Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
"Biblioteka Sichowska" - OP99KA
Sichów Duży
Właściciel: dzejbi
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-10-2020
Data utworzenia: 14-10-2020
Data opublikowania: 14-10-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 14-10-2020
4x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
23 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  Pałac  wybudowany został pod koniec XVIII wieku (1783). Zlokalizowano go  w pięknym parku, z dala od głównych arterii komunikacyjnych.  Początkowo był siedzibą Adama Potockiego, kolejno zaś  hr. Artura Potockiego, Macieja Radziwiłła a następnie  stał się siedzibą rodową ostatnich właścicieli Sichowa  Zofii  i Krzysztofa Radziwiłłów. Z wybuchem wojny pałac był schronieniem dla wysiedlonych i poszukiwanych profesorów wyższych uczelni. Mieszkali tu m.in. Tadeusz  Estraicher a także Jan Parandowski. W stosunkowo niezłym stanie zachowała się murowana kapliczka ogrodowa  pochodząca  z przełomu XIX i XX w. W roku 1940 budynek przejęli okupanci, w pałacu zamieszkał baron von Schweinchen, dowódca oddziału żandarmerii, kuzyn Himmlera. W 1941 roku córka Krzysztofa Radziwiłła, Zofia wraz z rodziną musiała opuścić pałac przenosząc się do Słupi. Po wojnie, przez dziesięć lat od 1949-59 roku w pałacu organizowano kursy dla rolników, a od 1959 mieściła się tam szkoła rolniczo-gospodarcza, którą przekształcono w 1965 w Technikum Rolnicze.

   Majątek Radziwiłłów w Sichowie odzyskuje swój dawny blask. Wkrótce niektóre obiekty będą mogli zwiedzać turyści. To dzięki Spółce o nazwie „Dom  i Biblioteka Sichowska”, założonej w 2004r. przez wnuka Krzysztofa Radziwiłła, Stefana Dunin Wąsowicza. We współpracy z Bernard Paoli International Polska (BPI Polska) Dom i Biblioteka Sichowska będzie oferować dwu i trzydniowe warsztaty dla przedsiębiorstw. Program stworzony jest specjalnie dla gości Sichowa w oparciu o najlepsze i sprawdzone programy doradcze.

   Zamierzeniem właścicieli spółki jest to, aby XVIII – wieczny pałac w Sichowie był centrum kulturalnym, by odbywały się w nim sympozja i konferencje, aby artyści przyjeżdżali tutaj w poszukiwaniu natchnienia. Spadkobierca ostatnich  właścicieli Sichowa  planuje rekonstrukcję pałacu i odtworzenie charakteru pejzażowego parku, a także stworzenie ogólnodostępnej biblioteki  i czytelni, gdzie można będzie przyjść i oddać się lekturze. W odbudowanej rezydencji radziwiłłowskiej, poza częścią mieszkalną, wydzielone mają zostać pomieszczenia na potrzeby ośrodka pracy twórczej dla artystów i ludzi nauki.
   Potomkowie Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów postanowili odbudować zniszczony zespół pałacowo-parkowy z zamiarem uczynienia z niego, na ile to będzie możliwe, jednego z lokalnych ośrodków rozwoju gospodarczego i kulturalnego ziemi świętokrzyskiej.

  Jeżeli otwarta jest brama wjazdowa prowadząca do pałacu, można wejść na teren i oglądać odrestaurowane już obiekty. Dzięki uprzejmości obecnego właściciela, wnuka Krzysztofa Radziwiłła, Stefana Dunin Wąsowicza mogłem wykonać kilka zdjęć odbudowywanych wnętrz pałacowych.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
remontowany pałac w Sichowie
remontowany pałac w Sichowie
ruiny - stan pałacu z roku 2006
drzewo genealogiczne rodu Radziwiłłów
wnetrza pałacowe
wyremontowane obiekty stajni i powozowni