Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. Anhedonia & Mania_Szukania
Status
Voltooid 8 keer
Score 36.52 punten
Aantal caches 5 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 100% ( Caches)
Soort GeoPath Thema
Publicatie datum 16-08-2023
Eigenaar Anhedonia & Mania_Szukania
Beschrijving GeoPath

Impulsem do podążenia za tą historią było napotkanie w lesie grobu nieznanego żołnierza oraz usłyszenie opowiastki o kapliczce przy skrzyżowaniu w Świerczyńcu i o powodach jej powstania. Jak się okazało te dwa oddalone od siebie o 5 km w linii prostej miejsca łączą się ze sobą. Zdobywając tę Geościeżkę podążysz wraz ze mną za tą historią. 

28 stycznia 1945 r. nacierająca od wschodu Armia Czerwona ( a konkretnie 304. Żytomierska Dywizja Strzelecka) starła się w okolicach Bierunia Starego z wycofującą się 97. Jäger-Division dowodzonej przez generała Friedricha-Carla Rabe von Pappenheima. Generał ponoć od samego Adolfa Hitlera otrzymał pozwolenie na wycofanie się/ucieczkę. W celu opóźnienia pogoni zdecydowano się na pozostawienie kilkuset żołnierzy m.in. w okopach na grobli, stworzonych rękami więźniów niemieckiego obozu  zagłady Auschwitz-Birkenau. Tutaj znajduje się też pierwszy kesz geościeżki: Bieruńska grobel - Geocaching Opencaching Polska. Krwawe walki zakończyły się zwycięstwem Rosjan, a resztki zdziesiątkowanych żołnierzy Wehrmachtu dobijano kolbami. Martwych Niemców, Czechów i Górnoślązaków pochowano w okolicach Góry Chełmeczki. Część żołnierzy została po latach zidentyfikowana, a groby ekshumowane. Kolejne kesze: Grób nieznanego żołnierza - Geocaching Opencaching Polska; Groby wojenne Bieruń - Geocaching Opencaching Polska.

Co ciekawe, wczesną wiosną 1945 r. żołnierze pochowani na Górze Chełmeczki ( Góra Chełmeczki kładka - Geocaching Opencaching Polska) zostali ekshumowani i z jakiegoś powodu truchła przeniesiono na teren starej owczarni w Świerczyńcu (Duchy świerczynieckiej owczarni - Geocaching Opencaching Polska). Od tego czasu w okolicy owczarni zaczęły dziać się niewytłumaczalne rzeczy. Konie nie chciały iść obok starej zagrody, a ludzie spotykali tam błądzące duchy a nawet gnijące kolumny niemieckich żołnierzy rozmywające się we mgle. Opowieści o tych zdarzeniach do dziś krążą wśród okolicznych mieszkańców. Zjawy podobno odeszły w niebyt po poświęceniu tego miejsca przez ówczesnego proboszcza i zbudowaniu kapliczki, która wisi na pobliskim dębie do dziś. Ponowna ekshumacja odbyła się w latach 70 XX w. jednak kolejne miejsce pochówku jest nieznane, a szczątki zmarłych żołnierzy nieodnalezione do dziś. 

 

Historia ta zmusza do zastanowienia nad losami żołnierzy, którzy pozostawieni na pewną śmierć giną w walce bądź z wycieńczenia, a  kilkunastu z nich kończy najpierw w owczarni, a później w nieznanym grobie. Jak to bywa z wojennym ścieżkami na tym terenie, w Wehrmachcie służyło wielu Górnoślązaków, przymusowo wcielanych do wojska. Wielu z nich nigdy nie wróciło w rodzinne strony, a obecnie polscy potomkowie nie znają miejsc pochówku swych ojców czy dziadków.

Więcej informacji o walkach w tych rejonach znajdziecie tutaj: https://noweinfo.pl/duchy-zolnierzy-ze-swierczynieckiej-owczarni-krwawe-starcie-armii-czerwonej-z-wehrmachtem/

Caches in GeoPath Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Śladami poległych, Bieruń 28 I 1945 r.
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 5 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log