Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nowe Brusno – Las na Piaskach: kapliczka „tatarska” - OP95JJ
Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 19-03-2020
Date created: 23-03-2020
Date published: 28-03-2020
Last modification: 28-03-2020
6x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
23 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zagadkowa kapliczka – pomnik w środku lasu na wzgórzu. Jak podaje portal ZiemiaLubaczowska.pl w artykule http://ziemialubaczowska.pl/kapliczka-tatarska-z-lasow-brusnienskich-zdjecie-sprzed-100-lat-i-historia/

Kapliczka Tatarska, nazywana też Pomnikiem Jana III Sobieskiego, znajduje się na czole jednego z pagórów [zwanego Knynkiem] nieopodal nieistniejącego bruśnieńskiego przysiółka Młodowce. Kiedyś była obok jedna z ważniejszych dróg, która niemal w linii prostej łączyła Narol i Horyniec. (…) Takimi ciągami często poruszali się Tatarzy, którzy nie chcąc się zgubić, wybierali główne drogi i otwarte przestrzenie. Grasowali oni w tej okolicy na pewno już w 1629 roku i potem w 1672. Jan III Sobieski, który był wtedy Marszałkiem Koronnym, podczas wyprawy na czambuły tatarskie pędził w stronę Horyńca. W okolicy pagóra Knynek miał trafić na porzucony jasyr z dziećmi i dużą ilością bydła, które to porzucili Tatarzy, dowiadując się o pościgu. Na pewno w okolicy było sporo zabitych ludzi, dlatego mogli być pochowani na pagórze. (…) Z biegiem czasu, możliwe, że na początku XIX wieku (kapliczka zaznaczona jest już na mapie katastralnej z 1854 roku), postawiono ogromny jak na tamte czasy pomnik. Dochodząca do 5 metrów budowla, o stosunkowo nowoczesnym wyglądzie, została zwieńczona trochę prymitywnym krzyżem. Możliwe, że był to oryginalny krzyż z mogiły.”

Dziś z tego pomnika został tylko dolny postument, a jak wyglądała w całej okazałości można zobaczyć klikając w ten link do artykułu, który jest wyżej, bo tam jest zdjęcie tej kapliczki sprzed 100 lat! W pełnej okazałości. Tego krzyża, który wieńczył kapliczkę nie odnaleziono.

Paweł Rydzewski w swoim przewodniku „Roztocze Południowe” określił tę kapliczkę jako „pomnik z datą 1658 r.” Nie znalazłem tek daty, ale widziałem jej zdjęcia i wiem, ze gdzieś na tym pomniku jest ona wyryta.

Natomiast portal Roztocze.org.pl tak pisze:
jest to jedynie podstawa znacznie bardziej okazałego niegdyś obiektu - pomnika ku czci Jana Sobieskiego. W tych okolicach miały miejsce w 1672 roku walki z Tatarami, podczas których rozbite zostały liczne czambuły i uwolniony wielotysięczny jasyr. Wzgórze, na którym znajduje się obiekt jest kopcem usypanym przez uwolnionych z niewoli jeńców.

 

Bardzo ciekawy obiekt w odludnym, ale dostępnym  miejscu. Można dojść od Nowego Brusna, albo od Polanki Horynieckiej. W waypointach podałem do wyboru dwa miejsca do zaparkowania, aby było najbliżej do skrzynki.

Skrzynka to tradycyjny klipsiak, znajduje się pod najgrubszą w okolicy pomnika sosną.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Tutaj zaparkowałem i stąd drogą szedłem. Dojście do kapliczki to jakieś 2 km całkiem dobrą drogą leśną. Z tym że dojazd do tego "parkingu" jest nieciekawy. Jeżeli ktoś ma niskie zawieszenie w samochodzie, to radziłbym wybrać inną opcję.
Parking area --- Druga wersja do zaparkowania. Tu można zaparkować, kiedy mamy niskie zawieszenie w samochodzie i nie chcemy nic uszkodzić. Z tym że od razu mówię: osobiście nie sprawdziłem tego dojścia, nie wiem jak się idzie. Wiem tylko od kolegi, że on kiedyś własnie od Polanki Horynieckiej do tej kapliczki tędy szedł. Dojście to niecałe 3 km. Prosto jak strzelił.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kapliczka "tatarska"
Log entries: Found 6x Not found 0x Note 0x All entries