Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Mohrderstwo /ŚZ/ - OP9AZF
Czyli ostatnia publiczna egzekucja na Pomorzu
Eigenaar: uhuhu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-01-2021
Gemaakt op: 12-01-2021
Gepubliceerd op: 14-01-2021
Laatste verandering: 30-07-2021
29x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
88 x Bekeken
22 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
9 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Błękitna Team, choooch, Crith84, dawidnd, Karougeka, Lumen, marwon, noorbi, unkas
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

408BB412-0835-7F5A-7E29-9EA36EF1E2A7.jpg

Przed dwustu laty przestępczością w Świnoujściu zajmowano się dwojako. Drobniejsze naruszenia prawa leżały w gestii lokalnego organu sprawiedliwości, tzw. burmistrza prawa, i zwykle kończyły się grzywną albo chłostą. Natomiast grubsze przewiny, ze zbrodniami włącznie, rozpatrywał sąd wyższej instancji, rezydujący w Szczecinie. To właśnie do niego trafiła jedna z najsłynniejszych zbrodni owego czasu, zwana potocznie sprawą morderców Mohr, zakończona wyrokiem skazującym na karę śmierci, którą wykonano przez łamanie ofiary kołem, czyli w sposób bardzo okrutny (w tamtych czasach powieszenie lub ścięcie uznawano za wersję soft, czyli łagodniejszą). Ale po kolei.

 

Naprzeciw ratusza miejskiego (obecnie budynek muzeum) stał dom majętnej wdowy po kapitanie statku, z którą mieszkała dwudziestoletnia siostrzenica. Pewnego kwietniowego ranka 1827 r. obie panie znaleziono zamordowane, leżące w kałuży krwi. W wyniku dość krótkiego śledztwa za głównych podejrzanych uznano małżonków Mohr, którzy każdego tygodnia przybywali do Świnoujścia z warzywami, dostarczając je stałym odbiorcom. Małżeństwo zostało aresztowane.

 

domDom zamordowanej wdowy (zdjęcie z 1965 r.)

 

Marie Sophie i Johann Mohr mieli sześcioro dzieci. Johann do 1823 r. zajmował się handlem obwoźnym, który wiódł mu się coraz gorzej. Podobno pojawił się nałóg hazardu, a także pijaństwo. „Mohr – człowiek godnego stanu, był przez ludzi szanowany, swą pomyślność w karty przegrał” – śpiewano w jarmarcznej pieśni. Co uzasadniać mogło jego dążenie do zdobywania pieniędzy za wszelką cenę.

Podobno wspomniana wyżej siostrzenica zamożnej wdowy pochwaliła się małżeństwu Mohr niemałą ilością posiadanej gotówki. Jak wykazało śledztwo, pewnego wieczoru, po przybyciu z towarem, Mohr udał się do wdowy, pod jakimś pretekstem pozbył się siostrzenicy z domu, sam zaś zamordował starszą panią i dokonał rabunku. Gdy siostrzenica niespodziewanie powróciła, podzieliła los swej ciotki. A ponieważ była to młoda i silna dziewczyna, do jej zabicia konieczna była pomoc żony Johanna. Dokonane morderstwo sprawiało wrażenie dokładnie przemyślanego i wykonanego z zimną krwią. Stwierdzono m.in. brak złotego zegarka, łańcuszka oraz znacznej wówczas sumy stu osiemdziesięciu talarów gotówką, która to, zgodnie z księgą rachunkową, winna się w domu znajdować.

 

paraMałżeństwo Mohr przedstawione na rycinie prasowej z 1827 r.

 

Ustalenia śledztwa rodziły pewne wątpliwości. Strażnik miejski nic nie słyszał (a dyżurował kilkadziesiąt metrów dalej), ale coś słyszał celnik, akurat przechodzący w znacznie większej odległości od domu wdowy... Tak czy owak, do końca procesu małżonkowie nie przyznali się do winy. Co więcej, Marie Sophie była w ciąży. Choć za przyznanie się do zbrodni obiecywano jej darowanie życia, nigdy tego nie uczyniła. Proces toczył się przed szczecińskim sądem, który 19 grudnia 1827 r. skazał oboje małżonków na karę śmierci. Ponieważ w opinii sądu podwójny mord dokonany został wyjątkowo okrutnie i zimną krwią, orzeczono wykonanie wyroku „przez łamanie kołem od dołu do góry”. Ze względu na brzemienność skazanej, egzekucję odroczono do następnego roku.

 

egz

Łamanie kołem

 

Po porodzie wyrok wykonano. Miejscem kaźni były okolice dzisiejszego stadionu – wówczas był to teren poza obszarem miasta. Łamanie kołem polegało na tym, że skazańca układano na polanach drewna i gruchotano mu kości, uderzając z góry kołem od wozu. Wyrok wykonano najpierw na kobiecie, która okazała skruchę i prosiła o opiekę nad dziećmi. Może dlatego, w akcie miłosierdzia, kat niby przypadkowo, już pierwszym uderzeniem koła spowodował jej śmierć. Inaczej było z mężczyzną, który jeszcze na szafocie krzyczał, że jest niewinny, „lżył swoich prześladowców, sędziów i wszystkich zebranych” - jego egzekucja przebiegała nieco dłużej, niż sąd to nakazał. Zwłoki skazańców zostały pochowane we wspólnym, nieoznakowanym grobie.

W egzekucji małżeństwa Mohr uczestniczyło wiele osób: mieszczanie, przedstawiciele władz, po prostu: tłumy gapiów. Odczucia większości były, delikatnie rzecz ujmując, negatywne. W wyniku licznych, krytycznych artykułów prasowych, listów kierowanych do monarchy, interpelacji w pruskim parlamencie, ten rodzaj wykonywania wyroków śmierci został w Prusach zawieszony. Wkrótce zabroniono też publicznego wykonywania wszelkich wyroków śmierci.

 

Wracamy do XXI wieku. Aby odszukać skrzyneczkę, musisz najpierw wykonać proste działanie matematyczne. Do wieku młodszej ofiary zbrodni dodaj kwotę zrabowanych pieniędzy, a otrzymasz liczbę S. Teraz udaj się na poniższe współrzędne:

 

N 53 55. S + 048

E 14 16. S + 187

 

Skrzyneczka – rozmiaru małego+, powinna być otoczona nielekką zaporą antydzikową. Wystarczy sięgnąć po wiadomo który element. Z góry dziękuję bardzo za staranne odłożenie i zamaskowanie, na pewno przyczyni się ono do dłuższej żywotności keszyka. Uwaga - jeden z elementów wyposażenia kesza nie jest na wymianę! Sami zgadniecie, który. W razie problemów skorzystaj z szyfropodpowiedzi lub z fotopodpowiedzi. Powodzenia, miłej zabawy.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 34 keer, Hits: 27 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Fotopodpowiedź