Zmiana zasady zaliczenia. Aby dostać hasło należy do mnie napisać na e-mail. Nie trzeba dodawać zdjęcia jeśli ktoś nie chce. Kto napisze ten dostanie hasło i instrukcje jak je wpisać.
WITAJCIE TO SKRZYNECZKA/SKARB/KESZ
ZAŁOŻYŁEM TĄ SKRZYNKĘ W TYM MIEJSCU AKURAT DLATEGO, BO ZAPARKOWAŁEM BLISKO AUTO. WYRUSZAŁEM Z TEGO MIEJSCA NA POSZUKIWANIE KESZÓW W RUINACH TWIERDZY MODLIN (Jedna z keszowiczek, napisała mi, że to nie są ruiny. A niby co to jest? Są tam wybite szyby, zniszczone mury, wszędzie się wejdzie, w środku wszystko pomalowane farbą, głupie napisy, połamane elementy itp. więc czy to nie są ruiny Droga Koleżanko). JEST TO MIEJSCE HISTORYCZNE, A ZARAZEM WSPANIAŁE. AŻ ŻAL SERCE ŚCISKA, ŻE TAKI OBIEKT ULEGA NISZCZENIU, DEWASTACJI. WARTO TO ZOBACZYĆ ZWIEDZIĆ, BO JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ. BĘDĄC TAM WEJDZ NA WIEŻE, NO JEST PŁATNA 3ZŁ, ALE WARTO (PIĘKNY WIDOK). A PO WSZYSTKIM WYRUSZAJ NA SZUKANIE INNYCH SKRZYNEK. SKRZYNECZKA ŁATWA DO PODJĘCIA BEZ ZBĘDNYCH NARZĘDZI, ALE MIEJ ŁOPATKĘ, BO JEST ZAKOPANA. WSPÓŁRZĘDNE DOKŁADNIE WSKAZUJĄ MIEJSCE UKRYCIA.
Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił również król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660r. W 1806r. Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie. Rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806r. w czasie pobytu w Poznaniu. |
W myśl jego wskazówek powstaje obwód wewnętrzny dzisiejszej cytadeli, zaprojektowany przez Szefa inżynierii napoleońskiej, gen. Francois de Chasselop -Laubat, a w 1809r. przy współudziale płk Jana Malleta, szefa Korpusu Wojsk Inżynieryjnych Księstwa Warszawskiego.
Wykorzystując naturalne warunki terenu, zbudowano wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewnianną twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony rzeki. Szańce przedmostowe w Kazuniu na lewym brzegu Wisły oraz przy Nowym Dworze Mazowieckim utworzyły zespól warowny zamykający węzeł komunikacyjny wideł Wisły i Narwi. Po klęsce Napoleona w 1812r., przekreślającej istnienie Księstwa Warszawskiego w rękach polskich. W 1813r., pod wodzą holenderskiego generała Dandelsa, oblegana przez Rosjan, kapituluje 1 grudnia 1813r. 4 grudnia 1830r. stała się główna bazą wojsk powstańczych. W 1831r. załoga oblegana przez wojska rosyjskie kapituluje 9 października 1831r. Pod panowaniem rosyjskim Modlin, w 1834r. przemianowano na Nowogieorgiewsk. Nazwa ta, traktowana jako urzędowa przetrwała do 1915r. W oparciu o stare korony o narysie bastionowym, powstał obwód zewnętrzny twierdzy, składający się sześciu frontów. Budowę kompleksu koszarowego o długości 2250m rozpoczęto w 1832r, a zakończono w 1864r. Cytadela i obwód zewnętrzny zostały otoczone murem zwanym Carnota. W 1873r. rząd carski podjął decyzję otoczenia twierdzy łańcuchem fortów, a ich realizację rozpoczęto 10 lat później. W odległości 2-6 km od fortecy, zbudowano pierwszy pierścień 8 ceglano-ziemnych fortów, o łącznej długości 30 km. Kolejną modernizację przeprowadzono w latach 1912-1914. Wykonano wtedy 10 fortów betonowych w odległości 5-10 km od cytadeli, stanowiących drugi pierścień fortów, z zastosowaniem osłon żelbetonowych i stalowych wieżyczek pancernych. W I wojnie światowej, po 10 dniach walki z Niemcami kapituluje 20.08.1915r. Do listopada 1918r. twierdza obsadzona przez załogę niemiecką. W grudniu 1918r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie. W okresie międzywojennym na terenie Modlina stacjonował Korpus Kadetów. Istniało również Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, ze Szkołą Podchorążych (ofic.) i Szkołą Podoficerską, oraz Centrum Wyszkolenia Saperów. Miało tu swoją siedzibę dowództwo 8 DP i jej 32 pp; 1 pac, 8 bat.sap. We wrześniu 1939r. po napaści Niemiec hitlerowskich, od 5.09 w pogotowiu. |