Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kamień Pocztyliona - OP4E54
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 151 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 30-04-2012
Date created: 30-04-2012
Date published: 30-04-2012
Last modification: 11-01-2021
96x Found
6x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
74 visitors
70 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: skiper
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W 1721 roku August II Sas zwany Mocnym, król Polski i elektor saski rozkazał ustawienie slupów milowych na trasach funkcjonowania poczty.
Przez Oskowo (Wutzkow) wiodły dwa szlaki pocztowy najważniejszy; ze Szczecina przez Kołobrzeg - Słupsk - Łupawę - Karwno - Kozin - Oskowo - Bukowinę - Linię Pobłocie do Gdańska i dalej do Królewca (Kenigsberg) Była to najkrótsza droga z Prus na Pomorze zachodnie i dalej do Lubeki którą 4 x w tygodniu przemierzał pocztylion na koniu i cztery razy w tygodniu pocztowy zaprzęg konny. Od Bukowiny szlak prowadził północnym brzegiem rzeki Bukowiny i od Kozina pólnocnym brzegiem rzeki Łupawy. W Łupawie był most i pocztowi przekraczali Łupawę jadąc do Słupska.
Przez Oskowo prowadził także szlak pocztowy z Lęborka przez Małoszyce - Osowo - Cewice - Oskowo - Rokity - do Bytowa i łączył zamki w Bytowie i Lęborku.

W dniu 25 września 1781 r. na trasie tej doszło do zabójstwa. Niejaki Lewin Mozes, napadł na pocztyliona Salonkiego, po czym, zabijając go, skradł wszystkie przesyłki przewożone w tym dniu przez kuriera. Przestępstwo, jakiego dopuścił się Mozes nie uszło mu płazem. Schwytany i szybko osądzony, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 8 lutego 1782 r. poprzez łamanie kołem. Po dzień dzisiejszy miejscowi przekazują sobie legendę, wedle której w wichrowe, pochmurne wieczory na drodze z Oskowa do Cewic można spotkać ducha pocztyliona, który bezustannie biegając z jednego krańca drogi na drugi, stara się pozbierać porozrzucane przesyłki.

W miejscu zdarzenia stał przed wojną kamień ze znakiem krzyża, a nad kamieniem na drewnianej tablicy było ostrzeżenie dla potomnych. Po wielu latach, ponownie ustawiono kamień i postawiono drewnianą tablicę, aby przypomnieć o wydarzeniu i zaznaczyć przebieg starego szlaku pocztowego. 21 października 2008 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie kamienia upamiętniającego ten historyczny fakt.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Stary kamień
nowy kamień