Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
FILIPINKI # skwer im. Filipinek - OP9AYG
skwer przed Teatrem Polskim
Właściciel: Karougeka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-01-2021
Data utworzenia: 10-01-2021
Data opublikowania: 14-01-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2021
27x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
45 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tekst i zdjęcie na podstawie artykułu z Kuriera.

CC2DC3CF-BF9C-CB15-DB13-63375A50805F.jpg

Skwer z basenem przeciwpożarowym przed Teatrem Polskim w Szczecinie ma się zmienić w bardzo klimatyczne miejsce z kawiarenką. Został  nazwany imieniem kultowych Filipinek. Pomysł pojawił się kilka lat temu, a w 2019 roku zyskał aprobatę komisji ds. inicjatyw społecznych, sportu i młodzieży Rady Miasta.

Zespół powstał w 1959 roku, w 1963 nazwany został "Filipinki". Przez lata odnosił wspaniałe sukcesy, rozsławiając Szczecin na całym świecie. Jednak do dziś nie został odpowiednio upamiętniony w przestrzeni własnego miasta. Od kilku lat starał się o to radny Bazyli Baran. Proponował, by imieniem Filipinek nazwać bezimienny kiedyś skwer w urokliwym miejscu przed Teatrem Polskim przy ul. Swarożyca.

Plany z 2014 roku zakładały też postawienie na tym miejskim skwerze pawilonu-kawiarenki, która byłaby miejscem odpoczynku, a jednocześnie zbiorów i pamiątek związanych z Filipinkami. Są nadal aktualne. Jesienią ruszy rozbudowa Teatru Polskiego (ten teren należy do Skarbu Państwa). Wyzwaniem po stronie miasta stanie się uporządkowanie skweru i zintegrowanie go z ambitnym projektem teatru. Na skwerze znajduje się basen przeciwpożarowy (800 m sześciennych wody). Jak mówił podczas wczorajszej komisji ds. inicjatyw społecznych Jarosław Bondar, architekt miasta, jest w tym miejscu wymagany ze względu na bezpieczeństwo, ale może być zastąpiony zbiornikiem podziemnym o takiej samej objętości. Koszt wyniósłby ok. półtora miliona zł. Radni zasugerowali, by basen zaadaptować na fontannę, co obniży koszty.

 

Komisja pozytywnie zaopiniowała stanowisko w sprawie przygotowania projektu uchwały, by skwer nazwać imieniem Filipinek. Dyskusji radnych przysłuchiwały się one same - panie Elżbieta Klausz, Iwona Racz-Szczygielska i Zofia Bogdanowicz. 

- Bardzo ciężko to idzie, tyle lat... - mówiły. - A przecież Szczecin w Polsce jest znany z junaków, paprykarza i Filipinek. - Czy damy jeszcze radę obejrzeć te piękne plany?

Na posiedzeniu komisji obecny był też Marcin Szczygielski, autor biografii Filipinek, a prywatnie syn jednej z gwiazd.

- Cieszę się, że ta decyzja w komisji zapadła i to jednogłośnie - powiedział "Kurierowi". - Jako człowiek związany z Filipinkami byłem zawsze dumny, że zespół i dziewczyny pomimo tego, że odniosły wielki sukces i mogły mieszkać gdziekolwiek, zawsze bardzo wyraźnie podkreślały to, że są ze Szczecina, w każdym wywiadzie mówiły, że one mieszkają w Szczecinie, i że do Szczecina zawsze wrócą. I rzeczywiście, nigdy go nie opuściły, Więc to, że Szczecin ich też nie opuścił, uważam za rodzaj sprawiedliwości dziejowej i bardzo się z tego cieszę. To miejsce ma szansę stać się miejscem kultowym, które przybliży Filipinki młodszym pokoleniom. One są wciąż wśród nas, ich muzyka jest ciągle żywa. To są evergreeny, które nigdy się nie zestarzeją. Ważne jest, by ta muzyka do młodych ludzi trafiła. A myślę, że takie miejsce stanie się świetnym kanałem, który będzie mógł temu służyć.

 

Od założycielki słów kilka: W tej chwili trwa przebudowa/rozbudowa Teatru Polskiego, obiekt cały czas ulega zmianom. Skwer jest jeszcze w pierwotnej formie dlatego keszyk został umieszczony w otaczającej stałej przyrodzie. 

 

O skrytce:

Mikro w maskowaniu, szukaj w przyrodzie - uważaj na okoliczny parking. W środku znajdziesz logbook oraz  5 certyfikatów. Proszę weź coś do pisania. 

 

POLITYKA REAKTYWACJI:

Uprzejmie upraszam o niereaktywowanie tego kesza.

 

ŚCIEŻKA FILIPINKI SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH SKRZYNEK:

LINKI BĘDĄ UMIESZCZANE WRAZ Z POJAWIANIEM SIĘ POSZCZEGÓLNYCH KESZY.

FILIPINKI # POCZĄTEK --> TUTAJ

FILIPINKI # SKWER IM. FILIPINEK -->TUTAJ

FILIPINKI # ULICA IMIENIA FILIPINEK --> TUTAJ

FILIPINKI # TRAMWAJ PESA FILIPINKI -->TUTAJ

FILIPINKI # KAWIARNIA FILIPINKA -->TUTAJ

FILIPINKI # DANA -->TUTAJ

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Resizer_16368957061690
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy