Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Geocaching - Kupa Frajdy! - OP992K
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-09-2020
Data utworzenia: 14-09-2020
Data opublikowania: 14-09-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 14-09-2020
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
14 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Geocache Description:

 

 

„Trawienie nie jest szczególnie eleganckim tematem rozmowy, choć z pewnością należy do funkcji, czasem problemów, wspólnych wszystkim ludziom… Proszę zatem potraktować moją wypowiedź jako pochodzącą od córki urologa… Być może sam fakt, że o tym mówię, wywołuje u Państwa niesmak, kto wie? Są to sprawy w życiu każdego z nas podstawowe – a na ich temat zachowujemy przeważnie milczenie.”
/Katherine Hepburn „Narodziny afrykańskiej królowej”/

 

Tak, wielu turystów przekłada problem pełnego pęcherza lub jelita grubego ponad przyrodę. Fekalia zatruwają środowisko leśne. W skład moczu wchodzą nie tylko produkty przemiany materii, ale również toksyny i leki. Wszystkie powyższe związki przechodzą wraz z opadami do lokalnych wód gruntowych niszcząc tym samym środowisko naturalne. Prześmiewczo oddawanie stolca w lesie przez niektórych turystów tłumaczone jest przez turystów jako „użyźnianie lasu”, opisywana teza nie jest prawdziwa. Podobnie z resztą jak użyźnianie pól uprawnych przez wylewanie na nie ścieków jest prawnie zabronione, tak samo wydalanie w lesie niesie ze sobą więcej negatywnych skutków niż pożytku.

Miejmy również na uwadze ślad zapachowy jaki niosą ze sobą ludzkie uryny. Park narodowy jako miejsce, w którym zwierzęta powinny swobodnie migrować zostają zdekoncentrowane poprzez unoszący się po lesie zapach zagrożenia, jakim jest człowiek. Dla przykładu, ludzki mocz był wykorzystywany w Lasach Państwowych w celu ograniczenia zgryzania sadzonek przez jeleniowate. W miejscach upraw testowano czy ludzkie włosy, mocz lub zapocone ubrania odstraszają zwierzęta. Wyniki wskazały, że zwierzęta omijały opisywany areał przez jakiś czas, jednak kiedy przyzwyczaiły się do zapachu to dochodziło do uszkodzeń  młodych drzew. Do Parku Narodowego Gór Stołowych przyjeżdżają setki tysięcy ludzi każdego roku. Każdy z nas posiada wyjątkowy zapach, dlatego też prosimy o korzystanie z przenośnych toalet i załatwiania swoich spraw w sposób cywilizowany, a nie na „własną rękę”.

 

Kod:

osiemzerotrzy / eightzerothree

Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy