Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szadykierz - cmentarz ewangelicki - OP96MC
Właściciel: mlodek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-05-2020
Data utworzenia: 17-05-2020
Data opublikowania: 11-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 29-01-2021
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
27 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz ewangelicki w Szadykierzu.

Wieś została nazwana Kosmowskie/Szadokierskie Olędry i lokowana w latach 1775 i 1784. Ich fundatorem był Antoni Kawiecki, dziedzic dóbr Kosmów, (Kuszyn i Gostynie). Umowa osadnicza z 1775 r. została zawarta między nim a dwoma kolonistami osadzonymi na borze kosmowskim zwanym Szadykierz, noszącymi polskie nazwiska: Marcin Kapliński, Jan Droga/Droże, "którzy swoim i innych imieniem zawierają kontrakt" i występującymi w charakterze lokatorów, czyli osadźców tej wsi. W umowie tej wszystkim, którzy się wraz z zawierającymi kontrakt sprowadzać i budować będą chcieli dano 7 lat wolnizny. Koloniści byli ewangelikami-luteranami, co potwierdza zawarta w przywileju informacja o ugodzie z proboszczem kosmowskim w sprawie powinności na jego rzecz. Następni 2 osadnicy, „uczciwi”, czyli osobiście wolni, także o polskich nazwiskach, lokowani zostali na prawie olęderskim według przywileju lokacyjnego z 1784 r., otrzymując taką samą wolniznę.
Wieś posiadała własną szkołę, wokół której w latach 40. XIX w. rozgorzał odnotowany w źródłach historycznych spór. Mieszkańcy Szadykierza wyrazili ostry sprzeciw wobec prób włączenia ich dzieci do szkoły w Prażuchach, ponieważ już od lat 20. XIX w. mieli podarowany grunt pod szkołę oraz wspólnie z gospodarzami z sąsiednich Jaszczurów finansowali nauczyciela, którego podstawą utrzymania były tak zwane naturalia, oraz pożytki z uprawy 7 morgów ziemi należącej do szkoły. Jako argument przeciwko likwidacji szkoły podnoszono znaczną odległość do Prażuch (około 6 km). Rodzice pisali, że wolą, aby ich dzieci czytać ani pisać nie umiały, niż mieliby narażać ich zdrowie długą codzienną wędrówką do szkoły. Niestety, w roku 1850 definitywnie zapadła decyzja o przyłączeniu kolonii Szadykierz do towarzystwa szkolnego w Prażuchach.
Źródła:
http://www.puszczapyzdrska.com/images/stories/PDF/zarys_dziejow.pdf
http://www.schondorf.pl/historia-liskowa-i-okolic/osadnictwo-protestanckie-w-latach-1770-1945

Cmentarz sporych rozmiarów, położony na skraju lasu, teren płaski. Centralnie umiejscowiony krzyż, mocno już pochylony, bez belki poziomej. Pozostałości po bramie w postaci murowanych słupów, zarysowany przebieg głównej alei. Od strony drogi widoczny fundament ogrodzenia.

Zachowanych dużo nagrobków, przeważnie w złym stanie (niesamowite są te, w których wyrosły drzewa), czytelnych jest także kilka tablic.

Cały teren cmentarza porastają konwalie, wizyta w maju, podczas kwitnienia, dostarcza niesamowitych wrażeń. Ponadto trochę lilaków, kwiatów, dębów, inne podszycie leśne. Większość nagrobków porośniętych mchem, przez to zimą każdy nagrobek wyróżnia się doskonale z otoczenia.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brama z główną aleją
Wszechobecne konwalie
Krzyż
Grobowiec
To jest to "V"
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy