Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dąbrówka - OP9FW6
Rowerem po gminie Budry
Właściciel: Volt71
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-10-2021
Data utworzenia: 29-10-2021
Data opublikowania: 01-11-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 11-07-2022
11x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
16 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

a9869a7b-efdb-4c42-b9d2-200441874455.jpg

Z po­wodu bezpośredniej bliskości granicy państwowej, najle­piej, jeśli przed wyprawą tutaj powia­domimy placówkę Straży Granicznej w Węgorzewie o tym zamiarze telefon +48 87 437 83 20.

Dąbrówka ok. 1540 r. mieściła się w obrębie nad węgorapskiego obszaru puszczańskiego, zwanego – Rososze (niem. Rosossen, Rossossen). Zasiedlona została pod koniec XVI w., najprawdopodobniej przez chłopów litewskich (używana była nazwa – Dąbrówka Litewska, zaś do 1844 r. odbywały się w miejscowym kościele nabożeństwa po litewsku), ale pierwszy sołtys musiał być Polakiem, o czym świadczy nazwa wsi – Dombrowken, funkcjonująca oficjalnie do 1938 r., kiedy to zgermanizowano ją na – Eibenburg. W XVI i XVII wieku Dąbrówka była wsią szlachecką, należącą do rozległego klucza wschodniopruskich dóbr von Schliebenów – założycielem odrębnej, dąbrówkowskiej linii rodu (która zresztą dość szybko wygasła) był – Christoph von Schlieben (1590 – 1625) z Birkenfeld (obecnie pol. Brzeźnica w powiecie kętrzyńskim). XVIII w. to koniec „epoki Schliebenowskiej” i okres rządów wojskowych w Dąbrówce. Wieś najpierw dostała się w ręce dowódcy pruskiego 8. Pułku Dragonów – gen. Adolfa Friedricha von Langermanna, a później stała się własnością dowódcy pruskiego 5. Pułku Huzarów – gen. Karla Augusta von Hohenstocka. Na jakiej zasadzie zmieniało się prawo własności, nie wiadomo – może generałowie zagrali o wieś w karty… W 1790 r. okoliczne tereny wraz z Dąbrówką zakupił Friedrich Wilhelm Johann von Farenheid z Rapy. Majątek w Dąbrówce obejmował łącznie 1364 ha gruntów. W latach 40. XIX w. majątek w Dąbrówce przeszedł w ręce dr Karla Ferdinanda Voigdta z Królewca, jako posag Emilii von Farenheid, z którą królewiecki doktor się ożenił. Dąbrówka pozostawała w rękach rodu Voigdt do 1945 r.

W 1939 r. wieś liczyła 296 mieszkańców, obecnie mieszka tu 118 osób ( na 2018 rok.), w dużej mierze ukraińscy przesiedleńcy z akcji „Wisła” i ich potomkowie. Dość groteskowe są powojenne perypetie z nazwą wsi – nazywała się kolejno: Dąbrowskie, Dąbrówka Nowa i Dąbrówka.

Niewielka Dąbrówka ma również swoją wielką postać artystycznego formatu z okresu powojennego. W 1948 r. ze wsi Minkowce w powiecie sokólskim przybył i zamieszkał w Dąbrówce – Aleksander Słomiński (1885 – 1974).

62ec3261-45de-4385-bca9-00e51f54fac8.jpg

Wkrótce podjął pracę jako kowal i stolarz w tutejszym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Artystyczna wena przyszła do Aleksandra Słomińskiego późno – rzeźbić i malować na szkle (ciekawe, czy jakiś wpływ miały na to witrażowe malowidła w dąbrówkowskim kościele) zaczął dopiero w wieku 86 lat,

c5c46c1d-2ce0-4f6c-aa96-12b87aafbd4d.jpg

ale przez trzy ostatnie, niezwykle twórcze lata swojego życia stworzył ok. 350 niepowtarzalnych prac, które znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i na całym świecie, gdyż dzieła Słomińskiego były bardzo chętnie kupowane przez Biuro Handlu Zagranicznego DESA. W wydanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie katalogu czytamy m.in.: Nieproporcjonalnie duże dłonie, długie kończyny, czy lustrzane dłonie odbiegały od stylistyki rzeźby ludowej lat 70-tych w Polsce. Dziwnie posklejane z kawałków grubo ciosanego drewna postacie, pomalowane olejną farbą,

21af8737-f9bc-44f9-bc51-4c32b394b6d6.jpg

często wywoływały uśmiech i niezrozumienie. Lecz każda z wyrzeźbionych figur, pozornie niema i martwa, posiadała własny świat, własną osobowość, która ukazana była poprzez gesty rąk. Statyczne, ciosane rzeźby Słomińskiego wywoływały i nadal wywołują niezapomniane wrażenie (…) Wyjątkowość i oryginalność prac utalentowanego prymitywisty wzbudzała zaskoczenie, ale również i zachwyt wielu znawców sztuki. Zwany często „Nikiforem Północy” artysta prezentował specyficzną wyobraźnię, którą prócz oryginalnej formy artystycznej, oddają w jakiejś mierze tytuły jego figuratywnych postaci, takie jak m.in.: „Inżynier lotnictwa Hiszpanii”, „Adwokat Persji”, „Burmistrz Arabii”, „Doktor Indii”, „Żołnierz Arabii Betlejem”, czy „Panna afrykańska żółtej urody”…

Obok ruin dworu u południowego krańca Dąbrówki biegnie droga, która prowadzi na most na Węgorapie. Należąca przed wojną do powiatu darkiejmskiego Dąbrówka swoje główne połączenie komunikacyjne miała poprzez Angerau i Klein Beynuhnen z Darkiejmami (od 1938 r. niem. Angerapp, obecnie ros. – Ozjorsk). Stanowiła je, odbiegająca w centrum wsi na lewo droga, którą obecnie niespełna 800 m za wsią przecina rosyjska granica. Na południe żadnej drogi nie było, jedynie dworska alejka, wiodąca do drewnianego mostka na Węgorapie.

Zabytki

  • klasycystyczny dwór z 1862 roku, jednopiętrowy; obecnie własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, nieużytkowany,
  • park dworski o kompozycji krajobrazowej, założony na prawie 5 ha; zachowane alejki, stare drzewa,
  • kościół z pierwszej połowy XVIII wieku,
  • chałupa murowana, z drewnianą wozownią.

Bibliografia załącznikowa:

  • Wojciech Marek Darski, KRAINA WĘGORAPY Wędrówki po gminie Budry, Gmina Budry 2018.

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.