Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cichy Memoriał - Antoniny - OP9CXS
Właściciel: szprychywtrasie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-05-2021
Data utworzenia: 10-05-2021
Data opublikowania: 11-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 11-05-2021
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
34 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przysiółek Antoniny znajduje się w lesie, nieopodal Obrzycka. Tworzy go zaledwie kilka gospodarstw. To jednak miejsce bardzo szczególne. Arkadiusz Andrejkow zrealizował tu jedną ze swoich prac w ramach projektu "Cichy Memoriał". Na stodole w Antoniach powstał niezwykły mural - jedyny taki w Wielkopolsce!

Chociaż turyści i turystki rzadko do Antonin zaglądają, zdarza się, że przyjeżdżają tu właśnie dla niego. Jest ogromny, czarno - biały, z pozoru nieskomplikowany, a jednak niemal natychmiast pragnie się określić go mianem unikatowego, niespotykanego wręcz. I faktycznie - mural rolnika - gospodarza, jaki w roku 2018 powstał na stodole w przysiółku Antoniny (gm. Obrzycko, część wsi Piotrowo) do dzisiaj jest jedyną tego typu pracą w Wielkopolsce. Jedyną z tej części kraju zaliczaną do niezwykłego projektu "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa.

Skojarzenie ze starą fotografią pojawia się bezwiednie. Słusznie zresztą. To na bazie archiwalnych zdjęć malarz i street art-owiec z Sanoka ożywia autentyczne postacie "przenosząc" je z fotografii na ściany drewnianych stodół i wiejskich chat. Projekt "Cichy Memoriał" upamiętnia przede wszystkim gospodarzy i gospodynie z podkarpackich wsi, podkreśla wartości rodzinne, przywiązanie do tradycji, do ziemi. I domu. Murale są wyrazem pamięci o przodkach. Andrejkow realizuje je na zlecenie, czy raczej zaproszenie osób, które w formie sztuki pragną w pewien sposób przywołać wspomnienia o bliskich lub sąsiadach - pragną, by ci wciąż byli obecnie w ich życiu, a także w życiu społeczności wiejskiej.

Jak jednak artysta z Sanoka trafił do gminy Obrzycko? I kogo w istocie upamiętnia mural w Antoninach?

- Ludzie, którzy zaprosili mnie do Wielkopolski, widzieli wcześniej moje prace bodajże w telewizji. Spodobały im się i zapragnęli, by w Antoninach taka praca też powstała. Początkowo miałem malować kogoś z ich rodziny, ale ostatecznie zdecydowali, że będzie to postać nieżyjącego sąsiada. Niestety nie pamiętam już szczegółowej historii z nim związanej. Pan nazywał się Kowalski, był człowiekiem niepiśmiennym, ale zarazem bardzo barwną postacią - opowiada Arkadiusz Andrejkow.

Mural w Antoninach powstał w ciągu jednego dnia. Andrejkow jechał do Wielkopolski cały dzień pociągiem, kolejny poświęcił na malowanie, a następnego wracał do domu. Z uwagi na wielkość pracy, artysta korzystał przy jej tworzeniu z podnośnika. I w tym przypadku "bazą" do ożywienia postaci było zdjęcie. Dzięki niemu pan Kowalski do Antonin niejako powrócił, by znów wzbudzać uśmiech na twarzach wszystkich osób, które się z nim "spotykają".

źródło: www.szamotuly.naszemiasto.pl


 

O skrzynce: magnetyk w oczywistym miejscu.

W przypadku zaginięcia skrzynki proszę jej nie reaktywować tylko powiadomić o zaistniałej sytuacji.

Obrazki/zdjęcia
Cichy Memoriał - Antoniny