Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[Brunatny Gdańsk 1930-1945] Cafe Derra - OP9F31
budynek, w którym mieściła się Cafe Derra
Właściciel: suras
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-09-2021
Data utworzenia: 02-09-2021
Data opublikowania: 03-09-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 17-07-2022
8x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
43 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

NSDAP w Gdańsku pod koniec lat 20 XX w. była organizacją skłóconą i wewnętrznie podzieloną. Jej słabość obrazował  fakt, że w senacie Wolnego Miasta Gdańska zasiadał tylko jeden reprezentant tej partii. Uzyskanie dobrego wyniku w zbliżających się wyborach do Volkstagu było dla Adolfa Hitlera sprawą niezwykle istotną.

 Dla kierownictwa partii jasne było, że gdańska organizacja NSDAP potrzebuje nowego, charyzmatycznego przywódcy. Tak się złożyło, że Goering miał w zanadrzu odpowiednią kandydaturę - 28 letniego Bawarczyka, który był świeżo upieczonym posłem do Reichstagu i mimo młodego wieku  zdążył się już wykazać jako sprawny organizator kampanii wyborczej partii  w swojej rodzimej Bawarii. Adolf Hitler  zaakceptował tę kandydaturę i 15 października udzielił Forsterowi pisemnego pełnomocnictwa:

 

Poseł do Reichstagu, towarzysz partyjny Albert Forster, zostaje niniejszym mianowany na stanowisko komisarycznego przywódcy obszaru Wolnego Miasta Gdańska. Ma on wszelkie pełnomocnictwa, zarówno w odniesieniu do instancji politycznych, jak do SA i SS, w zakresie działań organizacyjnych, jakie w związku ze zbliżającymi się wyborami do Volkstagu uzna za konieczne. Otrzymał on również zadanie przedstawienia mi po wyborach wniosków w sprawie uporządkowania sytuacji w Gdańsku. Adolf Hitler

 

Albert spakował jedną walizkę i wsiadł do pospiesznego pociągu relacji Berlin - Gdańsk. Do Gdańska nowy gauleiter dociera wieczorem 24 października 1930 r., a już nazajutrz przemawia na spotkaniu sympatyków NSDAP, które zwołał  w lokalu Cafe Derra przy   (obecna ul. Kartuska 22).

W piątkowy wieczór, 25 października 1930 r. w kawiarni panował gwar. Zebrało się w niej kilkuset mężczyzn, praktycznie wszyscy ówcześni członkowie struktur NSDAP w WMG. Forster przemawia do zgromadzonych, a następnie powołując się na przyznane mu przez samego Adolfa Hitlera plenipotencje odbiera od uczestników spotkania przysięgę na wierność. Ten jesienny wieczór 1930 r. może być postrzegany jako początek drogi do podporządkowania Wolnego Miasta Gdańska nazistom, której zwieńczeniem było włączenie miasta do III Rzeszy w dniu 1 września 1939 roku.

O budynku, w którym spotkali się w ten jesienny wieczór 1930 r. wiadomo, że na pewno istniał już w 1895 r. Zachowały się stare pocztówki, na których budynek prezentuje się przyjemnie w otoczeniu pergoli kwiatów. Wraz z biegiem lat zmieniali się właściciele lokalu i nazwy pod jakimi funkcjonował. Pod nazwą Cafe Derra lokal funkcjonował od 1910 r., kiedy to jego właścicielem został Joseph Derra.

Ówcześnie był to kompleks kawiarniano-restauracyjny na tysiąc miejsc z dużą salą konsumpcyjno-widowiskową oraz letnim tarasem.  Joseph zarządzał nim, aż do swojej śmierci w 1922 r.  Interes po nim przejęła wdowa i jego syn Hans Horst. 

Warto zaznaczyć, że lokal był miejscem spotkań różnych partii i stowarzyszeń, spotykała się tam również gdańska polonia.

 

Budynek przetrwał wojnę, ale lata świetności ma już zdecydowanie za sobą. Po wojnie funkcjonowało w nim kino “Wrzos”, a część budynku zagospodarowano jako halę sportową. Obecnie mieści się w nim sklep z farbami i lakierami.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
stare zdjęcia #1
stare zdjęcie #2
stare zdjęcie #3
stan obecny
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 3x komentarz 0x Wszystkie wpisy