Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
/WBT/ Olimp - OP9ESU
Pamiątkowa skrytka po dzielnych Polakach
Właściciel: Lumen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-08-2021
Data utworzenia: 20-08-2021
Data opublikowania: 20-08-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 27-10-2021
8x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
28 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Błękitna Team, iwonia1999, uhuhu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią geościeżki


POMNIK

Budynek przy ulicy Aleksandra Zelwerowicza 19, gdzie znajdowała się siedziba organizacji "OLIMP", nie istnieje. Zniszczony został w czasie wojny. W miejscu tym powstał pomnik dla uczczenia pamięci Polaków, którzy oddali życie dla wielkiej sprawy. Kamień węgielny pod budowę pomnika położony został w roku 1989.

Budynek

 

Jahnstrasse 19, Breslau 1935

Pomnik autorstwa Janusza Kucharskiego składa się z trzech granitowych obelisków. Na najwyższym, środkowym, widnieje tablica z godłem polskim i okolicznościowym napisem. Pozostałe ozdobione są znakiem Rodła i literą P, którą musieli nosić na ubraniach polscy robotnicy przymusowi.

Pomnik

Pomnik pomordowanych członków organizacji "OLIMP"

 

O GRUPIE OLIMP

Początki organizacji "OLIMP" sięgają roku 1940 (spotkania na poddaszu w domu braci Wyderkowskich), chodź oficjalnie funkcjonowała od roku 41. Siedziba organizacji znajdowała się na czwartym piętrze budynku przy Jahnstrasse 19 w Breslau (obecnie ul. Zelwerowicza, na rogu ul. Sokolniczej we Wrocławiu). Grupa „Olimp” powstała latem 1941 r. z inicjatywy Polaków wywiezionych do Wrocławia na roboty przymusowe z Wielkopolski i Śląska. Uczestniczyli w niej także członkowie miejscowej Polonii. W skład kierownictwa grupy wchodzili m.in. Alojzy Marszałek, Rafał Twardzik, Alfons Weber, Roman Wyderkowski i Stanisław Grzesiewski.

Dlaczego Olimp???

Mieszkanie wynajęte Polakom mieściło się na czwartym piętrze, wejście było więc męczące. Kiedyś ktoś powiedział: Wysoko tu do Was jak na Olimp! Nazwa ta spodobała się i przyjęła. Odtąd mawiano: Idziemy na Olimp! Spotykamy się na Olimpie! Było to wygodne, gdyż umożliwiało unikania używania nazwisk i adresu.

CELE GRUPY

Ludzie związani z adresem Jahnstr. 19 założyli tajną organizację, której celem było sabotowanie działań niemieckich na wszelakie sposoby, wspieranie polskich rodzin w potrzebie, a także zbieranie informacji przydatnych aliantom, pomaganie Polakom potrzebującym wsparcia w załatwianiu papierów uwierzytelniających pobyt, załatwianiu pracy, w załatwianiu dachu nad głową i nakarmieniu.

GESTAPO.....

Grupa została rozbita 5 czerwca 1942 r. przez gestapo. Aresztowano ponad 50 osób. W ręce tajnej policji niemieckiej wpadły niezwykle ważne dokumenty. U Twardzika znaleźli wojskowe plany i materiały dotyczące produkcji wrocławskich zakładów zbrojeniowych, u innych plany lotnisk, materiały konspiracyjne, obcą walutę, prasę podziemną.

Aresztowanych mężczyzn zamykano w więzieniu policyjnym przy ulicy Łąkowej, kobiety przewożono do więzienia śledczego przy ulicy Świebodzkiej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni torturowani byli w takcie śledztwa nieludzkimi metodami. Alojzy Marszałek został skatowany do utraty zmysłów. Po śledztwie, które trwało pół roku, do obozu koncentracyjnego w Gross Rosen wysłano z wyrokami śmierci około 20 "Olimpijczyków", prawie 40 osadzono w Auschwitz-Birkenau, a 10 w Mauthausen, znaleźli się także w Oświęcimiu.

 

KESZ:

1. Udaj się na kordy i w promieniu 10 metrów od pomnika znajdź miejsce, w którym członkowie grupy schowali narzędzie potrzebne do odnalezienia tajnego schowka.

Pierwszy etap

2. Weź narzędzie i udaj się na współrzędne by odczytać tajny kod. Uważaj na gestapo po drugiej stronie ulicy, tam mieści się najdroższy hotel we Wrocławiu ;)

3. Odłóż narzędzie!

4. Znajdź kryjówkę członków grupy i otwórz tajemniczy kufer.

Zasady reaktywacji Nie wyrażam zgody na reaktywację mojego kesza.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1 etap
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy