Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Wielkopolskie rekordy (WLKP tej!) - OP68D9
Owner: Pawel brasia
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 129 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-05-2013
Date created: 26-05-2013
Date published: 30-05-2013
Last modification: 31-05-2013
94x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
24 visitors
84 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: aneczka100+JB
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Każdym z reginów może poszczycić się rekordami i ciekawostkami na skalę regionu, województwa, kraju czy świata. Poniżej przytoczę kilkanaście rekordów związanych z Wielkopolską...

 

  1. Najstarsze miasto o historii pisanej w Polsce to Kalisz. Nazwa Kalisia pojawiła się w dziele Klaudiusza Ptolemeusza w II w. ne.

  2. Pierwszy piorunochron w Polsce zainstalowany został w 1783 na ratuszu w Rawiczu.

  3. Jedyna czynna parowozownia w Europie znajduje sie w Wolsztynie. Co roku w pierwszych dniach maja zjeżdzają tam tysiące miłośników kolei parowych.

  4. Kolejka o najwęższym w Polsce rozstawie szyn (240mm) kursuje w Cichowie. Ciuchcia jest tak mała, że maszynista aby ją prowadzić siedzi okrakiem na specjalnej platformie tuż za lokomotywą.

  5. Najdłuższa kolej linowa w Polsce długości 7 km działa w okolicy Bielawy, transportując urobek z kamieniołomu do zakładów sodowych w Janikowie.

  6. Największy kosz o długości niemal 20 m, na który zużyto 12 ton wikliny. W 2006 r. 50 plecionkarzy pracowało przez 3 dni. Kosz znajduje się w Nowym Tomyślu.

  7. Największa świeca została wyprodukowana w 2003 r. w Krotoszynie. Wysokość 3,5m, zużyto na to 2,5 t parafiny, a knot miał grubość 5 cm.

  8. Najstarszym polskim sanktuarium jest sanktuarium w Górce Klasztornej k. Łobżenicy. W 1079 r. na dorodnym dębie ukazała się Matka Boska ubogiemu pastuszkowi. Nieopodal dębu znajdowała się studnia, z której czerpano wodę dla bydła. Od czasu objawienia woda zaczęła uchodzić za cudowną, a już w 1111 r. z fundacji Bolesława Krzywoustego postawiono tu pierwszy kościół.               

  9. Najstarszy drewniany kościół w Polsce znajduje się w w Tarnowie Pałuckim. Budowla szacowana na XVII wiek, podczas badań dendrochronologicznych okazała się dużo starsza: drewno użyte do budowy świątyni zostało ścięte ok. 1373 r.

  10. Najstarszą ceglaną budowlą w Polsce jest kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego na Komandorii w Poznaniu.

  11. Największy wybudowany dotychczas budynek drewniany w technologii szkieletowej w Polsce, trzykondygnacyjny, mający 39 mieszkań, znajduje się w Witkowie przy ul. Magnoliowej.

  12. Najstarszy znak drogowy w Polsce znajduje się w Koninie, koło kościoła pw. św. Bartłomieja. Został wykonany w połowie 1151 r. Jest to kamienna figura w kształcie kręgla z napisem informującym, że w tym miejscu drogi między Kaliszem i Kruszwicą.

  13. W miejscowości Cieśle (gm. Buk) w 1992 r. odnaleziono najstarszą łódź (tzw. dłubanka korytowata) z ok. 1700 r. p.n.e. Wykonana z dębiny o dł. 3,55 m , szer. 0,84 m i wys. 0,47 m. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Archeolgicznego w Poznaniu.

  14. Najstarszy w Polsce wiatrak pochodzący z Gryżyny, z 1585 r. znajduje się w tzw. Małym Skansenie nad jeziorem Lednica.

  15. Największą imprezą targową była Powszechna Wystawa Krajowa znana jako PeWuKa zaprezentowana w 1929 r., prezentowała osiągnięcia pierwszego dziesięciolecia niepodległej Polski. Żadna inna impreza w kraju nie była przygotowana z takim rozmachem i nie ściągnęła tylu gości (ponad 4 mln.).

  16. Najgłębiej na świecie wykonany koncert odbył się w kopalni soli w Kłodawie w 2007 roku. Koncert zagrała Filharmonia Kaliska, a gwiazdą koncertu był skrzypek Dimitry Vasiliew.

  17. Największy kościół w Polsce i 7 w Europie znajduje się w Licheniu. Swiątynia wybudowana w latach 1994-2004 ma rozmiary: 139 m długości i 77 m szerokości, może pomieścić 15 tys. wiernych. Nad świątynią góruje najwyższa w kraju wieża kościelna o wysokości 141,5 m, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć Konin. Wieża jest jednocześnie dzwonnicą skrywającą największy w Polsce (trzeci w Europie) dzwon „Maryja Bogurodzica” waży razem z jarzmem 19 ton, a samo serce dzwonu – 400 kg. Oprawę muzyczną uroczystościom kościelnym nadają największe w Polsce i czwarte w Europie organy. Mają one 157 głosów, z zbudowane są z ponad 10 tys. piszczałek, z których największa ma 783 cm wysokości. Najsmuklejsze na świecie filary kolumnady prowadzącej do bazyliki: przy średnicy 1,3 m mają aż 25,1m wysokości.

  18. Największe w Europie zbiory literatury masońskiej znajdują się w pałacu biskupów poznańskich w Ciążeniu.   

  19. Największy zbiornik retencyjny w Polsce to Jeziorsko, zajmuje powierzchnię 1760-4230 ha.    

  20. Największa w Europie kolonia nietoperzy (ok. 20 tys. sztuk) znajduje się w rezerwacie "Nietoperek" utworzonym w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

  21. Według niektórych źródeł najstarsze kino w Polsce to Muza w Poznaniu, jest jeszcze dwóch kandydatów do tego rekordu: Pionier w Szczecinie i Tatry w Łodzi. Żródła różnie podają palmę pierszeństwa, w każdym razie jest to jedno z trzech najstarszych kin w Polsce.

  22. Najwyższa (nie największa) fontanna w Polsce znajduje się na jeziorze Malta w Poznaniu, woda tryska na wysokość 60 m.

Bonus: Największy projekt keszy w Wielkopolsce mieści się między Neklą a Czerniejewem, wcale nie najmniejsza, ani nie największa, po prostu jedna z najzwyklejszych skrzynek znajduje się na współrzędnych ;).



Pamiętaj, że tworząc ten projekt włożyliśmy w niego dużo serca, czasu i pieniędzy, dlatego odkładając skrzynkę zadbaj o jej maskowanie aby nikt obcy jej nie znalazł i poszukiwacze po Tobie nie mieli łatwiej.
Uwaga: skrzynka może zawierać dane potrzebne do zdobycia skrzynki Enigma, pomiętaj o ich zapisaniu.

 

Bibliografia:
http://regionwielkopolska.pl/
http://wikipedia.pl
http://www.trak-bud.pl/
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Okolice skrzynki
Mapa