Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wantule - źródła Białej Wisełki - OP9828
Właściciel: R-Sol
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 3:00 h    Długość trasy: 8.00 km
Data ukrycia: 12-07-2020
Data utworzenia: 13-07-2020
Data opublikowania: 13-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 13-07-2020
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
53 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: brajan74, Bulwieć , Kika, norbinorek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Biała Wisełka (zwana również Białką) – potok w Beskidzie Śląskim, na terenie miasta Wisła, jeden ze źródłowych potoków Wisły. Długość ok. 7,0 km, średni spadek 8,2%, powierzchnia zlewni ok. 17 km².

Biała Wisełka powstaje z połączenia kilku drobniejszych cieków, m.in. potoków: Wątrobnego, Roztocznego i Głębczańskiego. Za właściwe źródła Białej Wisełki uznaje się źródła potoku Wątrobnego na stromym, północno-zachodnim stoku Baraniej Góry, w skalnym zagłębieniu na wysokości ok. 1120 m n.p.m. Potok spływa wąską doliną pomiędzy grzbietem Cienkowa na północy a grzbietem Przysłopu na południu. W jeziorze Czerniańskim łaczy się z Czarną Wisełką dając początek Wiśle – największej rzece Polski.

Wąska dolina Białej Wisełki wycięta jest niemal równoleżnikowo, tak głęboko, że potok odsłania na znacznym odcinku skały górnych warstw godulskich znajdujące się pod budującymi masyw Baraniej Góry warstwami istebniańskimi. W środkowym odcinku tworzy szereg wodospadów i progów skalnych, nazwanych Kaskadami Rodła.

Nazwa Białej Wisełki pochodzi prawdopodobnie od jej „białej wody” o wartkim nurcie, silnie spienionej na licznych progach. Inną wersję powstania tej nazwy podał w opisie swej wycieczki na Baranią Górę w 1834 r. Apoloniusz Tomkowicz: Nazwa jej pochodzi od mętnej barwy, którą w czasie słoty przybiera, kiedy Czarna zawsze czyste wody toczy.

Jeszcze za czasów Habsburgów poprowadzono doliną Białej Wisełki wygodną drogę jezdną aż do tzw. Barańskiego Mostu u zbiegu potoków Roztocznego i Głębczańskiego. Po wielkich powodziach, które wystąpiły z końcem lat 50. XX w., cały tok Białki od połączenia Wątrobnego i Roztocznego aż do Czarnego uregulowano, budując w korycie liczne sztuczne progi i obmurowując prawy brzeg, którym wiedzie droga.

Dolinę Białej Wisełki obejmuje rezerwat przyrody Wisła, powołany m.in. do ochrony lokalnej populacji pstrąga potokowego.

 

Miejsce, z którego bije najwyżej położone według wszelkich badań źródło Białej Wisełki znajduje się stosunkowo niedaleko od niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego z Wisły Czarnego na Baranią Górę. Nie jest jednak w żaden sposób oznakowane, a prowadzi doń wąska, miejscami zarośnięta ścieżka na której w poprzek leżą powalone drzewa. Na wielkim głazie zamontowana jest tablica z tekstem: "Wantule im. Zejsznera przy źródle Białej Wisełki 1984 ". Wantule to nazwa miejsca, używana potocznie przez miejscowych górali. Wymieniony na tablicy Ludwik Zejszner był geologiem z krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w 1849 r. jako jeden z pierwszych polskich naukowców odbył i opisał podróż do źródeł Wisły i na Baranią Górę.

 

Uwaga: Kesz poza szlakiem turystycznym, wiodąca do niego ścieżka poprzegradzana jest wiatrołomami! Początek ścieżki znajduje się w pobliżu zakrętu szlaku pod szczytem Baraniej Góry, ale to nie jest ścieżka idąca na wprost z zakrętu, ale kilkadziesiąt metrów poniżej !!!

 

Skrzynka bezpośrednio pod tablicą. Uwaga po drugiej stronie głazu, od tyłu znajduje się stary kesz zaprzyjaźnionego serwisu ;-).

Obrazki/zdjęcia
tablica
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy