Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kompania Handlowa - OP99KG
Owner: szabla
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Moving
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-10-2020
Date created: 15-10-2020
Date published: 26-10-2020
Last modification: 13-05-2023
85x Found
13x moved   2612.3 km
0x Not found
1 notes
watchers 6 watchers
166 visitors
60 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: Blondi, noorbi
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kompania handlowa było to stowarzyszenia kupców, organizowane najczęściej do prowadzenia handlu zagranicznego. Do najstarszej kompanii należała angielska kompania Merchant Adventurers, grupująca kupców eksportujących sukno; liczniejsze powstawały od 2. połowie XVI w., jak: Kompania Moskiewska, Kompania Lewantyńska, Kompania Wschodnia oraz w okresie XVII–XVIII w., gdy szczególnego znaczenia nabrały kompanie do handlu zaoceanicznego, zwłaszcza angielskie, holenderskie i francuskie; na rozwój tej formy działalności wpłynęło rozszerzanie się geograficznych horyzontów Europejczyków, poszukiwanie nowych kierunków handlu, konieczność organizowania się w większe struktury (ze względu na koszty wypraw i utrzymania odległych placówek, zabezpieczenie przed ryzykiem), dążenie grup kupców do uzyskania szczególnych przywilejów, poparcie ze strony państwa prowadzącego politykę merkantylistyczną oraz podejmowanie przez Anglię, Niderlandy i Francję rywalizacji z imperiami kolonialnymi Portugalii i Hiszpanii, a z czasem — między sobą. Początkowo kompanie handlowe tylko koordynowały działalność swych kupców, którzy prowadzili operacje handlowe samodzielnie; od XVII w. miały zwykle formę spółek akcyjnych kierowanych przez zarząd kompanii. Zazwyczaj uzyskiwały monopol na prowadzenie handlu z określonym regionem zamorskim lub handlu określonymi towarami (także niewolnikami).

 

Głównymi obszarami zainteresowania bardzo licznych kompanii handlowych, działających w XVII i XVIII w., stały się zwłaszcza: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, zachodnie wybrzeża Afryki i Ameryka; ich aktywność wykroczyła poza handlową; najsilniejsze utrzymywały floty wojenne i wojsko, toczyły wojny z konkurentami europejskimi i państwami tubylczymi; zakładały plantacje; administrowały opanowanymi terytoriami i odegrały dużą rolę w tworzeniu imperiów kolonialnych. Holenderska Kompania Wschodnioindyjska opanowała dużą część wysp Azji Południowo-Wschodniej (posiadała kapitał 5.444.200 guldenów, przeliczając na współczesną wartość kompania była warta tyle samo co dzisiejszy dochód narodowy Niemiec i Japonii razem), a angielska — Indie; w Ameryce Północnej kompanie prowadziły działalność głównie osadniczą, a Kompania Zatoki Hudsona — handlową na północy; inne kompanie handlu zaoceanicznego powstały też m.in. w Danii (Duńska Kompania Wschodnioindyjska, Duńska Kompania Zachodnioindyjska), Szwecji (Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska) i Austrii (Kompania Ostendzka), Holenderska (Holenderska Kompania Zachodnioindyjska), Francji (Francuska Kompania Wschodnioindyjska); w późniejszym okresie w organizowaniu ekspansji kolonialnej uczestniczyła Brytyjska Kompania Południowoafrykańska; w różnym czasie kompanie handlowe traciły znaczenie: traciły monopol, przekazywały swe terytoria państwu-metropolii.

Tak też było z jedną z największych z kompani handlowych a mianowicie Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską, której 31 grudnia 1600 r. królowa przyznała monopol na cały handel między Przylądkiem Dobrej Nadziei a Cieśniną Magellana nowej spółce akcyjnej, której udziałowcami stali się londyńscy kupcy i arystokraci. Z czasem Kompania została poddana kontroli państwa. W ustawie o Kompanii Wschodnioindyjskiej z 1773 r. ustalono ostatecznie, że Kompanią kieruje rada pięciu osób, z których trzy nominuje Parlament, dwie zaś akcjonariusze firmy. W zamian Kompania otrzymała monopol na handel z Indiami i Chinami, potwierdzono jej prawa do nabytków terytorialnych w Indiach (choć były to nabytki „na rzecz korony”) oraz dano prawo wypowiadania wojny i zawierania pokoju.

Wojska Kompanii pokonały w Indiach Francuzów i ich hinduskich sojuszników w bitwie pod Palasi, w 1756 r. W efekcie władca Bengalu przyznał Kompanii prawo ściągania podatków w jego państwie, ustanawiając ją de facto władcą tych terenów.W połowie XIX w. pod władzą kompanii znalazły się niemal całe dzisiejsze Indie i Pakistan oraz fragmenty dzisiejszych: Bangladeszu, Mjanmy (Birmy), Indonezji i Nepalu.Kompania rządziła Indiami przez 100 lat (1757–1858). Stworzyła potężną, sprawną administrację, a jej interesy zabezpieczały trzy armie, liczące sobie w połowie XIX w. 250 tys. żołnierzy, czyli więcej, niż armia brytyjska. Z upływem lat kompania traciła swoje przywileje i monopole, a gwoździem do jej trumny było powstanie Sipajów (Hindusi służący w armii Kompanii). W 1857 r. wywołali oni potężny bunt. Źródłem powstania były nadużycia, których urzędnicy Kompanii dopuszczali się na rodzimej ludności. Bezpośrednią iskrą, która wywołała wybuch, stała się sprawa tłuszczu zwierzęcego w nabojach, którymi posługiwali się żołnierze. Po stłumieniu powstania przez Rząd Brytyjski Kompania przetrwała w szczątkowej formie do 1874 r., gdy została oficjalnie rozwiązana.

Także w Polsce w okresie od 1783–93 istniała Kompania Handlowa Polska, kiedy Katarzyna II zgodziła się w 1783 udostępnić polskiej kompanii nowo wybudowany w 1775 port w Chersoniu nad Dnieprem, skąd bez większych przeszkód można było prowadzić handel z portami Europy zachodniej. Już w 1782 wydano ukaz zezwalający na wpuszczanie polskich towarów bez cła. W Chersoniu powstała polska placówka konsularna oraz polski dom handlowy.

Aby zaliczyć kesza należy podać w logu nazwę towaru-produktu – specjalność swojego regionu, który mógłby zainteresować kompanię.

Pictures
Holenderska Kompania Wschodnioindyjska
monety Holenderskiej Kompanii
flaga Brytyjskiej Kompani Wschodnioindyjskiej
Log entries: Found 85x Not found 0x Note 1x All entries