Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stare Prażuchy - cmentarz ewangelicki - OP9764
Właściciel: mlodek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-05-2020
Data utworzenia: 06-06-2020
Data opublikowania: 10-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 29-01-2021
15x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
28 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz ewangelicki w Starych Prażuchach.

Cekowskie Stare Olędry powstały w 1768 roku. Ich założycielem był Jan Bezan, rotmistrz Przedniej Straży Koronnej Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej, a przywilej lokacyjny wystawiony przez niego w Cekowie 18 kwietnia 1768 r. potwierdził 26 tycznia 1774 r. następny ich dzierżawca Franciszek Byszewski. W osadzie zostało lokowanych 9 uczciwych olenderskiego stanu ludzi (2 o polskich i 7 o niemieckich nazwiskach), luteranów i katolików. Osiedli oni „w zaroślach dóbr Cekowa”, czyli w lesie wymagającym rudunku (karczunku), na który oraz na zagospodarowanie się otrzymali 7 lat wolnizny. Zostali oni także zobowiązani do świadczenia dziesięciny dla proboszcza kościoła parafialnego w Kosmowie. Osadnicy oświadczyli, że są gotowi zapłacić za „kontrakt”, czyli zbiorowy przywilej, po talarze bitym, płacąc w tym celu już wcześniej czerwony złoty jeden, czyli dukata. Według inwentarza dóbr Ceków z 1774 było tu wówczas 5 olędrów gospodarzy nowo sprowadzonych, osiadłych za kontraktem, to jest scharakteryzowanym wyżej przywilejem lokacyjnym. „Ci postawili sobie budy, przy których więcej wiązać się chce według wymierzenia hubów [łanów, włók], tylko że im Jego Mość Pan [Antoni] Kawecki dziedzic [sąsiedniego] Kuszyna zabrania, twierdząc że jest jego własny grunt; gdzie im są przez śp. Jego Mość Pana Jana Bezana dóbr wsi Cekowa
posesora wydzielone grunty i dlatego nie chcą się przy tych wiązać” W 1791 r. Cekowskie Nowe Ol. liczyły 22 dymy samorolne, czyli gospodarstwa rolnicze.
Źródło: http://www.puszczapyzdrska.com/images/stories/PDF/zarys_dziejow.pdf

Cmentarz bardzo duży (największy z okolicznych ewangelickich nekropolii), położony na płaskim terenie, dobrze widoczna główna oraz boczne aleje cmentarne. Od strony drogi słupy z cegły od bramy wjazdowej. W centralnym punkcie znajduje się krzyż z wyrytym rokiem 1944. Ciekawostką jest pozostałość po próbie zniszczenia - ślady po ciosach siekiery.

Zachowanych dużo nagrobków, w złym jednak stanie, czytelnych jest także wiele tablic. Latem wiele śladów zasłania roślinność.

Cały teren, z różną intensywnością, porośnięty jest lilakami, dębami, kwiatami. Dużo konwalii, klimatycznie kwitną w maju. Obrysy grobów w dużej mierze porośnięte mchem, zimą są bardzo widoczne.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mniej zarośnięta część
Brama wjazdowa
Krzyż
Próba ścięcia
Jedna z tablic
To drzewo
Wpisy do logu: znaleziona 15x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy