Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Park Przypałacowy w Zabardowicach - OP9MEH
Park przypałacowy
Właściciel: Zabard 2
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 29-12-2022
Data utworzenia: 29-12-2022
Data opublikowania: 29-12-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 29-12-2022
15x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
20 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

Park przypałacowy w Zabardowicach powstał najprawdopodobniej z pałacem w XVI wieku. Nie wiadomo czy w parku były jakieś zabudowania typu: altanki, mostki, dodatkowe zabudowania. Najprawdopodobniej właściciele pałacu dbali po prostu o to aby rosły tam tylko duże drzewa być może utrzymywano w dobrej kondycji alejki parkowe. Jenak w parku istniał dosyć skomplikowany jak na tak mały park system rowów oraz istniały dwa dwa stawy ten przy którym znajduje się kesz i drugi po przeciwnej stronie drogi. Wzdłuż zachodniej granicy parku idzie rów który najprawdopodobniej na wiosnę zbierał wodę z pobliskiego wzgórza i kierował ją do stawu. Zaś rów odprowadzający który znajduje się w środku rowu zachodniego prawdopodobnie służył on do spuszczania wody na zimę lub jako przelew w razie nadmiernego napełnienia się stawu. Cały układ przestał istnieć po roku 1945. Obecnie staw jest napełniony wodą do poziomu wód gruntowych. We wschodniej części parku jest przerywanka ze stawu do rowu pod parkiem i prywatną posesją. W południowej części parku znajdują się resztki granitowej piaskownicy, Pozostałości PGR-owskich kręgów do tańca ( obecnie są zarośnięte małymi drzewkami a przez środek jednego z nich wiedzie ścieżka, dwa lej po bombach. To właśnie z okresu PRL-u pochodzi najwięcej informacji. Wiadomo na pewno od dwóch barakach ceglano-drewnianych koło basenu, kręgach tanecznych oraz o tym że park był regularnie sprzątany z gałęziówki przez pracowników PGR oraz o istnieniu licznych szopek w południowej części parku. Przez park również biegła kolej folwarczna z folwarku koło pałacu do Stacji kolejowej w Lizawicach. Na Północnym skraju lasu / parku znajdował się silos oraz prawdopodobnie jakaś centrala telefoniczna i obrotnica wąskotorowa ( obecnie po wszystkim nie ma śladu ), podobnie jak po sadku jabłonkowym.             

O Keszu:

Kesz to mikro-PET blisko rowu doprowadzającego wodę do stawu.

Zasady reaktywacji Skrzynkę można śmiało reaktywować Jeżeli skrzynka zaginęła lub któryś z elementów skrzynki jest uszkodzony.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Kolejny staw po drugiej stronie drogi. tym razem dzięki małej retencji ( tama z panelu ogrodzeniowego płotu betonowego i kilku dywanów ). Tama powstała prawdopodobnie do czerpania wody bezpośrednio ze stawu lub celem podniesienia wód gruntowych.
Interesujące miejsce --- Dłuższy przepust drogowy pod dojazdem do Pałacu i folwarku. Kiedy była tu wąskotorówka most ten był na pewno szerszy niż standardowy most na jeden pas ruchu ale obecnie przepust jest wydłużony znacznie tak jakby miały tu być dwa pasy ruchu.
Interesujące miejsce --- Wylot przerywanki ze stawu pod parkiem i prywatną posesją. tu spotykają się również rowy odwadniające folwark / PGR oraz rów upustowy ze stawu. Przy okazji układ rowów sprawia że tworzą one półwysep i cypel ( szczególnie ten drugi jest dobrze widoczny ).
Interesujące miejsce --- Mostek na rowie to jedyne ( po za drogą oczywiście ) miejsce w parku gdzie można przejść z południowej części do północnej bez potrzeby schodzenia na poziom płynącej wody. Zwykła rura z nasypaną ziemią.
Interesujące miejsce --- Dawny mostek na rowie, w tym miejscu dawniej nad rowem był mostek na ścieżce parkowej. obecnymi śladami są cegły na zboczach rowu i na jego brzegach.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tak Dawniej wyglądał staw tylko był większy w każdym aspekcie i był łukowaty
Staw parkowy obecnie
Staw parkowy obecnie 1
Staw parkowy obecnie 2
Spojler