Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
FILIPINKI # skwer im. Filipinek - OP9AYG
skwer przed Teatrem Polskim
Eigenaar: Karougeka
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-01-2021
Gemaakt op: 10-01-2021
Gepubliceerd op: 14-01-2021
Laatste verandering: 04-02-2021
11x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
27 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Tekst i zdjęcie na podstawie artykułu z Kuriera.

CC2DC3CF-BF9C-CB15-DB13-63375A50805F.jpg

Skwer z basenem przeciwpożarowym przed Teatrem Polskim w Szczecinie ma się zmienić w bardzo klimatyczne miejsce z kawiarenką. Został  nazwany imieniem kultowych Filipinek. Pomysł pojawił się kilka lat temu, a w 2019 roku zyskał aprobatę komisji ds. inicjatyw społecznych, sportu i młodzieży Rady Miasta.

Zespół powstał w 1959 roku, w 1963 nazwany został "Filipinki". Przez lata odnosił wspaniałe sukcesy, rozsławiając Szczecin na całym świecie. Jednak do dziś nie został odpowiednio upamiętniony w przestrzeni własnego miasta. Od kilku lat starał się o to radny Bazyli Baran. Proponował, by imieniem Filipinek nazwać bezimienny kiedyś skwer w urokliwym miejscu przed Teatrem Polskim przy ul. Swarożyca.

Plany z 2014 roku zakładały też postawienie na tym miejskim skwerze pawilonu-kawiarenki, która byłaby miejscem odpoczynku, a jednocześnie zbiorów i pamiątek związanych z Filipinkami. Są nadal aktualne. Jesienią ruszy rozbudowa Teatru Polskiego (ten teren należy do Skarbu Państwa). Wyzwaniem po stronie miasta stanie się uporządkowanie skweru i zintegrowanie go z ambitnym projektem teatru. Na skwerze znajduje się basen przeciwpożarowy (800 m sześciennych wody). Jak mówił podczas wczorajszej komisji ds. inicjatyw społecznych Jarosław Bondar, architekt miasta, jest w tym miejscu wymagany ze względu na bezpieczeństwo, ale może być zastąpiony zbiornikiem podziemnym o takiej samej objętości. Koszt wyniósłby ok. półtora miliona zł. Radni zasugerowali, by basen zaadaptować na fontannę, co obniży koszty.

 

Komisja pozytywnie zaopiniowała stanowisko w sprawie przygotowania projektu uchwały, by skwer nazwać imieniem Filipinek. Dyskusji radnych przysłuchiwały się one same - panie Elżbieta Klausz, Iwona Racz-Szczygielska i Zofia Bogdanowicz. 

- Bardzo ciężko to idzie, tyle lat... - mówiły. - A przecież Szczecin w Polsce jest znany z junaków, paprykarza i Filipinek. - Czy damy jeszcze radę obejrzeć te piękne plany?

Na posiedzeniu komisji obecny był też Marcin Szczygielski, autor biografii Filipinek, a prywatnie syn jednej z gwiazd.

- Cieszę się, że ta decyzja w komisji zapadła i to jednogłośnie - powiedział "Kurierowi". - Jako człowiek związany z Filipinkami byłem zawsze dumny, że zespół i dziewczyny pomimo tego, że odniosły wielki sukces i mogły mieszkać gdziekolwiek, zawsze bardzo wyraźnie podkreślały to, że są ze Szczecina, w każdym wywiadzie mówiły, że one mieszkają w Szczecinie, i że do Szczecina zawsze wrócą. I rzeczywiście, nigdy go nie opuściły, Więc to, że Szczecin ich też nie opuścił, uważam za rodzaj sprawiedliwości dziejowej i bardzo się z tego cieszę. To miejsce ma szansę stać się miejscem kultowym, które przybliży Filipinki młodszym pokoleniom. One są wciąż wśród nas, ich muzyka jest ciągle żywa. To są evergreeny, które nigdy się nie zestarzeją. Ważne jest, by ta muzyka do młodych ludzi trafiła. A myślę, że takie miejsce stanie się świetnym kanałem, który będzie mógł temu służyć.

 

Od założycielki słów kilka: W tej chwili trwa przebudowa/rozbudowa Teatru Polskiego, obiekt cały czas ulega zmianom. Skwer jest jeszcze w pierwotnej formie dlatego keszyk został umieszczony w otaczającej stałej przyrodzie. 

 

O skrytce:

Mikro w maskowaniu, szukaj w przyrodzie - uważaj na okoliczny parking. W środku znajdziesz logbook oraz  5 certyfikatów. Proszę weź coś do pisania. Koniecznie !!! Koniecznie !!! weź ze sobą pesetę !!! Inaczej uszkodzisz logbook --> potrzebna do wydobycia certyfikatów potem już nie.

 

POLITYKA REAKTYWACJI:

Uprzejmie upraszam o niereaktywowanie tego kesza.

 

ŚCIEŻKA FILIPINKI SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH SKRZYNEK:

LINKI BĘDĄ UMIESZCZANE WRAZ Z POJAWIANIEM SIĘ POSZCZEGÓLNYCH KESZY.

FILIPINKI # POCZĄTEK --> TUTAJ

FILIPINKI # SKWER IM. FILIPINEK -->TUTAJ

FILIPINKI # ULICA IMIENIA FILIPINEK --> TUTAJ

FILIPINKI # TRAMWAJ PESA FILIPINKI -->TUTAJ

FILIPINKI # KAWIARNIA FILIPINKA -->TUTAJ

FILIPINKI # DANA -->TUTAJ

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
To widzi kesz
Logs: Gevonden 11x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs