Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kirkut w Witnicy - OP95JM
Owner: Jakub_Ch
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-03-2020
Date created: 23-03-2020
Date published: 25-03-2020
Last modification: 30-03-2020
18x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
53 visitors
13 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Ciachol
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Take something to write  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Cmentarz żydowski w Witnicy (ul. Wojska Polskiego) został założony w południowo-zachodniej części miasta przy ówczesnej ul. Mühlenstraße, na skłonie piaszczystego wzniesienia zwanego przez Niemców Judenberge (góry żydowskie). Dokładna data założenia kirkutu nie jest znana. Jedno ze źródeł wspomina nawet, że stało się to dopiero w 1860 r. Jest to mało prawdopodobne, jeśli się zważy, że najważniejszą sprawą dla każdej zawiązującej się gminy było założenie cmentarza, a z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że Żydzi osiedlili się w Witnicy na początku XIX w. .

W 1995 r. na zlecenie gorzowskiego konserwatora zabytków Henryk Grecki przeprowadził inwentaryzację cmentarza. Znajdowało się na nim wówczas tylko siedem macew. Na jednej z nich (dziś już nieistniejącej) poświęconej Mojżeszowi, synowi rabina Józefa ze „świętej gminy w Mezeric” data 25 X 1835 r. jest podana jako data śmierci. Fatalny stan cmentarza jest wynikiem dewastacji już w powojennych czasach. Mimo zlotu młodzieży Hitlerjugend zorganizowanego w 1933 r. obok na Judenberge, cmentarz pozostał nienaruszony do końca lat 40-tych XX w. . Dzieło spustoszenia nastąpiło później. Łupem złodziei padły wszystkie nagrobki wykonane ze szlachetniejszych od piaskowca kamieni. Rozkradziono cegły z ogrodzenia, a zarośnięty teren cmentarza zamienił się w zaimprowizowany plac składowania śmieci przez mieszkańców sąsiednich posesji. W latach 80-tych harcerze przy pomocy władz miasta kilka razy porządkowali teren cmentarza. Także w latach 90-tych z polecenia władz miasta ponownie wywożono z niego śmieci. Dopiero gdy ustawiono na jego terenie tablicę informującą o charakterze miejsca, praktyka zamiany cmentarza na skład odpadków ustała. Tablica z gwiazdą Dawida i napisem „Cmentarz Żydowski” została jednak dwukrotnie zabazgrana farbą. W chwili obecnej nie ma już żadnej stojącej macewy na witnickim cmentarzu i tylko dzięki staraniom takich ludzi jak Zbigniew Czarnuch nie zamienia się go w zapomniany przez ludzi śmietnik.

(źródło: https://sztetl.org.pl/)

 

INFO. o KESZU:

Skrzynka znajduje się za cmentarzem, ok. 55 m od miejsca, które wskazują kordy. Uwaga! Kesz umiejscowiony 2 m nad ziemią - przydadzą się umiejętności wspinaczkowe. W pojemniku znajduje się logbook i kilka fantów na wymianę. 

 

*PROSZĘ NIE REAKTYWOWAĆ SKRZYNKI - będę wdzięczny za wiadomość w razie problemów.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Wejście na cmentarz
Wnętrze cmentarza
Pozostałości nagrobków
Tam szukaj
SPOILER