Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krew Pana - OP3A92
Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana
Właściciel: Nati.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 63 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-07-2011
Data utworzenia: 14-07-2011
Data opublikowania: 14-07-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 13-03-2016
320x znaleziona
8x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 3 obserwatorów
11 odwiedzających
213 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią projektu Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana OP3A9B

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu – znajduje się w dawnej kamienicy, na rogu ulic Żydowskiej i Kramarskiej. Świątynia jest kościołem rektorskim parafii farnej, posiada również status sanktuarium Pańskiego. Powstał w początku XVIII wieku w kamienicy, w której zgodnie z przekazami historycznymi Żydzi profanowali skradzione hostie w 1399. W roku 1620 odnaleziono w niej stół na którym miano dokonać zbezczeszczenia (mogła to być mistyfikacja karmelitów trzewiczkowych chcących nabyć grunt wewnątrz miasta czemu oponowała rada miejska, stąd zresztą powstało takie opóźnienie w budowie kościoła). Z pierwotnej kamienicy pozostały zewnętrzne, pozbawione okien mury w które wkomponowano figurę Najświętszej Marii Panny pochodzącej z kamienicy przy Starym Rynku 100, a wykonanej około 1500 roku. W podziemiu, udostępnianym wiernym podczas niektórych świąt kościelnych znajduje się studnia w której Żydzi mieli topić hostie. Woda z niej pochodząca ma mieć właściwości lecznicze.
W maju 2005 r. metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki polecił usunąć z kościoła zabytkową tablicę z początku XX wieku, upamiętniającą domniemaną profanację hostii. Napis na niej głosił m.in.: Boże, jak za taką krzywdę nagrodzimy? / Twoję, gdy ciężką mękę w Poznaniu widzimy. / Ty sam Boże jakoś jest zawsze sprawiedliwy, / Ty wyniszcz aż do szczętu ten naród złośliwy. Powodem usunięcia tablicy była właśnie jej antyżydowska treść. Tablica trafiła do Muzeum Archidiecezjalnego.

WAŻNE! ZAPISZ LITERO- CYFRY DO FINAŁU (jeśli są).

Przyda się pęseta i coś do pisania.

Kesz dostępny z zewnątrz.

29.08.2012 W związku ze zmianami z przyczyn ode mnie niezależnych musiałam reaktywować finał w innym miejscu. Zmieniły się zatem literocyfry. Dla osób chcących atakować finał, a posiadających stare literocyfry czyli sprzed 29.08.2012 roku, proszę o kontakt na priv ze wskazaniem, które z keszy były zaliczone, prześlę wtedy nowe literocyfry. Bardzo przepraszam za wszelkie uniedogodnienia:(Nowe literocyfry w logbookach we wszystkich etapach pośrednich są zmienione od dnia 29.08.2012.

Obrazki/zdjęcia
kościół
info
obok tego jedno z trzech