Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
/DS/ Park w Przybradzu - OP9LQZ
Właściciel: edusilesia
Założyciel: uhuhu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-11-2022
Data utworzenia: 30-10-2022
Data opublikowania: 06-11-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2022
15x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
22 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przybradz jest malowniczą wsią, położoną w widłach potoków: Wieprzówki i uchodzącej do niej Frydrychówki. Założony został prawdopodobnie w XIII w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1328 r. W spisach świętopietrza wioska jest określana jako „villa Zebotonis”. Pierwotnie nazywano ją najpewniej Przibrot, Piribrat, Prybiradz.

W północnej części wsi znajduje się zespół podworski z obszernym parkiem krajobrazowym z aleją grabową. Powierzchnia parku wynosi 1,96 ha. Zespół ten znajduje się na cyplu wzgórza, wysuniętym w kierunku Frydrychówki. Dwór pochodzi z drugiej połowy XIX w. Jest wraz z aleją grabową wpisany do rejestru zabytków. Zbudowany był przez Jana Pleszowskiego, w miejscu dworu warownego wzniesionego prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. Po jego śmierci dwór dziedziczyła córka, Waleria Smolarska. Obszar dworski ulegał stopniowemu zmniejszeniu zwłaszcza w okresie międzywojennym. Przed wybuchem II wojny światowej został sprzedany katowickim adwokatom (Guzy, Kot, Wolański). Po wojnie stanowił budynek mieszkalny, a od 1959 roku – przedszkole i później mieszkania socjalne.

Obiekt jest pięknym przykładem wiejskiej architektury dworskiej. Jest to dwuskrzydłowy budynek na rzucie litery T, z niewielkim aneksem, nakryty dachami dwuspadowymi o kalenicach prostopadłych, z pojedynczymi naczółkami i rzędami lukarn. Drewniana, wyższa kondygnacja mieszkalna jest postawiona na podmurowaniu, które od wschodu tworzy przyziemie, a od zachodu – wysoki parter. Wzdłuż frontu biegnie długi ganek, ozdobiony sześcioma kolumnami. W elewacji tylnej znajduje się wąski taras wsparty na kolumnie. Do dziś zachowały się resztki murów po zabudowaniach gospodarczych (stajnie dworskie).

Dwór otoczony jest dobrze zachowanym parkiem krajobrazowym, od wschodu i północy przechodzącym w park leśny. Od strony południowej widoczne są resztki sadzawki. Przed dworem rosną olbrzymie dęby, dwa żywotniki, stare jesiony i egzotyczne gatunki świerków oraz ozdobne krzewy. Aleja wejściowa obsadzona jest grabami zwyczajnymi. Wśród zwierząt zamieszkujących obszary leśne wymienić należy: sarny, wiewiórki, zające i lisy. Na tym terenie żyje również wiele gatunków ptaków. W zakamarkach zabudowań dworskich gnieżdżą się dziesiątki nietoperzy.

Park przyjmuje formę naturalnego, dzikiego ekosystemu. Posiada swe mocne strony takie jak: przepiękne położenie, wiele ciekawych zakątków, bogatą faunę i florę, spokój i ciszę. To wszystko stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Na terenie parku znajduje się przyrodnicza ścieżka edukacyjna.

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Blisko