Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Sw Rocha - OP9A9Q
Kościół Sw Rocha
Owner: lestat
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-12-2020
Date created: 04-12-2020
Date published: 04-12-2020
Last modification: 04-12-2020
7x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
18 visitors
5 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Podziel się:

Podziel się:

 

Kościół w Kramarzewie

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com

Kramarzewo, niedaleko Tłokowa - Warmia południowa - kościół św. Rocha... aby go znaleźć trzeba jechać ze trzy kilometry szutrową drogą wśród łąk i pól... ale warto, bo z górki zachwyca swym urokiem...
Kościół otwierany jest jedynie dwa razy w roku: na św. Rocha - 15 sierpnia i w Zielone Świątki. W 2014 roku przypadały 8 czerwca, więc będąc tego dnia w okolicach Tłokowa mogłam tam zajrzeć, gdy przyozdabiano świątynie na poniedziałkową mszę.
Powstanie tego kościoła łączy się z legendą o znalezieniu w lesie przez pasterzy w roku 1652 (inne źródło, czyli Ilustrowany przewodnik po dawnej Warmii - "Łyna - Guber" Wojciecha Kujawskiego, podaje rok 1562) bursy i puszki z Najświętszym Sakramentem. Mieszczanie jeziorańscy wybudowali w tym miejscu w roku 1665 (chociaż na kaplicy jest informacja, że w 1645 roku) kaplicę ku czci Najświętszego Sakramentu i św. Rocha (po panującej na Warmii dżumie). Przybywały tu liczne pielgrzymki, tak, że stała się największym sanktuarium św. Rocha na Warmii. W roku 1750 kaplicę wzmocniono i dobudowano wieżę, której już nie ma. Konsekrował ją sam biskup Ignacy Krasicki 20 września 1790 roku. W 1866 roku rozbudowano kaplicę od strony zachodniej: poszerzono przęsło od zachodu oraz wykonano nową fasadę.
Obecny ceglany kościół jest orientowany, a zbudowano go w stylu barokowym... jest prostokątny, typu salowego. Wygląda pięknie, gdyż w 2008 roku wykonano konserwację elewacji oraz prace ratunkowe, konstrukcyjne ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od wschodu ma małą zakrystię, wielobocznie zamkniętą ze sklepieniem krzyżowym. Elewacje zewnętrzne rozczłonkowane są przez dwuwarstwowe lizeny i belkowanie. Okna są niewielkie zakończone łukiem, a dookoła budowli rozciąga się ozdobny fryz. Ozdobą kościoła są również blendy.
Obok świątyni stoi kamienny krucyfiks, otoczony ceglanym murkiem, z datą 1777 na cokole - w przeszłości sklasyfikowany jako Zabytek III klasy.
Wnętrze kościoła jest jednonawowe z niewielką ilością ozdób.
Ołtarz główny jest rokokowy sprzed 1790 roku z obrazem św. Rocha, mocno nadszarpniętych czasem aniołów i dwóch alegorycznych postaci kobiecych. W skromnym wyposażeniu zauważyłam tabernakulum reliefowe, drewniane, mocno zniszczone.
Ołtarze boczne również są rokokowe: lewy z obrazem Ukrzyżowanego z I połowy XIX wieku, prawy zaś z obrazem Jana Chrzciciela.
Na ścianie, po prawej stronie można zauważyć figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w opłakanym stanie.
Chór muzyczny pochodzi z końca XVIII wieku w niezłym zachowaniu, zaś ambona w stylu klasycystycznym, również nieźle zachowana.
Przy wejściu, po prawej stronie stoi stara granitowa kropielnica.
Niełatwo znaleźć tę świątynię. Trzeba miejscowych pytać o drogę. No i trzeba mieć szczęście jak ja, by trafić na otwartą...opis autorstw Marioli Karpowicz 
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
to tu
Log entries: Found 7x Not found 0x Note 0x All entries