Zapraszam do odkrycia kilku ciekawych i mało uczęszczanych miejsc w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego.

Stara Kredownia to finałowy kesz, wieńczący zwiedzanie mało znanych miejsc w WPN.
OTO CAŁY SKŁAD
WPN_1 WPN_2 WPN_3 WPN_4 WPN_5 WPN_6 WPN_FINAŁ

Po odnalezieniu kesza należy zapamiętać ciąg liter, który jest hasłem do logu.
Życzę miłej zabawy i owocnych poszukiwań.
Znajdujecie się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego w związku z czym nie należy: opuszczać szlaków, używać ognia, płoszyć zwierząt, zbierać runa ... strona www WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
Koordynaty wskazują na tablicę informacyjną przy kredowni
By odnaleźć prawdziwe położenie kesza finałowego należy rozwiązać zadanie:
N 53°53.ABC, E14°27.DEF
ABC=(WPN_1)+(WPN_3)+(WPN_4)-2
DEF=(WPN_2)+(WPN_5)+(WPN_6)+4
gdzie (WPN_x) oznacza liczbę z hasła do logu np. z hasła FRT67S wpisujemy 67
MASKOWANIE OTWIERANE OD GÓRY

Finałowy kesz Stara Kredownia zawiera:
logbook
Certyfikaty Znalazcy
ołówek
kodowane hasło do logu
SKŁADAM GRATULACJE DLA WSZYSTKICH KESZERÓW ZWIEDZAJĄCYCH WPN ;)
OPIS OKOLIC KESZA
Nieopodal Doliny Trzciągowskiej zlokalizowana jest Stara Kredownia. Należy zaznaczyć, że często mylnie jako "Stara Kredownia" rozumiane jest stanowisko geologiczne w Wicku.
W pobliżu znajduje się ścieżka przyrodnicza „Procesy przyrodnicze” biegnąca od Kredowni w Wicku przez Górę Piaskową nad jeziorem Turkusowym do wzgórza Zielonka koło Lubina
Kredownia w Wicku znajduje się w granicach Wolińskiego Parku Narodowego, z Międzyzdrojów około 4.5 km, na trasie niebieskiego szlaku.
Jest to miejsce po kopalni odkrywkowej kredy. Wszystkie wyrobiska wraz z otaczającymi murawami ziołoroślinnymi stanowią bardzo cenny zespół przyrodniczy WPN-u i podlegają ochronie.
Panuje tutaj ciepły mikroklimat, sprzyja mu wystawa południowa i osłonięcie od północy lasami i wzgórzami. Temperatura podłoża latem sięga niekiedy do 60°C i dlatego występują tu roślin kserotermiczne (ciepłolubne) takie jak: kocanki piaskowe, rozchodnik ostry, rozchodnik wielki, macierzanka piaskowa, goździk kartuzek.
Geneza powstania kredy związana jest z procesem akumulacji szczątków organizmów morskich zachodzącym w ciepłych płytkich morzach przed około 90 milionami lat. Około 7-10 tysięcy lat temu olbrzymia bryła kredy zwana "porwakiem kredowym" została oderwana od dna morza i przetransportowana przez lądolód w to miejsce. Na terenie kredowni odkryto i opisano kilkadziesiąt morskich gatunków kopalnych (skamieniałości).
Przed wojną kredę eksploatowano na potrzeby fabryki cementu w Lubinie. Po 1945 wydobywano ją by wykorzystać jako nawóz rolniczy lub do wyrobu pasty do zębów. Eksploatacja kredy trwała do około 1985 roku.
NIEBIESKI szlak turystyczny zwany „Nad Zalewem” rozpoczyna się w Międzyzdrojach i przez Kredownię w Wicku, dalej przez Wapnicę, Jezioro Turkusowe, przebiega do punktu widokowego Zielonka. Dalej biegnie przez Karnocice, Dargobądź, ruiny zamku Apenburg do Wolina. Jest dobrze oznakowany planszami informacyjnymi, mapami turystycznymi, tablicami informacyjnymi i wyposażony w wiaty przeciwdeszczowe, ławy, stoły oraz bramy wjazdowe i parkingi ... oraz kesze ;)
P.S. podziękowania dla alex22 oraz RoDaJJ za wnikliwą analizę keszy i cenne wskazówki.
P.S. By nie obciążać OC moje kesze mają niezbędne minimum zdjęć. Mimo to zapraszam do odkeszowywania wyspy