Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PRATULIN - podlaskie "baby" - OP973K
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-06-2020
Data utworzenia: 02-06-2020
Data opublikowania: 02-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 02-06-2020
9x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
27 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz utworzyli mieszkańcy Pratulina w 1918 r. w miejscu, gdzie w dniu 27 stycznia 1874 r. władze carskie skrycie pogrzebały ciała 13 unitów zastrzelonych 3 dni wcześniej przez wojsko rosyjskie w trakcie ataku na parafian broniących swej cerkwi przed przejęciem przez prawosławnego popa. Zginęli wtedy: Wincenty Lewoniuk, Daniel Karmasz, Łukasz Bojko, Konstanty Bojko, Konstanty Łukaszuk, Bartłomiej Osypiuk, Anicet Hryciuk, Filip Geryluk, Ignacy Frańczuk, Onufry Wasyluk, Maksym Hawryluk, Jan Andrzejuk i Michał Wawrzyszuk, ponadto ok. 180 unitów odniosło rany. Mimo, że pogrzeb był dokonany w lesie Wierzbinka w zbiorowej, zrównanej z ziemią mogile, miejsce to zostało zapamiętane przez potomnych i tuż po odzyskaniu niepodległości ogrodzone i upamiętnione wspólnym nagrobkiem z kamiennym pomnikiem i napisem: „Tu spoczywają ciała męczenników, którzy dnia 24 stycznia 1874 roku w Pratulinie oddali życie w obronie wiary, kościoła i polskości. Módlmy się o wyniesienie ich na ołtarzu”. W dniu 18 maja 1990 r. podczas ekshumacji wydobyto 13 kompletnych szkieletów, które złożono w sarkofagu i umieszczono w kościele parafialnym. Po uroczystej beatyfikacji Wincentego Lewoniuka i jego dwunastu towarzyszy jako Męczenników z Pratulina – dokonanej w Rzymie w dniu 6 października 1996 r. przez papieża Jana Pawła II – w kościele parafialnym w Pratulinie urządzono kaplicę z ich relikwiami. Obecnie sarkofag z relikwiami spoczywa w mensie ołtarza głównego tegoż kościoła i wraz z zabytkowym cmentarzem unickim i innymi obiektami współtworzy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. W latach 2009-2012 pratulińskie sanktuarium zostało wzbogacone o zabytkowy drewniany kościół translokowany ze Stanina w pow. łukowskim i posadowiony w miejscu, gdzie stała pierwotna – zbroczona krwią Unitów – cerkiewka, rozebrana z nakazu władz rosyjskich w 1886 r.

Cmentarz leży ok. 1 km na pd.-zach. od wsi Pratulin, na pn.-zach. skraju lasku Wierzbinka. Zajmuje wieloboczną, nieogrodzoną, działkę o pow. ok. 0,4 ha o charakterze łąkowym, otuloną pasmem krzewów i drzew. Pośrodku łąki stoi wysoki drewniany krzyż, a na jej wschodnim krańcu znajduje się prostokątna kwatera grobowa obsadzona kwiatami i ogrodzona metalowym płotkiem na betonowych słupkach i podmurówce. Wewnątrz kwatery stoi prosty, czworoboczny cokół, wymurowany z kamieni polnych i łamanych głazów narzutowych, na którym znajduje się dawny (prawdopodobnie czternastowieczny) – wtórnie wmontowany – kamienny krzyż, zaliczany do podlaskich „kamiennych bab”. Poniżej na płaskim kamieniu widnieje cytowany wyżej napis z 1918 r. W sąsiedztwie zabytkowego cmentarza umieszczono ostatnią – XIV stację („Jezus złożony do grobu”) plenerowej drogi krzyżowej przy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników w Pratulinie.
Cmentarz jest ogólnie dostępny. Dojście od kościoła w Pratulinie ścieżką wzdłuż plenerowej drogi krzyżowej ku XIV stacji; dojście od szosy – ścieżką przez las Wierzbinka. W sąsiedztwie cmentarza przebiega też Nadbużański Szlak Rowerowy.

Wikipedia.

Skrzyneczka - pojemnik szklany po lewej  stronie cmentarza. 

Powoodzenia.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
podlaska "baba"
2
3
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 9x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy