Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mohrderstwo /ŚZ/ - OP9AZF
Czyli ostatnia publiczna egzekucja na Pomorzu
Właściciel: uhuhu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-01-2021
Data utworzenia: 12-01-2021
Data opublikowania: 14-01-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 16-01-2021
4x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
27 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

408BB412-0835-7F5A-7E29-9EA36EF1E2A7.jpg

Przed dwustu laty przestępczością w Świnoujściu zajmowano się dwojako. Drobniejsze naruszenia prawa leżały w gestii lokalnego organu sprawiedliwości, tzw. burmistrza prawa, i zwykle kończyły się grzywną albo chłostą. Natomiast grubsze przewiny, ze zbrodniami włącznie, rozpatrywał sąd wyższej instancji, rezydujący w Szczecinie. To właśnie do niego trafiła jedna z najsłynniejszych zbrodni owego czasu, zwana potocznie sprawą morderców Mohr, zakończona wyrokiem skazującym na karę śmierci, wykonaną przez łamanie kołem, czyli w sposób bardzo okrutny (w tamtych czasach powieszenie lub ścięcie uznawano za formę łagodniejszą). Ale po kolei.

 

Naprzeciw ratusza miejskiego (obecnie budynek muzeum) stał dom majętnej wdowy po kapitanie statku, z którą mieszkała dwudziestoletnia siostrzenica. Pewnego kwietniowego ranka 1827 r. obie panie znaleziono zamordowane, leżące w kałuży krwi. W wyniku dość krótkiego śledztwa za głównych podejrzanych uznano małżonków Mohr, którzy każdego tygodnia przybywali do Świnoujścia z warzywami, dostarczając je stałym odbiorcom. Małżeństwo zostało aresztowane.

 

domDom zamordowanej wdowy (zdjęcie z 1965 r.)

 

Marie Sophie i Johann Mohr mieli sześcioro dzieci. Johann do 1823 r. zajmował się handlem obwoźnym, który wiódł mu się coraz gorzej. Podobno pojawił się nałóg hazardu, a także pijaństwo. „Mohr – człowiek godnego stanu, był przez ludzi szanowany, swą pomyślność w karty przegrał” – śpiewano w jarmarcznej pieśni. Co uzasadniać mogło jego dążenie do zdobywania pieniędzy za wszelką cenę.

Podobno wspomniana wyżej siostrzenica zamożnej wdowy pochwaliła się małżeństwu Mohr niemałą ilością posiadanej gotówki. Jak wykazało śledztwo, pewnego wieczoru, po przybyciu z towarem, Mohr udał się do wdowy, pod jakimś pretekstem pozbył się siostrzenicy z domu, sam zaś zamordował starszą panią i dokonał rabunku. Gdy siostrzenica niespodziewanie powróciła, podzieliła los swej ciotki. A ponieważ była to młoda i silna dziewczyna, do jej zabicia konieczna była pomoc żony Johanna. Dokonane morderstwo sprawiało wrażenie dokładnie przemyślanego i wykonanego z zimną krwią. Stwierdzono m.in. brak złotego zegarka, łańcuszka oraz znacznej wówczas sumy stu osiemdziesięciu talarów gotówką, która to, zgodnie z księgą rachunkową, winna się w domu znajdować.

 

paraMałżeństwo Mohr przedstawione na rycinie prasowej z 1827 r.

 

Ustalenia śledztwa rodziły pewne wątpliwości. Strażnik miejski nic nie słyszał (a dyżurował kilkadziesiąt metrów dalej), ale coś słyszał celnik, akurat przechodzący w znacznie większej odległości od domu wdowy... Tak czy owak, do końca procesu małżonkowie nie przyznali się do winy. Co więcej, Marie Sophie była w ciąży. Choć za przyznanie się do zbrodni obiecywano jej darowanie życia, nigdy tego nie uczyniła. Proces toczył się przed szczecińskim sądem, który 19 grudnia 1827 r. skazał oboje małżonków na karę śmierci. Ponieważ w opinii sądu podwójny mord dokonany został wyjątkowo okrutnie i zimną krwią, orzeczono wykonanie wyroku „przez łamanie kołem od dołu do góry”. Ze względu na brzemienność skazanej, egzekucję odroczono do następnego roku.

 

egz

Łamanie kołem

 

Po porodzie wyrok wykonano. Miejscem kaźni były okolice dzisiejszego stadionu – wówczas był to teren poza obszarem miasta. Łamanie kołem polegało na tym, że skazańca układano na polanach drewna i gruchotano mu kości, uderzając z góry kołem od wozu. Wyrok wykonano najpierw na kobiecie, która okazała skruchę i prosiła o opiekę nad dziećmi. Może dlatego, w akcie miłosierdzia, kat niby przypadkowo, już pierwszym uderzeniem koła spowodował jej śmierć. Inaczej było z mężczyzną, który jeszcze na szafocie krzyczał, że jest niewinny, „lżył swoich prześladowców, sędziów i wszystkich zebranych” - jego egzekucja przebiegała nieco dłużej, niż sąd to nakazał. Zwłoki skazańców zostały pochowane we wspólnym, nieoznakowanym grobie.

W egzekucji małżeństwa Mohr uczestniczyło wiele osób: mieszczanie, przedstawiciele władz, po prostu: tłumy gapiów. Odczucia większości były, delikatnie rzecz ujmując, negatywne. W wyniku licznych, krytycznych artykułów prasowych, listów kierowanych do monarchy, interpelacji w pruskim parlamencie, ten rodzaj wykonywania wyroków śmierci został w Prusach zawieszony. Wkrótce zabroniono też publicznego wykonywania wszelkich wyroków śmierci.

 

Wracamy do XXI wieku. Aby odszukać skrzyneczkę, musisz najpierw wykonać proste działanie matematyczne. Do wieku młodszej ofiary zbrodni dodaj kwotę zrabowanych pieniędzy, a otrzymasz liczbę S. Teraz udaj się na poniższe współrzędne:

 

N 53 55. S + 048

E 14 16. S + 187

 

Skrzyneczka – rozmiaru mikro w nieco większym maskowaniu, powinna być otoczona nielekką zaporą antydzikową. Wystarczy sięgnąć po wiadomo który element, zapory nie ruszajmy. Z góry dziękuję bardzo za staranne odłożenie, na pewno przyczyni się ono do dłuższej żywotności keszyka. W razie problemów skorzystaj z fotopodpowiedzi. Powodzenia, miłej zabawy.

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 6 razy, trafień: 5 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Fotopodpowiedź
Wpisy do logu: znaleziona 4x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy