Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałace i Dwory Wielkopolski #215 Golejewko - OP9MZ9
Właściciel: Bar i Lepsza Połówka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-02-2023
Data utworzenia: 26-02-2023
Data opublikowania: 26-02-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 27-02-2023
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Pixelstelar
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O pałacu

"Zespół rezydencjonalno-folwarczny w Golejewku składa się z pałacu na zach., parku na pd. oraz folwarku na wsch., które razem tworzą figurę zbliżoną do kwadratu.

Pałac położony jest po pd. stronie dziedzińca paradnego, ozdobionego okrągłym gazonem na środku i marmurową figurą Samsona z 1768 roku. Na dziedziniec od pn. prowadzi wjazd przez ozdobny most. Od parku pałac oddziela fosa, przez której pd. ramię przerzucony jest most. We wsch. części dziedzińca usytuowana jest wieża bramna. Na pn. od wieży znajdują się oficyna, piwnica i lodownia. Z wsch. narożników wieży wychodzą murowane ogrodzenia odgradzające część reprezentacyjną od folwarcznej.

Murowany i otynkowany pałac w stylu elżbietańskim z elementami barokowymi z wieżami o konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą został wzniesiony na planie przedłużonego prostokąta. Piętrowy, siedmioosiowy korpus główny flankowany jest dwiema wieżami i parterowymi skrzydłami. Czterospadowy dach ze szczytem od strony pn. obwiedziony jest balustradą zdobioną sterczynami. Układ wnętrz jest dwutraktowy ze schodami i sienią pośrodku.

Dwukondygnacjowa wieża bramna konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą z bramą przejazdową sklepioną kolebkowo-krzyżowo została wzniesiona na planie kwadratu. W części zach. nadbudowana została ośmioboczna górna partia wieży. Przejazd mieści się między sklepionymi kolebką z lunetami pomieszczeniami przyziemia. Pochodząca z XVI-XVII w. parterowa oficyna z neogotyckim krenelażem, murowana z cegły i kamienia, tynkowana, jest połączona łącznikiem z wieżą bramną. Murowana z cegły i tynkowana lodownia wzniesiona została na rzucie ośmioboku w latach 1848-1852.

Założony na bagnach w 1. poł. XVIII w. i poszerzony w 2. poł. XIX w. park składa się z części regularnej na pd. od pałacu i leżącej po jego bokach części krajobrazowej. Na osi elewacji ogrodowej pałacu usytuowana jest aleja główna parku, biegnąca z pn. na pd., a następnie przechodząca przez ozdobną bramę oraz most południowy nad rowem i kontynuowana dalej aleją lipową, zwaną obecnie zwyczajowo Aleją Zasłużonych Koni, która prowadzi do Golejewa. W pd.-zach. części parku (dawnym sadzie), oddzielonej szpalerem ozdobnych drzew, stoi wraz z budynkiem gospodarczym murowany i tynkowany domek ogrodnika z drewnianym ozdobnym szczytem i balkonem wzniesiony na pocz. XX wieku.

Wokół rozległego dziedzińca rozmieszczone są długie budynki gospodarcze (stajnie, obory, stodoły). W pobliżu wieży bramnej stoją cztery krótsze budynki połączone murowanym ogrodzeniem i bramą. Pomiędzy nimi od tzw. starej drogi usytuowany jest wjazd na dziedziniec folwarczny. Następny wjazd znajduje się w narożniku pn.-wsch. dziedzińca folwarcznego, od strony tzw. ryneczku, gdzie wzniesiono domy robotników folwarcznych."

Opis pochodzi ze strony https://zabytek.pl/

Od siebie dodamy, że warto zagłębić się w park przechodząc po malowniczym mostku nad fosą, nie tylko dlatego, że tam schowaliśmy skrzyneczkę, lecz i po to, by podziwiać piękne okazy tui - pomniki przyrody i inny starodrzew.

Nie ukrywamy, że przyjechaliśmy tu poszukiwać skrzyneczki autorstwa Blondi, należącej do geościeżki Hazy: Golejewko [H] - OP9M5M i tak zachwycił nas ten obiekt, że postanowiliśmy włączyć go do geościeżki Pałace i Dwory Wielkopolski, stąd pomysł, by założyć tutaj naszą skrzynkę.

 

O skrzynce

Kesz to mały klipsiak ukryty na sposób leśny około 1,5m nad ziemią.

Zawiera logbook, certyfikaty dla trzech pierwszych Znalazców, drobne zabawki i GK Cuda wianki oraz GK Auto.

 

Życzymy przyjemności podczas zwiedzania okolic pałacu i podejmowania skrzyneczki. :-)

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Tylko w razie konieczności
Widok na pałac od frontu
Samson
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy