Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Lignoza / GFS - OP3B06
Ruina zakładów z 1875 roku
Eigenaar: GFS
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 232 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:30 h    Lengte: 0.70 km
Geplaatst op: 20-07-2011
Gemaakt op: 20-07-2011
Gepubliceerd op: 20-07-2011
Laatste verandering: 15-03-2018
9x Gevonden
3x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
8 x Bekeken
6 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

uc?export=download&id=1osbWhuqLv16pxc4o3Ud4eLWhnNkWCl3S

GFS zaprasza ponownie do Krywałdu

 

 

Historia.

Fabryka Materiałów Wybuchowych Lignoza SA 

Reńsko-Westfalskie Zjednoczenie Fabryk Prochu w Kolonii dnia w 1875 r. zakupiło 10,33 hektara ziemi by wznieść na tym terenie prochownie. W 1878 zakupiła ją Paulina Güttler, która poza rozbudową fabryki wzniosła na jej terenie także kaplice św. Barbary. W roku 1896 fabryka ponownie zmienia właściciela - na niemiecką firmę, która dokonuje kolejnej rozbudowy, rozpoczyna się też produkcja materiału wybuchowego Silesia. 1900 powstaje budynek dyrekcji. Jest to jeden z zabytków architektury w tym rejonie, zbudowany w stylu ekletyczno-modernistycznym. W 1905 wybudowano wille dla dyrektora fabryki w zbliżonym stylu. W latach 1896-1908 budowano też budynki mieszkalne dla pracowników. W roku 1908 dobudowano cechownie, w 1910 stacje transformatorową oraz sieć wodociągową. Od 1908 funkcjonowała już nazwa Lignose A.G.. W roku 1911 rozpoczęto budowę nowej wytwórni o nazwie - miała ona produkować materiały amonowo-saletrzane o nazwie Lignozyt. Głównym odbiorcą produkowanych materiałów była Kopalnia Dębieńsko, początkowo transportowano towar furmankami, po utworzeniu linii kolejowej - pociągami. Od 1915 funkcjonowała już własna bocznica fabryki. Po wybuchu pierwszej wojny światowej ponownie musiano produkować chloranowe środki strzałowe, więc produkcje przeprofilowano, wybudowano też kilka budynków z blachy, wyłożonych azbestem. W celu uniezależnienia fabryki od dostaw z zewnątrz powstała też własna wytwórnia surowca.

W 1922 właścicielem fabryki została Spółka Akcyjna Lignoza z kapitałem niemiecki. Od 1924 kapitał spółki był już wyłącznie polski. Lata 1924-1929 to lata modernizacji i rozbudowy. Starano się też zwiększyć bezpieczeństwo załogi. W latach 1925-26 ruszyła produkcja prochu lontowego i bezdymnego prochu myśliwskiego, od 1928 fabryka zmieniła technologie produkcji saletrzano-amonowych materiałów wybuchowych, co zaowocowało wzrostem bezpieczeństwa produkcji. A także znacznym wzrostem produktywności. W latach 1930-31 zaczęto też produkować materiały pirotechniczne, zakończoną dopiero w 1993. W tym czasie fabryka była przez wiele lat jedynym a później jednym z większych producentów.

Fabryka Tworzyw Sztucznych Krywałd ERG i Krywałd-Plast

Od 1931 zaczęto też przygotowania do produkcji materiałów izolacyjnych z żywic syntetycznych. W 1933 produkowano mieszanki o nazwie silesit. Z czasem produkt ten wyparł dominujący wcześniej bakelit produkcji zagranicznej. Od 1936 poszerzono produkcje o żywice szlachetne - silesitany, lane, techniczne - silesitole a także wyroby papierowe tekstylno-żywicowe - sileteksty. Miały one zastosowanie w budownictwie, meblarstwie i elektrotechnice. W 1938 produkowano już tworzywa kazeinowe. Prace przerwano z powodu pogorszenia stosunków z Niemcami. Jako Krywałd-ERG fabryka funkcjonowała do 2001 roku. Zakłady Krywałdzkie brały udział w kręceniu dwóch filmów, odpowiedzialni byli za efekty pirotechniczne: w Pociąg do Hollywood (1987) i O rany, nic się nie stało!!! (1987).

Nadal funkcjonuje wytwórnia Krywałd-Plast i produkuje głównie granulaty PVC i polwinity, oraz prowadzi sprzedaż. Funkcjonuje już od 1998.

UWAGA:

Obecnie budynki zakładu stanowią dziś głównie ruiny, bądź niszczejące baraki. Część budynków zalała woda podczas powodzi. W niektórych nadal znajdują pozostałości materiałów wybuchowych. W lesie znajduje się sporo opuszczonych budynków i bunkrów, które stanowią miejsce spotkań młodzieży - są to niebezpieczne miejsca, gdzie łatwo może dojść do wypadku.

 
Skrzynka.

Skrzynka umieszczona jest na terenie ruin po starych zakładach, zabierz rękawiczki.

Najlepiej dość do skrzynki od strony parkingu, którego współrzędne zamieszczam.
Dla bezpieczeństwa skrzynka jest umieszczona w takim miejscu, aby nie było potrzeby przechodzić przez miejsca w których strop jest w stanie zagrażającym zawaleniem.

Zachowaj szczególną ostrożność, na teren wchodzisz na własną odpowiedzialność.

Życzymy udanych "łowów"  GFS: Grzegorz, Michał, Joanna.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Parkeerplaats --- Tutaj możesz dojechać samochodem (z wysokim zawieszeniem trochę dalej).
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Czasy świetności
Obecnie...
Logs: Gevonden 9x Niet gevonden 3x Opmerking 1x Alle logs