Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Krew Pana - OP3A92
Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana
Owner: Nati.
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 63 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 14-07-2011
Date created: 14-07-2011
Date published: 14-07-2011
Last modification: 13-03-2016
320x Found
8x Not found
8 notes
watchers 3 watchers
11 visitors
213 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka jest częścią projektu Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana OP3A9B

Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu – znajduje się w dawnej kamienicy, na rogu ulic Żydowskiej i Kramarskiej. Świątynia jest kościołem rektorskim parafii farnej, posiada również status sanktuarium Pańskiego. Powstał w początku XVIII wieku w kamienicy, w której zgodnie z przekazami historycznymi Żydzi profanowali skradzione hostie w 1399. W roku 1620 odnaleziono w niej stół na którym miano dokonać zbezczeszczenia (mogła to być mistyfikacja karmelitów trzewiczkowych chcących nabyć grunt wewnątrz miasta czemu oponowała rada miejska, stąd zresztą powstało takie opóźnienie w budowie kościoła). Z pierwotnej kamienicy pozostały zewnętrzne, pozbawione okien mury w które wkomponowano figurę Najświętszej Marii Panny pochodzącej z kamienicy przy Starym Rynku 100, a wykonanej około 1500 roku. W podziemiu, udostępnianym wiernym podczas niektórych świąt kościelnych znajduje się studnia w której Żydzi mieli topić hostie. Woda z niej pochodząca ma mieć właściwości lecznicze.
W maju 2005 r. metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki polecił usunąć z kościoła zabytkową tablicę z początku XX wieku, upamiętniającą domniemaną profanację hostii. Napis na niej głosił m.in.: Boże, jak za taką krzywdę nagrodzimy? / Twoję, gdy ciężką mękę w Poznaniu widzimy. / Ty sam Boże jakoś jest zawsze sprawiedliwy, / Ty wyniszcz aż do szczętu ten naród złośliwy. Powodem usunięcia tablicy była właśnie jej antyżydowska treść. Tablica trafiła do Muzeum Archidiecezjalnego.

WAŻNE! ZAPISZ LITERO- CYFRY DO FINAŁU (jeśli są).

Przyda się pęseta i coś do pisania.

Kesz dostępny z zewnątrz.

29.08.2012 W związku ze zmianami z przyczyn ode mnie niezależnych musiałam reaktywować finał w innym miejscu. Zmieniły się zatem literocyfry. Dla osób chcących atakować finał, a posiadających stare literocyfry czyli sprzed 29.08.2012 roku, proszę o kontakt na priv ze wskazaniem, które z keszy były zaliczone, prześlę wtedy nowe literocyfry. Bardzo przepraszam za wszelkie uniedogodnienia:(Nowe literocyfry w logbookach we wszystkich etapach pośrednich są zmienione od dnia 29.08.2012.

Pictures
kościół
info
obok tego jedno z trzech