Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz żydowski w Sokółce - OP9FN1
Właściciel: wzorowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-10-2021
Data utworzenia: 17-10-2021
Data opublikowania: 17-10-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 17-10-2021
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
30 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz żydowski w Sokółce znajduje się na niewielkim wzgórzu w północno-zachodniej części miasta, po zachodniej stronie niegdysiejszej drogi Sokółka – Kraśniany (obecnie działka nr geodezyjny 224, u zbiegu ulic Zamenhofa i Malmeda – adres Zamenhofa 14). Powstał na mocy przywileju króla Augusta II z 1698 roku. Na początku XX w. cmentarz otoczono kamiennym murem; bez wątpienia miało to związek z dokonanym wówczas poszerzeniem cmentarza do obecnych granic.

Ostatnie pochówki miały tam miejsce w 1940 roku. Od czasu drugiej wojny światowej sokólska nekropolia, jak wiele innych na Podlasiu i w całej Polsce, niszczała. Sytuację pogarszał fakt, że cmentarz nie był ogrodzony, jedynie od strony ulicy Malmeda zachowały się fragmenty kamiennego muru. Nagrobki były rozkradane, a powierzchnię zarosły gęste chaszcze. Dopiero w latach 1981–1982 wykarczowano zarośla i wywieziono suche gałęzie.

W 1987 r. Tomasz Wiśniewski i Andrzej Grajter przeprowadzili inwentaryzację. Na powierzchni około 1,6 hektara udało im się odnaleźć 1067 nagrobków w różnym stanie zachowania. Najstarsza zidentyfikowana macewa pochodzi z 1751 roku, kolejne z 1806 i 1807 roku. Chociaż układ cmentarza uległ zatarciu, nadal można na nim wyróżnić część starszą, gdzie znajduje się około 915 macew oraz 3 sarkofagi, oraz nowszą, dwudziestowieczną — z około 150 macewami i 24 sarkofagami. Dominują na nim nagrobki z granitowych głazów oraz z betonu.

W 1990 r. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków cmentarz został wpisany na listę zabytków pod nr. A-114 z dn. 31.12.1990. Przez kolejną dekadę nekropolia jednak ponownie zaczęła zarastać roślinnością i popadła w zapomnienie.

W 2004 r. cmentarzem zaczęli się opiekować uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sokółce, którzy przeprowadzili na nim prace porządkowe. W 2007 r. przy wejściu zamontowano tablicę informacyjną. Jesienią 2016 r., dzięki wysiłkowi miejscowych społeczników na czele z nauczycielką Ewą Krychniak, udało się zainicjować cykliczne akcje porządkowania cmentarza. Dzięki ich pracy opanowano rozrastającą się roślinność, usunięto śmieci. Udało się odsłonić wiele nagrobków. Społecznicy mają w planach również sporządzenie dokumentacji cmentarza.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy