Żydzi w Pławnie mieszkali już w XVIII wieku. W 1897 roku w miejscowości żyło 752 wyznawców judaizmu, co stanowiło 53% wszystkich mieszkańców. Grzebali swych zmarłych na cmentarzu położonym na skraju lasu, w kierunku Zagórza.
Było to także miejsce pochowku Żydów z pobliskich Gidel. Cmentarz żydowski w Pławnie został zdewastowany w czasach Holocaustu, a dzieła destrukcji dokończono po wojnie. Kamienne nagrobki oraz ogrodzenie zostały stopniowo rozebrane przez niektórych mieszkańców, a teren nekropolii zaczął powoli zmieniać się w nielegalny śmietnik i składowisko złomu.
Na terenie cmentarza zachowały się zniszczone obmurowania grobów oraz ślady dawnego ogrodzenia. Macewy wykorzystane do budowy pomnika pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, w ich zwieńczeniach wyrzeźbiono świece - symbol umieszczany na grobach żydowskich kobiet - oraz motywy roślinne.
Kesz znajduje się na wprost płyty pamiątkowej po zewnętrznej części pozostałości po ogrodzeniu, przykryty kamyczkiem leżącym pod drzewkami.
Kordy wskazują na punkt przed tablicą pamiątkową.
Teren: Nie powinno być problemu nawet w szpileczkach, ale uważajcie na rozciągnięte między drzewkami pajęczyny. Kamyczek pod którym jest keszyk trochę waży, dziecko nie da rady, ale przeturlać go się da bez większych problemów. Podnosić nie trzeba. Zarośnięte wszystko gęstą trawą.
Skrzynka jest częścią SuperBonusowego Quizu i zawiera w logbooku część kodu do jego koordów, zapisz je wraz z informacją z której skrzynki pochodzi.