Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Parafia św. Józefa - OP57B2
kościół św. Józefa w Chorzowie
Eigenaar: Graba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 276 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 23-08-2012
Gemaakt op: 22-08-2012
Gepubliceerd op: 23-08-2012
Laatste verandering: 11-03-2014
41x Gevonden
5x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
5 x Bekeken
32 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

 

Parafia św. Józefa należała do parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie i została w 1912 r. z niej wydzielona. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Paweł Łukaszczyk, proboszcz parafii św. Barbary, który zmarł w 1905 r. Plany architektoniczne sporządził prof. Joseph Schmitz z Norymbergii. 
W dniu 16 października1904 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła, w 1905 r. założono fundamenty i wzniesiono ściany. Budowę prowadzono 3 lata. Koszt całkowity wyniósł 500.000 ówczesnych marek niemieckich. Złożyły się na to Huta Królewska, Freikunksgelderfond, dary księcia biskupa kard. Knoppa z Wrocławia, kopalnia "Król" i składki parafian, natomiast resztę pożyczono. 

    Kościół został poświęcony ku czci Bożej i swego patrona św. Józefa, Opiekuna i Orędownika Kościoła. Nową świątynię pobłogosławił ks. dziekan Wiktor Schmidt z Katowic 
dnia 18 listopada 1907 r. Wtedy też został instalowany jako kuratus parafii ks. Paweł Czaja, 
w 1911 r. mianowany jej pierwszym proboszczem. Od roku 1911 prowadzone były księgi metrykalne, a od 1912 kuracja przy kościele św. Józefa stała się parafią. Parafia kanonicznie erygowana dopiero 9 stycznia 1913 r. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 14 kwietnia 1915 r. ks. Adolf Bertram, biskup wrocławski. 

   Kościół zbudowany został w stylu neoromańskim z cegły miejscowej sprowadzonej z Rudy (cegła duża formatu klasztornego), natomiast wszystkie elementy dekoracyjne wykonano ze sztucznego kamienia zostały sprowadzone z Bawarii. Pierwotnie kościół posiadał polichromię malowaną przez malarza Platzka z Kluczborka. Mozaiki apostołów pochodzą z pracowni Franciszka Hofstaedtera z Monachium. Architekt Joseph Schmitz zaprojektował też całość dekoracji rzeźbiarskich elewacji kościoła, które wykonał rzeźbiarz Josef Kopf z Monachium. Ołtarze wykonane zostały w firmie Schneidera w Regensburgu, organy z pracowni M. Bandera. Dzwony pochodziły z odlewni Ottona z Hemelingen koło Bremy. W wyniku rabunkowych działań wojennych zostały zabrane dzwony: „Maria”, „Paweł” i „Edward”. Zostały tylko dwa: „Józef” i „Jan”. Dwa brakujące dzwony „Barbara” i „Florian” zostały dodane w 1979 r. W wieży mechanizm zegara „J. F. Wuelebockenem 1907”. Witraże w oknach kościoła pochodzą w większości z pracowni Zettlera z Monachium. Zostały one w latach 90-tych odrestaurowane przez firmę Damiana Szyszki z Pszczyny. 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Wnętrze
Skrzynka założona z tyłu koscioła po lewej stronie od ramp:)