Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ganz egal - OP9FCX
Remontowa Stocznia Rzeczna
Eigenaar: railman
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-09-2021
Gemaakt op: 25-09-2021
Gepubliceerd op: 26-09-2021
Laatste verandering: 10-02-2022
6x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
78 x Bekeken
5 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Iksnigo, Lumen, Wesker, xlud
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skoro to czytasz to jednak nie jest Ci wszystko jedno, więc posłuchaj dalej.

Ganz stoi w stoczni rzecznej, której historia jest całkiem burzliwa (o tym poniżej) - miejmy nadzieję, nie stanowi jeszcze zamkniętego rozdziału. I nie podzieli losu Portu Miejskiego, który kupiła firma drobiarska (wszak kaczki to ptactwo pływające), ale bynajmniej nie to po, aby w basenach portowych zrobić kaczy staw. Teraz każdy biznes idzie w developerkę (i nie chodzi o programistów). Ale ad rem.

Początek stoczni to lata dziewięćdziesiąte XIX wieku. Impulsem do powstania całej infrastruktury stoczniowej nad brzegiem Odry były trzy warsztaty szkutnicze, które w dobie rozwoju przemysłowego przełomu wieków przekształciły się z czasem w niewielkie stocznie. Pierwszą była stocznia Śląskiego Towarzystwa Żeglugi Parowej (niem. Schlesische Dampfer Compagnie), inna należała do Bertholda Friege. Obie zostały rozbudowane w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Posiadały już wtedy profesjonalne wyposażenie, w skład którego wchodziły pochylnie, warsztaty i zaplecze.

Po zdobyciu Festung Breslau stocznie zajęły oddziały radzieckie, które opuściły teren dopiero rok później czyli w 1946 roku. Władze polskie przystąpiły wtedy do odbudowy zniszczonych urządzeń i przywracania porządku na zdewastowanym terenie. Wszystkie stocznie zgrupowano pod jednym szyldem i nadano im nazwę "Grupa Stoczni'. Właścicielem zostało Zjednoczenie Przemysłu Kotlarskiego z siedziba w .....Krakowie! W stoczniach prowadzono odbudowę i remonty poniemieckich barek, także tych, które podniesiono z dna Odry. Do 1949 roku a więc przez 3 lata funkcjonowania odbudowano tam 160 jednostek. W 1949 roku "Grupa Stoczni" zmienia nazwę na Przedsiębiorstwo Stocznie Odrzańskie i w tym samym roku zbudowano całkiem nową barkę tzw. "wielką wrocławkę" o nośności 560 ton. W 1950 nastepuje kolejna zmiana nazwy na Zjednoczenie Państwowe Stocznie Rzeczne, łącząc stocznię "Odra" przy ul. Długiej ze stocznią "Zacisze" oraz warsztatami na Osobowicach i stocznią w Urazie.

W 1958 roku zaczęto produkcję barek motorowych BM-500 i do 1969 roku zbudowano ich ponad 160 sztuk. Kadłuby pochodziły z "Odry" , wyposażenie zaś z "Zacisza". Po kolejnej reorganizacji 1 stycznia 1965 roku powstała samodzielna Remontowa Stocznia Rzeczna we Wrocławiu. W jej skład weszły także Bazy Remontowe na Osobowicach, w Nowej Soli i Malczycach. W latach 70 tych ubiegłego stulecia stocznie produkowały także wózki kopalniane oraz podwozia pod kutry desantowe. Zbudowano nową halę i pięć nowych suwnic oraz maszty oświetleniowe. Rok 1995 to powolny koniec działalności stoczni. Oddano ją pod zarząd komisaryczny by w 1996 ogłosić upadłość. Tereny stoczniowe  wydzierżawiono róznym podmiotom gospodarczym. Od 2005 r. właścicielem jednej stoczni jest firma Malbo z Wrocławia.

Info za polska-org.pl.

 

Kesz: to taki przemysłowy quasi-urbex. Kordy początkowe wskazują jedynie bramę wejściową do stoczni. Reszta w Twoich rękach i głowie. Dla bezpieczeństwa dodam, że podjęcie kesza nie wymaga wejścia na teren stoczni. Powodzenia!

Szczegółowa instrukcja podejmowania:

1. Znajdź GANZ-a (widać go na zdjęciu)

2. Przejedź nim do końca

3. Szukaj po lewej stronie w jego zasięgu

4. Wrażenia z podejmowania zanotuj w logbooku

5. Odłóż kesza w to samo miejsce i spływaj :)

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
wejście do stoczni
to widzi kesz
Logs: Gevonden 6x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Afbeelding 3x Alle logs Galerij