Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Świnioujście /ŚZ/ - OP9AWX
Czyli kulisy świńskiej wojny na wyspie
Owner: uhuhu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-01-2021
Date created: 07-01-2021
Date published: 14-01-2021
Last modification: 14-01-2021
5x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
26 visitors
5 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: dawidnd, TrampCrumbTeam, Wesker
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

408BB412-0835-7F5A-7E29-9EA36EF1E2A7.jpg

A wiecie, że Świnoujście przez prawie 40 lat było obszarem „świńskiej wojny”?

 

Przed dwustu laty mieszkańcy świnoujskiej osady zajmowali się głównie uprawą roślin i hodowlą inwentarza, a przede wszystkim świnek (w końcu ileż można jeść śledzie?). Wkrótce świnek była tutaj cała masa, a że zwierzę jeść lubi i jeść powinno także naturalne składniki (żołędzie, buczyna, trawy, pokrzywy...), wypasano je na Plantach – tak nazywano okalające osadę lasy.

planty

W tak zwanym międzyczasie budowano port, stopniowo wyrywając morzu i osuszając kilkadziesiąt hektarów terenu. Aby uzyskany teren umocnić, sadzano krzewy, specjalne gatunki traw oraz szybko rosnące drzewka. Pracami tymi zarządzał specjalny królewski nadzorca. A że po lasach hasały wesoło wiecznie głodne wieprzki, to i szkód w nasadzeniach wyrządzały co niemiara. Mieszkańcy Świnoujścia bronili się, że wolno im, bo posiadają dawny, XVI-wieczny przywilej wypasu trzody w lasach książęcych. Ale urzędnicy królewscy byli innego zdania: twierdzili, że Świnoujście należą już do króla Prus, a nie do książąt pomorskich, i honorować tego przywileju nie zamierzali.

 

Rozpoczęły się spory prawne, a świnki nadal hasały i szkodziły. Dopiero w 1771 r. świnoujski magistrat ogłosił, że buszujące po ulicach, placach, a przede wszystkim plantacjach nadmorskich wieprzki będą odstrzeliwane. Podobno ofiarą tego zarządzenia padły tylko dwie świnki – nowy komendant wojskowy miasta ogłosił bowiem, że nie chce mieć tutaj „zbędnej strzelaniny”, a i nie licuje to z powagą żołnierskiego rzemiosła. Władze się nie poddawały, osiem lat później zaproponowały nawet, że żołnierze mogą chwytać i kierować do kotła każdą wałęsającą się świnkę, ale także i to nie poskutkowało.

 

Temat ucichł w sposób naturalny na początku XIX wieku. Zaczęły się wojny napoleońskie, do miasta wkroczyli Francuzi, wprowadzając blokadę kontynentalną. Szybko okazało się, że rybactwo, handel i przemyt są o wiele bardziej dochodowe niż hodowla trzody chlewnej. A gdy po 1824 roku Świnoujście zaczęło przymierzać się do bycia kąpieliskiem morskim, wylegujące się na ulicach miasta świnie przestały pasować do krajobrazu modnego kurortu i ich hodowla znacznie zmalała.

Ale problem powrócił. Pod koniec XIX w. powstał Kanał Piastowski, łączący Szczecin z morzem, i świnoujskie prosperity nagle się skończyło. I znowu przy domach pojawiły się chlewiki, a na ulicach, w parkach i lasach zaczęły dokazywać świnki, które oprócz rycia załatwiały swe potrzeby gdzie popadnie. Ale po czasie temat znowu sam się rozwiązał – uzdrowisko i kąpielisko zaczęło robić wielką karierę, rozbudowała się dzielnica nadmorska... W sławnym na całą Europę kurorcie nie było już miejsca dla świnek – po prostu ich hodowla przeniosła się do wsi otaczających miasto.

 

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka – jesienią 1945 r. miasto przejęli przedstawiciele Pełnomocnika Rządu RP. Stolicą nowego powiatu zostało... ŚWINIOUJŚCIE.

pieczęć

Pieczęć miejska z nazwą Świnioujście (1946 r.)

 

Ale nie na długo – pod koniec 1946 r. przyjęto brzmienie nazwy istniejące do dzisiaj, czyli ŚWINOUJŚCIE.

 

No dobra, starczy tych świńskich opowieści, pora ruszać po skrzynkę. Znajdziecie ją na następujących współrzędnych:

 

N 53 55. 262 – W

E 14 16. 414 + W

 

gdzie W to liczba wysp i wysepek, na których leży Świnoujście.

 

Skrzyneczka – rozmiaru małego, ukryta na wyliczonych współrzędnych. Zawiera między innymi logbook oraz 18 certyfikatów dla najszybszych znalazców. Żaden z elementów keszyka nie jest na wymianę! Kesz posiada ochraniacz antydeszczowy (czarny) oraz antymugolski (drewniany, naturalny) – z góry bardzo dziękuję za staranne zabezpieczenie kesza, by jak najdłużej przetrwał. Powodzenia, miłych wrażeń.

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 9 times, Hits: 6 times.
Pictures
W razie problemów...
Log entries: Found 5x Not found 0x Note 0x All entries