Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
msnr03 MODLIN TWIERDZA BRAMA OSTROŁĘCKA - OP2BBA
PARKING KOŁO RESTAURACJI TWIERDZA MODLIN
Eigenaar: BAZYLEK
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 80 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: n/b    Lengte: 40.00 km
Geplaatst op: 22-08-2010
Gemaakt op: 22-08-2010
Gepubliceerd op: 22-08-2010
Laatste verandering: 01-02-2015
174x Gevonden
4x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
73 x Bekeken
102 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Torch needed  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zmiana zasady zaliczenia. Aby dostać hasło należy do mnie napisać na e-mail. Nie trzeba dodawać zdjęcia jeśli ktoś nie chce. Kto napisze ten dostanie hasło i instrukcje jak je wpisać.

WITAJCIE TO SKRZYNECZKA/SKARB/KESZ

 

ZAŁOŻYŁEM TĄ SKRZYNKĘ W TYM MIEJSCU AKURAT DLATEGO, BO ZAPARKOWAŁEM BLISKO AUTO. WYRUSZAŁEM Z TEGO MIEJSCA NA POSZUKIWANIE KESZÓW W RUINACH TWIERDZY MODLIN (Jedna z keszowiczek, napisała mi, że to nie są ruiny. A niby co to jest? Są tam wybite szyby, zniszczone mury, wszędzie się wejdzie, w środku wszystko pomalowane farbą, głupie napisy, połamane elementy itp. więc czy to nie są ruiny Droga Koleżanko). JEST TO MIEJSCE HISTORYCZNE, A ZARAZEM WSPANIAŁE. AŻ ŻAL SERCE ŚCISKA, ŻE TAKI OBIEKT ULEGA NISZCZENIU, DEWASTACJI. WARTO TO ZOBACZYĆ ZWIEDZIĆ, BO JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ. BĘDĄC TAM WEJDZ NA WIEŻE, NO JEST PŁATNA 3ZŁ, ALE WARTO (PIĘKNY WIDOK). A PO WSZYSTKIM WYRUSZAJ NA SZUKANIE INNYCH SKRZYNEK. SKRZYNECZKA ŁATWA DO PODJĘCIA BEZ ZBĘDNYCH NARZĘDZI, ALE MIEJ ŁOPATKĘ, BO JEST ZAKOPANA. WSPÓŁRZĘDNE DOKŁADNIE WSKAZUJĄ MIEJSCE UKRYCIA.

 

Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił również król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660r. W 1806r. Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie. Rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806r. w czasie pobytu w Poznaniu.

  W myśl jego wskazówek powstaje obwód wewnętrzny dzisiejszej cytadeli, zaprojektowany przez Szefa inżynierii napoleońskiej, gen. Francois de Chasselop -Laubat, a w 1809r. przy współudziale płk Jana Malleta, szefa Korpusu Wojsk Inżynieryjnych Księstwa Warszawskiego.

   Wykorzystując naturalne warunki terenu, zbudowano wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewnianną twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony rzeki. Szańce przedmostowe w Kazuniu na lewym brzegu Wisły oraz przy Nowym Dworze Mazowieckim utworzyły zespól warowny zamykający węzeł komunikacyjny wideł Wisły i Narwi. Po klęsce Napoleona w 1812r., przekreślającej istnienie Księstwa Warszawskiego w rękach polskich. W 1813r., pod wodzą holenderskiego generała Dandelsa, oblegana przez Rosjan, kapituluje 1 grudnia 1813r. 4 grudnia 1830r. stała się główna bazą wojsk powstańczych. W 1831r. załoga oblegana przez wojska rosyjskie kapituluje 9 października 1831r. Pod panowaniem rosyjskim Modlin, w 1834r. przemianowano na Nowogieorgiewsk. Nazwa ta, traktowana jako urzędowa przetrwała do 1915r. W oparciu o stare korony o narysie bastionowym, powstał obwód zewnętrzny twierdzy, składający się sześciu frontów. Budowę kompleksu koszarowego o długości 2250m rozpoczęto w 1832r, a zakończono w 1864r. Cytadela i obwód zewnętrzny zostały otoczone murem zwanym Carnota. W 1873r. rząd carski podjął decyzję otoczenia twierdzy łańcuchem fortów, a ich realizację rozpoczęto 10 lat później. W odległości 2-6 km od fortecy, zbudowano pierwszy pierścień 8 ceglano-ziemnych fortów, o łącznej długości 30 km. Kolejną modernizację przeprowadzono w latach 1912-1914. Wykonano wtedy 10 fortów betonowych w odległości 5-10 km od cytadeli, stanowiących drugi pierścień fortów, z zastosowaniem osłon żelbetonowych i stalowych wieżyczek pancernych. W I wojnie światowej, po 10 dniach walki z Niemcami kapituluje 20.08.1915r. Do listopada 1918r. twierdza obsadzona przez załogę niemiecką. W grudniu 1918r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie.

   W okresie międzywojennym na terenie Modlina stacjonował Korpus Kadetów. Istniało również Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, ze Szkołą Podchorążych (ofic.) i Szkołą Podoficerską, oraz Centrum Wyszkolenia Saperów. Miało tu swoją siedzibę dowództwo 8 DP i jej 32 pp; 1 pac, 8 bat.sap.

   We wrześniu 1939r. po napaści Niemiec hitlerowskich, od 5.09 w pogotowiu.
Od 11 września, przez 18 dni żołnierze walczą w osamotnieniu, dając tym samym przykład wielkiego męstwa. Kapituluje, głównie z powodu wyczerpania się amunicji,medykamentów i żywności. W obronie Modlina straciło życie ponad 2000 żołnierzy polskich. W dalszej fazie II wojny światowej, została wyzwolona przez wojska radzieckie 18 stycznia 1945r. Wkrótce potem polskie władze wojskowe przejęły twierdzę ponownie. Prze jednostki stacjonujące w Modlinie przewinęło się tysiące żołnierzy zawodowych i kilkanaście tysięcy żołnierzy służby zasadniczej. Świadek wielkich wydarzeń stoi i czeka na lepsze czasy. Jeszcze można go podziwiać, ale jak długo?

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Skrzynka jest naprzeciwko w rogu muru
Widok Bramy kesz na przeciw w rogu za krzakami