ratuszu w Rawiczu.

  3. Jedyna czynna parowozownia w Europie znajduje sie w Wolsztynie. Co roku w pierwszych dniach maja zjeżdzają tam tysiące miłośników kolei parowych.

  4. Kolejka o najwęższym w Polsce rozstawie szyn (240mm) kursuje w Cichowie. Ciuchcia jest tak mała, że maszynista aby ją prowadzić siedzi okrakiem na specjalnej platformie tuż za lokomotywą.

  5. Najdłuższa kolej linowa w Polsce długości 7 km działa w okolicy Bielawy, transportując urobek z kamieniołomu do zakładów sodowych w Janikowie.

  6. Największy kosz o długości niemal 20 m, na który zużyto 12 ton wikliny. W 2006 r. 50 plecionkarzy pracowało przez 3 dni. Kosz znajduje się w Nowym Tomyślu.

  7. Największa świeca została wyprodukowana w 2003 r. w Krotoszynie. Wysokość 3,5m, zużyto na to 2,5 t parafiny, a knot miał grubość 5 cm.

  8. Najstarszym polskim sanktuarium jest sanktuarium w Górce Klasztornej k. Łobżenicy. W 1079 r. na dorodnym dębie ukazała się Matka Boska ubogiemu pastuszkowi. Nieopodal dębu znajdowała się studnia, z której czerpano wodę dla bydła. Od czasu objawienia woda zaczęła uchodzić za cudowną, a już w 1111 r. z fundacji Bolesława Krzywoustego postawiono tu pierwszy kościół.               

  9. Najstarszy drewniany kościół w Polsce znajduje się w w Tarnowie Pałuckim. Budowla szacowana na XVII wiek, podczas badań dendrochronologicznych okazała się dużo starsza: drewno użyte do budowy świątyni zostało ścięte ok. 1373 r.

  10. Najstarszą ceglaną budowlą w Polsce jest kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego na Komandorii w Poznaniu.

  11. Największy wybudowany dotychczas budynek drewniany w technologii szkieletowej w Polsce, trzykondygnacyjny, mający 39 mieszkań, znajduje się w Witkowie przy ul. Magnoliowej.

  12. Najstarszy znak drogowy w Polsce znajduje się w Koninie, koło kościoła pw. św. Bartłomieja. Został wykonany w połowie 1151 r. Jest to kamienna figura w kształcie kręgla z napisem informującym, że w tym miejscu drogi między Kaliszem i Kruszwicą.

  13. W miejscowości Cieśle (gm. Buk) w 1992 r. odnaleziono najstarszą łódź (tzw. dłubanka korytowata) z ok. 1700 r. p.n.e. Wykonana z dębiny o dł. 3,55 m , szer. 0,84 m i wys. 0,47 m. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Archeolgicznego w Poznaniu.

  14. Najstarszy w Polsce wiatrak pochodzący z Gryżyny, z 1585 r. znajduje się w tzw. Małym Skansenie nad jeziorem Lednica.

  15. Największą imprezą targową była Powszechna Wystawa Krajowa znana jako PeWuKa zaprezentowana w 1929 r., prezentowała osiągnięcia pierwszego dziesięciolecia niepodległej Polski. Żadna inna impreza w kraju nie była przygotowana z takim rozmachem i nie ściągnęła tylu gości (ponad 4 mln.).

  16. Najgłębiej na świecie wykonany koncert odbył się w kopalni soli w Kłodawie w 2007 roku. Koncert zagrała Filharmonia Kaliska, a gwiazdą koncertu był skrzypek Dimitry Vasiliew.

  17. Największy kościół w Polsce i 7 w Europie znajduje się w Licheniu. Swiątynia wybudowana w latach 1994-2004 ma rozmiary: 139 m długości i 77 m szerokości, może pomieścić 15 tys. wiernych. Nad świątynią góruje najwyższa w kraju wieża kościelna o wysokości 141,5 m, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć Konin. Wieża jest jednocześnie dzwonnicą skrywającą największy w Polsce (trzeci w Europie) dzwon „Maryja Bogurodzica” waży razem z jarzmem 19 ton, a samo serce dzwonu – 400 kg. Oprawę muzyczną uroczystościom kościelnym nadają największe w Polsce i czwarte w Europie organy. Mają one 157 głosów, z zbudowane są z ponad 10 tys. piszczałek, z których największa ma 783 cm wysokości. Najsmuklejsze na świecie filary kolumnady prowadzącej do bazyliki: przy średnicy 1,3 m mają aż 25,1m wysokości.

  18. Największe w Europie zbiory literatury masońskiej znajdują się w pałacu biskupów poznańskich w Ciążeniu.   

  19. Największy zbiornik retencyjny w Polsce to Jeziorsko, zajmuje powierzchnię 1760-4230 ha.    

  20. Największa w Europie kolonia nietoperzy (ok. 20 tys. sztuk) znajduje się w rezerwacie "Nietoperek" utworzonym w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

  21. Według niektórych źródeł najstarsze kino w Polsce to Muza w Poznaniu, jest jeszcze dwóch kandydatów do tego rekordu: Pionier w Szczecinie i Tatry w Łodzi. Żródła różnie podają palmę pierszeństwa, w każdym razie jest to jedno z trzech najstarszych kin w Polsce.

  22. Najwyższa (nie największa) fontanna w Polsce znajduje się na jeziorze Malta w Poznaniu, woda tryska na wysokość 60 m.

Bonus: Największy projekt keszy w Wielkopolsce mieści się między Neklą a Czerniejewem, wcale nie najmniejsza, ani nie największa, po prostu jedna z najzwyklejszych skrzynek znajduje się na współrzędnych ;).



Pamiętaj, że tworząc ten projekt włożyliśmy w niego dużo serca, czasu i pieniędzy, dlatego odkładając skrzynkę zadbaj o jej maskowanie aby nikt obcy jej nie znalazł i poszukiwacze po Tobie nie mieli łatwiej.
Uwaga: skrzynka może zawierać dane potrzebne do zdobycia skrzynki Enigma, pomiętaj o ich zapisaniu.

 

Bibliografia:
http://regionwielkopolska.pl/
http://wikipedia.pl
http://www.trak-bud.pl/
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Okolice skrzynki
Mapa