Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Państwowy Urząd Repatryjacyjny nr 2. - OP9CJH
Punkt Etapowy nr 2 PUR przy ul. Jagiellońskiej 65.
Właściciel: alex22
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Tymczasowo niedostępna
Data ukrycia: 25-04-2021
Data utworzenia: 25-04-2021
Data opublikowania: 30-04-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 23-10-2023
21x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
46 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: BJBJ (Bejotka)
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS MIEJSCA:

Do tego budynku pierwsze kroki kierowali Polacy, przybywający po wojnie do Szczecina.

Państwowy Urząd Repatriacyjny nr 2 mieścił się gmachu z czerwonej cegły stojącym w górnej części ul. Jagiellońskiej (nieopodal Polmosu). Na frontowej ścianie, nad oknami, wciąż świetnie widać namalowany farbą napis „Państwowy Urząd Repatriacyjny nr 2”. Dziś mieści się tu Specjalny Szkolny Ośrodek Wychowawczy.

Do PUR-u trafiali ci, którzy przyjeżdżali do Szczecina z głębi Polski i kresów. Tu też udzielano pomocy Polakom, którzy wracali z niemieckich obozów i robót przymusowych do kraju. Punkt Etapowy nr 2 PUR przy ul. Jagiellońskiej 65 działał od lipca 1945 r. Przyjął ponad 10 tys. repatriantów ze strefy radzieckiej, którzy przybywali koleją na dworzec Szczecin Turzyn. Natomiast od pażdziernika 1945 roku przyjmował alianckie kolumny ciężarówek, które przywiozły tu z terenu brytyjskiej strefy okupacyjnej ponad 160 tys. osób. Od listopada 1945 roku do punktu etapowego przybywali drogą kolejową również reemigranci. PUR zapewniał wszystkim pożywienie i nocleg, organizował pomoc medyczną, pomagał osiedlić się w Szczecinie lub transportował ich w głąb kraju. Prasa szczecińska, a także jego pracownicy w swoich wspomnieniach z tego okresu, przekazują nam dokładne informacje o tym punkcie etapowym.Placówka był zradiofonizowana, posiadała ambulatorium lekarskie, izbę chorych, izbę dla matki z dzieckiem, świetlicę z aparaturą filmową i radiem i codziennie dostarczaną prasą, także własną piekarnię, a w poszczególnych budynkach osobne kuchnie. W należących do niego budynkach można było pomieścić kilka tysięcy repatriantów (przewidując trudności w podstawianiu transportów kolejowych przygotowano rezerwowe pomieszczenia mogące pomieścić ok. 6000 osób). Punkt posiadał również kaplicę, w której w każdą niedzielę odprawiano dla nich Msze św. Każdemu powracającemu na miejscu wydawano niezbędne dokumenty osobiste opatrzone fotografią, również wykonaną na miejscu.

Efektem jego działalności było osiedlenie na terenie Pomorza ponad 730 tys. Polaków i wysiedlenie z regionu ok. 530 tys. Niemców. Od 1946 r. PUR organizował także wysiedlania ludności niemieckiej. Działał do 1951 r.

W grudniu 2005 roku, budynek ten wraz z napisem został wpisany do rejestru zabytków i nastąpiła jego konserwacja tj. zabezpieczenie i utrwalenie wszystkich ocalałych fragmentów liter. Napis, w takim stanie w jakim się zachował był czytelny i w tej formie pozostał jako świadek zdarzeń.

 

OPIS SKRZYNKI:

Mały pojemnik ukryty jest za szyldem. 

Obrazki/zdjęcia
pur
pur2
pur3