Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
STARY ANDRZEJÓW - mogiła żołnierzy - OP99YZ
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-11-2020
Data utworzenia: 10-11-2020
Data opublikowania: 15-11-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 15-11-2020
25x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
43 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O świcie kompania por. Eugeniusza Hrynkiewicza, na rozkaz kpt. Zajchowskiego, wyruszyła z Zabrodzia i skierowała się w kierunku Wereszczyna.Podczas marszu została zaatakowana w Andrzejowie przez bolszewików. Żołnierze kompani  Hrynkiewicza wpadli w panikę, poniesli duże straty spowodowane ogniem karabinów maszynowych . Ostatni akt potyczki zanończył się w Andrzejowie Starym.

Opis tej potyczki poznajemy z wypowiedzi Henryka Arasimowicza, krórego ojciec Stanisław, tak wspominał: Włączając się do akcji pomocy armii postanowił udac się w kierunku Andrzejowa Starego, gdyż z tamtąd dochodziły odgłosy toczących się walk.Kiedy dojechał do majątku Stary Andrzejów, tam zgłosił swój transport gotowy do współpracy na rzecz napotkanym oficerom. W sadzie obok dworu Karpińskich, załadowano mu dwa karbiny maszynowe na wóz i polecono jechać w kierunku Wereszczyna,zbierając rannych żołnierzy, gdyż w tym kierunku wycifywała się Armia polska.Widział wycofujących się żołnierzy biegnących grupami przez sad przed nacierającymi bolszewikami.Z jednąz grupna jej czele biegł młody oficer, porucznik z ręką uniesioną do góry, w której tkwił pistolet i z okrzykiem "chłopcy za mną".Lecz po chwili padł trafiony kula wroga.Nastąpił nieuporządkowany odwrót do Świerszczowa, wktórym natarcie bolszewików zostało wstrzymane.

Tegoż dnia wieczorem na prośbę kucharza Władysława Ancucha, miejscowy właściciel ziemski - Stefan Karpiński- zezwolił na pochowanie por. Hrywińskiego z adiutantem , na swoich gruntach w okolicy skrzyżowania dróg (Urszulin - Andrzejów Stary), a niewielkim wzniesieniu. W miejscu pochówku postawiono drewniany krzyżi zamieszczono na nim tabliczkę z nazwiskami., które stopniowo uległy zatarciu  tak,że mieliśmy trudności w ich odczytaniu. - te słowa pisała po latach mieszkająca w majątku Irena Ancuch - Mikrzak. Mogiła była ogrodzona drewnianym płotkiem. Z czasem drewniany krzyż zastąpił zeliwny. W 2001 roku wokół krzyża wykonano betonowa mogiłę z pamiątkową tablicą.

Obok mogiły znajduje się krzyż na murowanym postumencie , stanowiący dziękczynną kapliczkę postawioną w 1905 roku, by zamanifetować przywiązanie do wiary, po wydaniu Ukazu Tolerancyjnego.

Skrzyneczka - pokemnik PETz tyłu kapliczki. 

Powodzenia.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
mogiła
tablica
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy