Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Świnioujście /ŚZ/ - OP9AWX
Czyli kulisy świńskiej wojny na wyspie
Eigenaar: uhuhu
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-01-2021
Gemaakt op: 07-01-2021
Gepubliceerd op: 14-01-2021
Laatste verandering: 14-01-2021
3x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
26 x Bekeken
3 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: TrampCrumbTeam, Wesker
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

408BB412-0835-7F5A-7E29-9EA36EF1E2A7.jpg

A wiecie, że Świnoujście przez prawie 40 lat było obszarem „świńskiej wojny”?

 

Przed dwustu laty mieszkańcy świnoujskiej osady zajmowali się głównie uprawą roślin i hodowlą inwentarza, a przede wszystkim świnek (w końcu ileż można jeść śledzie?). Wkrótce świnek była tutaj cała masa, a że zwierzę jeść lubi i jeść powinno także naturalne składniki (żołędzie, buczyna, trawy, pokrzywy...), wypasano je na Plantach – tak nazywano okalające osadę lasy.

planty

W tak zwanym międzyczasie budowano port, stopniowo wyrywając morzu i osuszając kilkadziesiąt hektarów terenu. Aby uzyskany teren umocnić, sadzano krzewy, specjalne gatunki traw oraz szybko rosnące drzewka. Pracami tymi zarządzał specjalny królewski nadzorca. A że po lasach hasały wesoło wiecznie głodne wieprzki, to i szkód w nasadzeniach wyrządzały co niemiara. Mieszkańcy Świnoujścia bronili się, że wolno im, bo posiadają dawny, XVI-wieczny przywilej wypasu trzody w lasach książęcych. Ale urzędnicy królewscy byli innego zdania: twierdzili, że Świnoujście należą już do króla Prus, a nie do książąt pomorskich, i honorować tego przywileju nie zamierzali.

 

Rozpoczęły się spory prawne, a świnki nadal hasały i szkodziły. Dopiero w 1771 r. świnoujski magistrat ogłosił, że buszujące po ulicach, placach, a przede wszystkim plantacjach nadmorskich wieprzki będą odstrzeliwane. Podobno ofiarą tego zarządzenia padły tylko dwie świnki – nowy komendant wojskowy miasta ogłosił bowiem, że nie chce mieć tutaj „zbędnej strzelaniny”, a i nie licuje to z powagą żołnierskiego rzemiosła. Władze się nie poddawały, osiem lat później zaproponowały nawet, że żołnierze mogą chwytać i kierować do kotła każdą wałęsającą się świnkę, ale także i to nie poskutkowało.

 

Temat ucichł w sposób naturalny na początku XIX wieku. Zaczęły się wojny napoleońskie, do miasta wkroczyli Francuzi, wprowadzając blokadę kontynentalną. Szybko okazało się, że rybactwo, handel i przemyt są o wiele bardziej dochodowe niż hodowla trzody chlewnej. A gdy po 1824 roku Świnoujście zaczęło przymierzać się do bycia kąpieliskiem morskim, wylegujące się na ulicach miasta świnie przestały pasować do krajobrazu modnego kurortu i ich hodowla znacznie zmalała.

Ale problem powrócił. Pod koniec XIX w. powstał Kanał Piastowski, łączący Szczecin z morzem, i świnoujskie prosperity nagle się skończyło. I znowu przy domach pojawiły się chlewiki, a na ulicach, w parkach i lasach zaczęły dokazywać świnki, które oprócz rycia załatwiały swe potrzeby gdzie popadnie. Ale po czasie temat znowu sam się rozwiązał – uzdrowisko i kąpielisko zaczęło robić wielką karierę, rozbudowała się dzielnica nadmorska... W sławnym na całą Europę kurorcie nie było już miejsca dla świnek – po prostu ich hodowla przeniosła się do wsi otaczających miasto.

 

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka – jesienią 1945 r. miasto przejęli przedstawiciele Pełnomocnika Rządu RP. Stolicą nowego powiatu zostało... ŚWINIOUJŚCIE.

pieczęć

Pieczęć miejska z nazwą Świnioujście (1946 r.)

 

Ale nie na długo – pod koniec 1946 r. przyjęto brzmienie nazwy istniejące do dzisiaj, czyli ŚWINOUJŚCIE.

 

No dobra, starczy tych świńskich opowieści, pora ruszać po skrzynkę. Znajdziecie ją na następujących współrzędnych:

 

N 53 55. 262 – W

E 14 16. 414 + W

 

gdzie W to liczba wysp i wysepek, na których leży Świnoujście.

 

Skrzyneczka – rozmiaru małego, ukryta na wyliczonych współrzędnych. Zawiera między innymi logbook oraz 18 certyfikatów dla najszybszych znalazców. Żaden z elementów keszyka nie jest na wymianę! Kesz posiada ochraniacz antydeszczowy (czarny) oraz antymugolski (drewniany, naturalny) – z góry bardzo dziękuję za staranne zabezpieczenie kesza, by jak najdłużej przetrwał. Powodzenia, miłych wrażeń.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 9 keer, Hits: 6 keer.
Afbeeldingen
W razie problemów...
Logs: Gevonden 3x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs