Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Z widokiem na ptasią krainę - OP9EPP
Właściciel: Plebek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-09-2021
Data utworzenia: 12-08-2021
Data opublikowania: 14-09-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 07-11-2021
7x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
86 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: damian211289, Jeanpaul, Wojtek.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ostoja ptasia o randze europejskiej, ważna dla migrujących ptaków wodno- błotnych. Od 2002 roku corocznie lęgowe czaple białe.
Dużą kolonię tworzą rybitwa białowąsa (około 150) i kormoran (około 400). W okresie jesiennym duże koncentracje ptaków siewkowatych i blaszkodziobych. Maksymalnie stwierdzono powyżej 80 tysięcy ptaków wodno- błotnych na jesiennych migracjach.

Szczegółowe wskazówki dla obserwatora (co, gdzie i kiedy najlepiej obserwować):
Wiosna - zbiornik napełniany w marcu. Najciekawsze do obserwacji rejony cofki w południowej części zbiornika. Gniazdują tutaj gęgawa , ohar , perkoz dwuczuby , zausznik , kormoran , bąk , bączek , czapla biała , rybitwa białowąsa i rybitwa czarna . Najlepsze miejsca do obserwacji to okolice mostu na Warcie - Łabędź mały , łabędź krzykliwy i gęsi później ptaki siewkowate. Odcinek od mostu do pompowni w Proboszczewicach-kolonia kormoranów dobrze widoczna z wału oraz czapla siwa i czapla biała . Dobre miejsce do zobaczenia bączka. Pompownia Glinno - tutaj możemy poobserwować kolonię lęgową rybitw czarnych i białowąsych, żerujące czaple białe i gęgawy. Druga kolonia lęgowa rybitw białowąsych znajduje się koło Tomisławic, corocznie też obserwowane rybitwy białowąse. Do 31 lipca na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz wstępu. Jest planowane utworzenie szlaku kajakowego przez rezerwat, dzięki czemu będzie można przepłynąć przez miejsca w inny sposób niedostępne, ale szczegóły nie są jeszcze znane.
 
 Lato – woda w ostatnich latach zaczyna opadać w lipcu ale bardzo powoli, dlatego większość cofki aż do jesieni jest ukryta w wierzbowiskach. Dlatego odwiedzamy te same miejsca co wiosną. W okolicach Glinna corocznie od lipca do końca września znajduje się obóz ornitologiczny, tutaj możemy zasięgnąć informacji gdzie najlepiej się wybrać na ptaki. Dobrym miejscem do obserwacji jest kolonia rybitw białowąsych w Tomisławicach ( jadąc od Warty drogą na Turek skręcamy pod koniec Tomisławic w prawo za drewnianą kapliczką). Późnym latem pojawia się cofka na wysokości wsi Glinno (jadąc od strony Warty w Glinie skręcamy za sklepem), ale nie widać jej z brzegu i jest oddzielona kanałem. Najczęściej w pobliżu jest obóz ornitologiczny z którego ktoś nas może przewiezie łódką na drugą stronę kanału i pokieruje na cofkę. Na cofce przegląd siewkowatych: kszyk, Brodziec samotny, brodziec śniady, łęczak, kwokacz, rycyk, kulik wielki, biegus zmienny, Krzywodziób malutki i Krzywodziób mały. Rzadziej Biegus płaskodzioby i biegus rdzawy, ostrygojad, kamusznik i płatkonóg szydłodzioby . Duże koncentracje tworzą: czapla biała, bocian czarny, żuraw oraz blaszkodziobych.
 
Jesień – od września cofka coraz lepiej widoczna, dojazd od Glinna potem od Brzegu. Od strony zachodniej od Tomisławic, Tądowa, później (listopad) od Jeziorska. Przy próbach wejścia na cofkę konieczne są wodery. Niezbędna luneta, zresztą jak na każdym wyjeździe na Jeziorsko bo ptaki są płochliwe a odległości duże. Dalszy ciąg obserwacji siewkowatych, ruszają wielotysięczne stada gęsi. Gęsi nocują na zbiorniku a w dzień żerują na polach, po stronie wschodniej w okolicach Brzegu, Luboli. Następne miejsca gdzie możemy je znaleźć to okolice mostu na Warcie na łąkach i na odcinku od mostu do Proboszczewic. Koniecznie trzeba odwiedzać tamę (parkujemy na środku). Obiektem naszych obserwacji będą: mewy, nur rdzawoszyi i nur czarnoszyi oraz Kaczka morski, nurogęś i pojedyncze szlachary. Luneta niezbędna.
 
Zima – jeśli zbiornik nie zamarza to warto zajrzeć na cofkę, która znajduje się teraz na wysokości brodni (jadąc od Warty do Pęczniewa wschodnią stroną zbiornika, skręcamy przed stawami w Pęczniewie, dojeżdżamy do Brodni i idziemy brzegiem na południe). Tutaj przeglądamy blaszkodziobe i siewki, które jeszcze nie odleciały (Kulik wielki , czajka , siewka złota ). Często polują tu bieliki. Kolejnymi miejscami, które odwiedzamy to pompownia w Pęczniewie i tama. Tutaj prawie zawsze są oparzeliska, na których koncentrują się ptaki z całego zbiornika: łyska, krzyżówka, nurogęś, czernica i głowienka.



 


*** Proszę o logi bez zdjęć kesza, logbooka, miejsca, miejsca ukrycia, oraz bez spoilerowania co za maskowanie, gdzie ukryte itp.
(od tego w końcu mamy portale typu ig, fb, yt ;)

Niech kolejni Znalazcy mają miłe lub niemiłe chwilę spędzone z keszem :)

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.