Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[GE09] Gąsienica - OP9BG4
Eigenaar: R-Sol
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 03-03-2021
Gemaakt op: 03-03-2021
Gepubliceerd op: 20-03-2021
Laatste verandering: 20-03-2021
56x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
76 x Bekeken
43 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Chrząszcze2, Mario&Monia
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

  1. Gąsienica

 

W jaki sposób przemieszczają się gąsienice? Nieco inaczej niż większość stworzeń. Mianowicie pierwsze naprzód przesuwają się… organy wewnętrzne gąsienicy, do których chwilę później dołączają nogi wraz z – mówiąc oględnie – resztą obudowy.

Nikt kto przyjeżdża do Amazonii raczej nie spodziewa się, że znajdzie chodzące po krzakach „żelki”. Patrząc jednak na gąsienice gatunku Acraga coa, można zwątpić. Ich charakterystyczny wygląd nasuwa ewidentne skojarzenia – ale ktoś, kto liczyłby na słodką przekąskę, będzie zawiedziony.

Kot to prawdopodobnie ostatnie zwierzę, które można by pomylić z gąsienicą… choć niekoniecznie. Występujące w południowej Azji, m.in. w Tajlandii, Kambodży czy Wietnamie, gąsienice gatunku Mycalesis gotama wyglądają zupełnie tak, jak gdyby nosiły maskę – według niektórych żywcem przypominającą postacie Hello Kitty.

Wędrujące gąsienice są łatwym celem np. dla ptaków. Bezbronne owady uciekają się więc do podstępu – i formują całe „procesje”, w których iść może nawet 300 osobników jednocześnie. O co chodzi? A o to, że „połączone” ze sobą gąsienice z większej odległości wyglądają jak węże – a do tych drapieżniki podchodzą zawsze z dużo większą ostrożnością.

Jeszcze za czasów prezydenta Busha Amerykanie wpadli na specyficzny pomysł walki z narkotykami. Planowali mianowicie stworzenie gąsienic, które żerowałyby na liściach koki i – zrzucone nad Peru czy Boliwią – wyniszczyłyby plantacje, ograniczając narkotykowy biznes u samego źródła.

Niektórzy jedzą, by żyć, inni – jak gąsienice – żyją, żeby jeść. To ich jedyne zadanie w trwającym zwykle kilka tygodni okresie poprzedzającym przeobrażenie. Swój ziemski żywot większość gąsienic rozpoczyna od pochłonięcia jaja, w którym przyszły na świat, by później skonsumować jeszcze 27 tys. razy tyle, ile same ważą!

Gigantyczne obżarstwo gąsienic nie pozostaje bez wpływu na ich rozmiary. Zawisaki tytoniowe w mniej niż 3 tygodnie są w stanie zwiększyć swoją masę aż 10 tys. razy. Jedzący proporcjonalnie człowiek prawdopodobnie nie wytrwałby do kolacji, nie wspominając nawet o budowaniu mięśni. Tymczasem gąsienice radzą sobie znakomicie – ich ciało to ok. 4 tys. mięśni (podczas gdy człowiek ma ich zaledwie nieco ponad 600).

 

 

SPISZ KOD NIEZBĘDNY DO OBLICZENIA POŁOŻENIA SKRZYNKI FINAŁOWEJ

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 56x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs