Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie Anhedonia & Mania_Szukania
Widoczność
Zdobyta 8 razy
Punktacja 36.52 punktów
Liczba skrzynek 5 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 100% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 16-08-2023
Założyciele Anhedonia & Mania_Szukania
Opis GeoŚcieżki

Impulsem do podążenia za tą historią było napotkanie w lesie grobu nieznanego żołnierza oraz usłyszenie opowiastki o kapliczce przy skrzyżowaniu w Świerczyńcu i o powodach jej powstania. Jak się okazało te dwa oddalone od siebie o 5 km w linii prostej miejsca łączą się ze sobą. Zdobywając tę Geościeżkę podążysz wraz ze mną za tą historią. 

28 stycznia 1945 r. nacierająca od wschodu Armia Czerwona ( a konkretnie 304. Żytomierska Dywizja Strzelecka) starła się w okolicach Bierunia Starego z wycofującą się 97. Jäger-Division dowodzonej przez generała Friedricha-Carla Rabe von Pappenheima. Generał ponoć od samego Adolfa Hitlera otrzymał pozwolenie na wycofanie się/ucieczkę. W celu opóźnienia pogoni zdecydowano się na pozostawienie kilkuset żołnierzy m.in. w okopach na grobli, stworzonych rękami więźniów niemieckiego obozu  zagłady Auschwitz-Birkenau. Tutaj znajduje się też pierwszy kesz geościeżki: Bieruńska grobel - Geocaching Opencaching Polska. Krwawe walki zakończyły się zwycięstwem Rosjan, a resztki zdziesiątkowanych żołnierzy Wehrmachtu dobijano kolbami. Martwych Niemców, Czechów i Górnoślązaków pochowano w okolicach Góry Chełmeczki. Część żołnierzy została po latach zidentyfikowana, a groby ekshumowane. Kolejne kesze: Grób nieznanego żołnierza - Geocaching Opencaching Polska; Groby wojenne Bieruń - Geocaching Opencaching Polska.

Co ciekawe, wczesną wiosną 1945 r. żołnierze pochowani na Górze Chełmeczki ( Góra Chełmeczki kładka - Geocaching Opencaching Polska) zostali ekshumowani i z jakiegoś powodu truchła przeniesiono na teren starej owczarni w Świerczyńcu (Duchy świerczynieckiej owczarni - Geocaching Opencaching Polska). Od tego czasu w okolicy owczarni zaczęły dziać się niewytłumaczalne rzeczy. Konie nie chciały iść obok starej zagrody, a ludzie spotykali tam błądzące duchy a nawet gnijące kolumny niemieckich żołnierzy rozmywające się we mgle. Opowieści o tych zdarzeniach do dziś krążą wśród okolicznych mieszkańców. Zjawy podobno odeszły w niebyt po poświęceniu tego miejsca przez ówczesnego proboszcza i zbudowaniu kapliczki, która wisi na pobliskim dębie do dziś. Ponowna ekshumacja odbyła się w latach 70 XX w. jednak kolejne miejsce pochówku jest nieznane, a szczątki zmarłych żołnierzy nieodnalezione do dziś. 

 

Historia ta zmusza do zastanowienia nad losami żołnierzy, którzy pozostawieni na pewną śmierć giną w walce bądź z wycieńczenia, a  kilkunastu z nich kończy najpierw w owczarni, a później w nieznanym grobie. Jak to bywa z wojennym ścieżkami na tym terenie, w Wehrmachcie służyło wielu Górnoślązaków, przymusowo wcielanych do wojska. Wielu z nich nigdy nie wróciło w rodzinne strony, a obecnie polscy potomkowie nie znają miejsc pochówku swych ojców czy dziadków.

Więcej informacji o walkach w tych rejonach znajdziecie tutaj: https://noweinfo.pl/duchy-zolnierzy-ze-swierczynieckiej-owczarni-krwawe-starcie-armii-czerwonej-z-wehrmachtem/

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 5 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis