Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kamień Pocztyliona - OP4E54
Eigenaar: gzr NIEAKTYWNY
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 151 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 30-04-2012
Gemaakt op: 30-04-2012
Gepubliceerd op: 30-04-2012
Laatste verandering: 11-01-2021
96x Gevonden
6x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
74 x Bekeken
70 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: skiper
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W 1721 roku August II Sas zwany Mocnym, król Polski i elektor saski rozkazał ustawienie slupów milowych na trasach funkcjonowania poczty.
Przez Oskowo (Wutzkow) wiodły dwa szlaki pocztowy najważniejszy; ze Szczecina przez Kołobrzeg - Słupsk - Łupawę - Karwno - Kozin - Oskowo - Bukowinę - Linię Pobłocie do Gdańska i dalej do Królewca (Kenigsberg) Była to najkrótsza droga z Prus na Pomorze zachodnie i dalej do Lubeki którą 4 x w tygodniu przemierzał pocztylion na koniu i cztery razy w tygodniu pocztowy zaprzęg konny. Od Bukowiny szlak prowadził północnym brzegiem rzeki Bukowiny i od Kozina pólnocnym brzegiem rzeki Łupawy. W Łupawie był most i pocztowi przekraczali Łupawę jadąc do Słupska.
Przez Oskowo prowadził także szlak pocztowy z Lęborka przez Małoszyce - Osowo - Cewice - Oskowo - Rokity - do Bytowa i łączył zamki w Bytowie i Lęborku.

W dniu 25 września 1781 r. na trasie tej doszło do zabójstwa. Niejaki Lewin Mozes, napadł na pocztyliona Salonkiego, po czym, zabijając go, skradł wszystkie przesyłki przewożone w tym dniu przez kuriera. Przestępstwo, jakiego dopuścił się Mozes nie uszło mu płazem. Schwytany i szybko osądzony, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 8 lutego 1782 r. poprzez łamanie kołem. Po dzień dzisiejszy miejscowi przekazują sobie legendę, wedle której w wichrowe, pochmurne wieczory na drodze z Oskowa do Cewic można spotkać ducha pocztyliona, który bezustannie biegając z jednego krańca drogi na drugi, stara się pozbierać porozrzucane przesyłki.

W miejscu zdarzenia stał przed wojną kamień ze znakiem krzyża, a nad kamieniem na drewnianej tablicy było ostrzeżenie dla potomnych. Po wielu latach, ponownie ustawiono kamień i postawiono drewnianą tablicę, aby przypomnieć o wydarzeniu i zaznaczyć przebieg starego szlaku pocztowego. 21 października 2008 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie kamienia upamiętniającego ten historyczny fakt.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Stary kamień
nowy kamień