Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dawny ratusz - OP98YQ
Owner: unieski
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-09-2020
Date created: 06-09-2020
Date published: 06-09-2020
Last modification: 06-09-2020
24x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
47 visitors
14 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pierwszy mikulczycki ratusz wybudowano jesienią 1902 roku. Piętrowy budynek z wysokim parterem i poddaszem stanął przy Tarnowitzerstrasse. Większość pomieszczeń zaadoptowano na biura oraz mieszkanie naczelnika gminy. W piwnicy natomiast otwarto restaurację Ratskeller - Restaurant (Piwnica Ratuszowa)której dzierżawcą został Albert Böhmer. Budynek stoi do dziś przy Placu Kroczka 1.

W 1910 roku ratusz okazał się zbyt mały. Wciąż wzrastająca liczba ludności doprowadziła do wzrostu urzędniczych obowiązków. W związku, z czym podjęto budowę nowego, większego gmachu. Budynek stanął kilkadziesiąt metrów dalej niż poprzedni, również przy Tarnowitzerstrasse. Projektantem został Michael Kiefer. Za prace budowlane odpowiadała mikulczycka firma Augusta Zemana. Budynek z cegły postawiono na planie prostokąta, w stylu elektycznym, z wieloma elementami secesyjnymi. Reprezentacyjność urzędu podkreśliła ośmioboczna wieżyczka, przykryta cebulastym hełmem oraz niezwykle ozdobne kamienne obramienia drzwi i okien. W przyziemiu urządzono kotłownię,  mieszkanie policjanta oraz cele dla aresztantów. Na parterze znajdowały się liczne biura. Piętro mieściło mieszkanie naczelnika i obszerną salę posiedzeń, natomiast poddasze skrywało archiwum wraz z pralnią. Pierwsze gminne posiedzenie w nowym gmachu odbyło się 3 marca 1911 roku. 

Jak wynika z artykułów zamieszczonych w ówczesnej prasie, w latach 20 sutereny w ratuszu były często wynajmowane. W budynku prowadził działalność m.in fotograf, przez pewien okres funkcjonowało również kino. W latach II wojny światowej pomieszczenia znajdujące się w przyziemiu przebudowano na schrony przeciwlotnicze. Co ciekawe działanie wojenne szczęśliwie pominęły budynek. W 1945 roku gmach przejęły nowo powstałe polskie władze, na czele z Wincentym Gawlikiem. Wydarzenie to zasługujące na szczególną uwagę, ponieważ nowo uformowana władza w Mikulczycach, została pierwszą, polską, w pełni usankcjonowaną jednostką administracyjną na Ziemiach Odzyskanych. Magistrat urzędował w budynku do 1951 roku, kiedy to gminę Mikulczyce przyłączono do Zabrza. Z czasem ratusz przekształcono w porodówkę, w której przyszło na świat kilka pokoleń obecnie żyjących Mikulczan. Dziś w budynku znajduje się publiczna przychodnia lekarska. 

 

Źródło: http://mikulczyce-mikultschutz-klausberg.blogspot.com

 

7fc72ceab18ad8d6gen.jpg

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 24x Not found 0x Note 0x All entries