Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Parafia św. Józefa - OP57B2
kościół św. Józefa w Chorzowie
Właściciel: Graba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 276 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 23-08-2012
Data utworzenia: 22-08-2012
Data opublikowania: 23-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 11-03-2014
41x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
5 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

Parafia św. Józefa należała do parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie i została w 1912 r. z niej wydzielona. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Paweł Łukaszczyk, proboszcz parafii św. Barbary, który zmarł w 1905 r. Plany architektoniczne sporządził prof. Joseph Schmitz z Norymbergii. 
W dniu 16 października1904 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła, w 1905 r. założono fundamenty i wzniesiono ściany. Budowę prowadzono 3 lata. Koszt całkowity wyniósł 500.000 ówczesnych marek niemieckich. Złożyły się na to Huta Królewska, Freikunksgelderfond, dary księcia biskupa kard. Knoppa z Wrocławia, kopalnia "Król" i składki parafian, natomiast resztę pożyczono. 

    Kościół został poświęcony ku czci Bożej i swego patrona św. Józefa, Opiekuna i Orędownika Kościoła. Nową świątynię pobłogosławił ks. dziekan Wiktor Schmidt z Katowic 
dnia 18 listopada 1907 r. Wtedy też został instalowany jako kuratus parafii ks. Paweł Czaja, 
w 1911 r. mianowany jej pierwszym proboszczem. Od roku 1911 prowadzone były księgi metrykalne, a od 1912 kuracja przy kościele św. Józefa stała się parafią. Parafia kanonicznie erygowana dopiero 9 stycznia 1913 r. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 14 kwietnia 1915 r. ks. Adolf Bertram, biskup wrocławski. 

   Kościół zbudowany został w stylu neoromańskim z cegły miejscowej sprowadzonej z Rudy (cegła duża formatu klasztornego), natomiast wszystkie elementy dekoracyjne wykonano ze sztucznego kamienia zostały sprowadzone z Bawarii. Pierwotnie kościół posiadał polichromię malowaną przez malarza Platzka z Kluczborka. Mozaiki apostołów pochodzą z pracowni Franciszka Hofstaedtera z Monachium. Architekt Joseph Schmitz zaprojektował też całość dekoracji rzeźbiarskich elewacji kościoła, które wykonał rzeźbiarz Josef Kopf z Monachium. Ołtarze wykonane zostały w firmie Schneidera w Regensburgu, organy z pracowni M. Bandera. Dzwony pochodziły z odlewni Ottona z Hemelingen koło Bremy. W wyniku rabunkowych działań wojennych zostały zabrane dzwony: „Maria”, „Paweł” i „Edward”. Zostały tylko dwa: „Józef” i „Jan”. Dwa brakujące dzwony „Barbara” i „Florian” zostały dodane w 1979 r. W wieży mechanizm zegara „J. F. Wuelebockenem 1907”. Witraże w oknach kościoła pochodzą w większości z pracowni Zettlera z Monachium. Zostały one w latach 90-tych odrestaurowane przez firmę Damiana Szyszki z Pszczyny. 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wnętrze
Skrzynka założona z tyłu koscioła po lewej stronie od ramp:)