Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
STARY UŚCIMÓW - grób żołnierzy AK - OP9MPD
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-01-2023
Data utworzenia: 28-01-2023
Data opublikowania: 29-01-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 29-01-2023
14x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
33 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stary Uścimów – na cmentarzu znajduje się grób dwóch żołnierzy oddziału „Jastrzębia”: Mieczysława Sawickiego „Kruka” i Tadeusza Garło „Zimnego”, poległych 22 lipca 1946 r., podczas próby przebicia się przez pierścień obławy w kol. Krasne (gm. Uścimów).

Obława, która ogarnęła partyzantów była następstwem bezprecedensowej akcji z 18 lipca 1946 r., kiedy to połączone oddziały ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i por. Stefana Brzuszka” „Boruty” (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe) zorganizowały zasadzkę i podając się za wojskową grupę operacyjną, na siedemnastym kilometrze szosy z Chełma do Lublina, zatrzymały samochód, którym podróżowała rodzona siostra Bolesława Bieruta, Julia Malewska, jej mąż Bolesław Malewski, syn Wacław Malewski z żoną Wacławą i jej matką Zofią Kańczukowską. Partyzanci wraz z rodziną Bieruta wyruszyli do kol. Krasne, gdzie umieszczono ich w domu Franciszki i Konstantego Petryszaków. W sobotę 20 lipca 1946 r., do gospodarstwa Petryszaków przyjechał komendant Obwodu WiN Włodawa, kpt. Zygmunt Szumowski „Komar”. W obecności członków sztabów obu oddziałów odbyło się długie spotkanie z rodziną Bieruta. Wieczorem podjęto decyzję o zwolnieniu zatrzymanych i o świcie 21 lipca odprowadzono ich na szosę w pobliżu Sosnowicy, oddano samochód i puszczono wolno. Odjechali do Lublina, a stamtąd pociągiem do Warszawy. Około południa 22 lipca 1946 r. grupa operacyjna poszukująca rodziny Bieruta, złożona z żołnierzy 7 pp LWP, kursantów szkoły WUBP, funkcjonariuszy MO oraz trzech funkcjonariuszy PUBP we Włodawie w roli przewodników, dotarła do gospodarstwa Władysława Borysika „Krwawora”. W jego mieszkaniu przebywali wówczas: Mieczysław Sawicki „Kruk”, Tadeusz Garło „Zimny” i Władysław Kobylański „Jerzyk”. Gdy zauważyli otaczające ich wojsko, było już za późno na bezpieczny odwrót. Próbujący się przebić „Kruk”, zaczął strzelać do żołnierzy i wyskoczył przez okno, jednak zaraz dosięgły go kule z „erkaemu” i po kilkunastu minutach zmarł od ran. „Zimny” zdążył jeszcze rzucić granat, po czym zginął w mieszkaniu od serii z automatu drugiego żołnierza. Władysław Kobylański „Jerzyk” próbował się ukryć, jednak został odnaleziony i aresztowany wraz z „Krwaworem” i jego żoną oraz przebywającą wówczas w domu korepetytorką ich syna, Zofi ą Szkulnik z Ostrowa Lubelskiego. Podczas walki spalone zostały zabudowania gospodarcze Borysików. Wyjątkowe w tej sytuacji było to, że ciała zabitych partyzantów zostały pozostawione na miejscu, a nie zabrane przez funkcjonariuszy UB. Zapewne spowodowane to było tym, że poszukująca rodziny Malewskich, będąca w ciągłym ruchu grupa operacyjna, nie miała możliwości i czasu, by transportować ze sobą zwłoki „Kruka” i „Zimnego”. Dzięki temu, jak zapisał „Żelazny”, "[…] zostali przez nas pochowani później z honorami wojskowymi na cmentarzu w Uścimowie Starym".

Skrzyneczka - pojemnik z magnesem, przed cmentarzem. 

Powodzenia.

 
Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Grób żołnierzy AK
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
grób
tablica
strefa skrzyneczki
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy