Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
KAPLICA WIECZORNIK - OP9AM0
Eigenaar: Belkaa
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-12-2020
Gemaakt op: 27-12-2020
Gepubliceerd op: 21-02-2021
Laatste verandering: 21-02-2021
101x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
76 x Bekeken
62 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
8 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aynsley, Chrząszcze2, gura, keram58, Lumen, MartaOsa, R-Sol, Wesker
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Historia

Kiedy w 1632 r. hrabia Melchior Ferdynand de Gaschin stał się sąsiadem Góry Chełmskiej, była ona juz powszechnie znana i czczona. Dzięki energiczne postawie hrabia sprowadził franciszkanów reformatów, wybudował dla nich klasztor i rozbudował dla nich klasztor oraz kościół.

 

Zafascynowany przykładem kalwarii zbudowanej pod Krakowem przez Mikołaja Zebrzydowskiego zapragnął podobnej na Górze Chełmskiej. Jednak dopiero kolejny z jego następców, bratanek Jerzy Adam de Gaschin, wypełnił ten testament. Uzyskał w tym celu od biskupa wrocławskiego w 1700 r. zezwolenie na budowę trzech większych i trzydziestu mniejszych kaplic na wschodnim i południowym zboczu góry.

 

Budowę powierzył włoskiemu architektowi, Dominikowi Sighno. Rozpoczęto od kaplic: Pałacu Kajfasza i Ratusza Piłata, które ukończono już w 1704 r. Następnie powstały: Wieczernik, Pożegnanie z Matką, Ogrójec, Zdrada Judasza, Cedron, Brama Wschodnia, Pałac Annasza, Pałac Heroda, Serce Maryi, Spotkanie z Matką, Boży Grób, Brama Zachodnia, Drugi Upadek Pana Jezusa, Obnażenie, Kościół Świętego Krzyża i Namaszczenia. Z ciągu kaplic maryjnych wybudowano: Domek Matki Bożej, kaplicę Królowa Patriarchów i Przyjęcie w Niebie.

 

Budowę ukończono w 1709 r., jednak franciszkanie reformaci wzbraniali się przed objęciem organizacji nabożeństw kalwaryjskich. Drogocenna budowla z biegiem czasu popadła w ruinę i została ograbiona. Reformaci na posiedzeniu kapituły zakonnej w 1756 r. zgodzili się na przejąć w zarząd kalwarię i organizację nabożeństw. Odnowicielem kalwarii był hrabia Antoni de Gaschin. W 1781 r. hrabia wybudował kaplice: Świętych Schodów i Marii Magdaleny.

 

Na ścianie zewnętrznej znajduje się kartusz herbowy rodu de Gaschin z napisem fundacyjnym. Kaplica Marii Magdaleny, będąca równocześnie stacją Zmartwychwstania, została wybudowana jako kaplica grobowa hrabiego Antoniego. Nad ozdobionym wejściem umieszczono epitafium oraz tarczę herbową rodu. W dalszym etapie powstały kaplice: św. Rafała Archanioła, św. Weroniki i Przyjęcia Krzyża. Jako ostatnie w tym czasie wzniesiono: Pierwszy Upadek Pana Jezusa, Szymon Cyrenejczyk oraz kaplica Płaczące Niewiasty. Wszystkie kaplice zbudowane w 1789 r. poświęcono i przekazano franciszkanom w uroczystość Podwyższenia Krzyża św. w 1764 r. Było to pierwsze nabożeństwo w sercu „Nowej Jerozolimy” na Górze św. Anny.

 

w 1831 r. ustał patronat rodziny de Gaschin. Po roku znajdowania się w rękach Prus, Kalwaria została przekazana na użytkowanie biskupowi wrocławskiemu, który po trzydziestu latach stał się jej właścicielem, a w 1863 r. przekazał ją franciszkanom. Początki odnowy kalwarii związane były z obchodami jubileuszu stulecia nabożeństwa kalwaryjskiego, które przypadły w 1864 r. Z tej okazji wyremontowano kaplice stacji Drogi Krzyżowej i wybudowano nową – Trzeciego Upadku Pana Jezusa. Jej fundatorem byli Wincenty Bias i liczni darczyńcy. W 1875 r. franciszkanie na mocy ustaw Kulturkampfu musieli ponownie opuścić klasztor i kalwarię. Władze wymusiły na proboszczu z Leśnicy zrzeczenie się praw i przekazanie kalwarii burmistrzowi. Kiedy w 1887 r. powrócili franciszkanie, zastali swą własność względnie zachowaną. W trzech kolejnych latach, nadano kaplicom nowy wystrój, zachowany do dzisiaj, a z okazji 200-lecia kalwarii wybudowano ostatnią kaplicę Koronacji Matki Boskiej.

 

19 czerwca 1941 r. franciszkanie po raz trzeci zmuszeni zostali do opuszczenia góry. Hitlerowcy zamienili teren kalwarii na tor wyścigów konnych i na cmentarz dla więźniów żydowskich. Jednak już 19 czerwca 1945 r. mogli powrócić franciszkańscy gospodarze. Kompleksowe prace renowacyjne rozpoczęły się w 1951 r. W latach osiemdziesiątych XX w. przeprowadzono kompleksową restaurację poszczególnych kaplic stacyjnych. Odnowie podlegała polichromia, witraże oraz ruchome wyposażenie kaplic. W celu wykonania zaplanowanych prac w marcu 1997 roku została powołana do życia „Fundacja Sanktuarium Góry Św. Anny”.

 

Obecnie na obchody kalwaryjskie Wniebowzięcia NMP, Aniołów Stróżów i Podwyższenia Krzyża Świętego pielgrzymuje około 200 zorganizowanych grup parafialnych.

 

W 2009 r. obchodzono na Górze św. Anny jubileusz 300-lecia Kalwarii. Z tej okazji przy pomocy „Fundacji Sanktuarium Góry Św. Anny” zakończono renowację elewacji kaplic kalwaryjskich. Wszystkie kaplice mają tę samą kolorystykę. Natomiast w 2014 r. obchodzono kolejny jubileusz 250-lecia obchodów kalwaryjskich. Z tej okazji w kaplicy Domek Maryi wybudowanej w kształcie kwiatu róży, odrestaurowano trzy ołtarze.

 
O Keszu: Mała skrzynka na Kordach. 
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 101x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Afbeelding 2x Alle logs Galerij