Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dawny ratusz - OP98YQ
Eigenaar: unieski
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-09-2020
Gemaakt op: 06-09-2020
Gepubliceerd op: 06-09-2020
Laatste verandering: 06-09-2020
24x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
47 x Bekeken
14 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pierwszy mikulczycki ratusz wybudowano jesienią 1902 roku. Piętrowy budynek z wysokim parterem i poddaszem stanął przy Tarnowitzerstrasse. Większość pomieszczeń zaadoptowano na biura oraz mieszkanie naczelnika gminy. W piwnicy natomiast otwarto restaurację Ratskeller - Restaurant (Piwnica Ratuszowa)której dzierżawcą został Albert Böhmer. Budynek stoi do dziś przy Placu Kroczka 1.

W 1910 roku ratusz okazał się zbyt mały. Wciąż wzrastająca liczba ludności doprowadziła do wzrostu urzędniczych obowiązków. W związku, z czym podjęto budowę nowego, większego gmachu. Budynek stanął kilkadziesiąt metrów dalej niż poprzedni, również przy Tarnowitzerstrasse. Projektantem został Michael Kiefer. Za prace budowlane odpowiadała mikulczycka firma Augusta Zemana. Budynek z cegły postawiono na planie prostokąta, w stylu elektycznym, z wieloma elementami secesyjnymi. Reprezentacyjność urzędu podkreśliła ośmioboczna wieżyczka, przykryta cebulastym hełmem oraz niezwykle ozdobne kamienne obramienia drzwi i okien. W przyziemiu urządzono kotłownię,  mieszkanie policjanta oraz cele dla aresztantów. Na parterze znajdowały się liczne biura. Piętro mieściło mieszkanie naczelnika i obszerną salę posiedzeń, natomiast poddasze skrywało archiwum wraz z pralnią. Pierwsze gminne posiedzenie w nowym gmachu odbyło się 3 marca 1911 roku. 

Jak wynika z artykułów zamieszczonych w ówczesnej prasie, w latach 20 sutereny w ratuszu były często wynajmowane. W budynku prowadził działalność m.in fotograf, przez pewien okres funkcjonowało również kino. W latach II wojny światowej pomieszczenia znajdujące się w przyziemiu przebudowano na schrony przeciwlotnicze. Co ciekawe działanie wojenne szczęśliwie pominęły budynek. W 1945 roku gmach przejęły nowo powstałe polskie władze, na czele z Wincentym Gawlikiem. Wydarzenie to zasługujące na szczególną uwagę, ponieważ nowo uformowana władza w Mikulczycach, została pierwszą, polską, w pełni usankcjonowaną jednostką administracyjną na Ziemiach Odzyskanych. Magistrat urzędował w budynku do 1951 roku, kiedy to gminę Mikulczyce przyłączono do Zabrza. Z czasem ratusz przekształcono w porodówkę, w której przyszło na świat kilka pokoleń obecnie żyjących Mikulczan. Dziś w budynku znajduje się publiczna przychodnia lekarska. 

 

Źródło: http://mikulczyce-mikultschutz-klausberg.blogspot.com

 

7fc72ceab18ad8d6gen.jpg

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 24x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs