Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tropem Wilczym-Bohun - OP9562
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
Właściciel: WK_PTTK_HERKUS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-02-2020
Data utworzenia: 28-02-2020
Data opublikowania: 29-02-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 11-07-2022
33x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
59 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: GFS, Kika, Miki.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”

Szacki Antoni ps. “Bohun”, “Dąbrowski”Urodził się 1 marca 1902 roku w Wilnie w rodzinie inteligenckiej. Gdy miał pięć lat został zesłany wraz z rodzicami do Tomska na Syberii. Była to kara za udział ojca w rewolucji 1905 roku. Na zesłaniu umiera mu ojciec w 1910 roku. Wtedy to wraz z pozostałymi członkami rodziny przenosi się do Charkowa. Tam uczęszcza do gimnazjum i mieszka do 1919 roku. W 1919 roku przybył do Warszawy i wstąpił do Wojska Polskiego, w którym był żołnierzem Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich. Ze swoją jednostką brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W trakcie kampanii wojennej został ranny i dostał się do niewoli sowieckiej, z której został zwolniony na mocy traktatu ryskiego z 18 marca 1921 roku.  Po uwolnieniu wrócił do stolicy. Tam w 1923 roku zdał maturę i podjął studia w Politechnice Warszawskiej. Po roku z nich zrezygnował i wstąpił do Oficerskiej Szkoly Piechoty w Warszawie. Brał udział w walkach z buntem Piłsudskiego w maju 1926 roku. Uczelnię ukończył w 1927 roku w stopniu podporucznika. Pierwszy przydział otrzymał do 76 Pułku Piechoty w Grodnie. Służył w nim do wybuchu wojny. W międzyczasie otrzymał awans na porucznika; było to w roku 1929. Od 1934 był członkiem Obozu Narodowo-Radykalnego. W kampanii wrześniowej pełnił funkcję oficera sztabowego w Armii ,,Prusy”. Kiedy Niemcy rozbili jednostkę trafił do Lwowa. W tym mieście został schwytany przez Niemców i trafił do więzienia. Uciekł z niego i trafił do Krakowa, a następnie do Zagnańska, gdzie się ukrywał.

Od 1940 roku był członkiem Związku Jaszczurczego (od 20 września 1942 roku Narodowych Sił Zbrojnych). W organizacji był dowódcą V Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, obejmójącego Kielecczyzna. W sierpniu 1944 roku objął dowództwo Brygady Świętokrzyskiej (oddziały NSZ z Kielecczyzny, które nie scalily się z Armią Krajową). Jednostka ta w styczniu 1945 roku, by uniknąć sowieckich represji, opuścila Świętokrzyskie i przez Śląsk udała się do Czech. Tam 6 maja 1945 roku wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holisovie oraz weszła w skład 3 Armii Stanów Zjednoczonych, której dowódcą był gen. George Patton.

Po zakończeniu wojny Amerykanie zlikwidowali Brygade Świętokrzyską, a jej żołnierzy wcielili do kompanii wartowniczych. Szacki stracił funkcję dowódcy i zakończył karierę wojskową. Zajął się prowadzeniem gospodarstwa rolnego w Niemczech, a później we Francji. W 1950 roku władze komunistyczne oskarżyły go o kolaborację z Niemcami i domagały się od Francji jego ekstradycji. Po zbadaniu całej sprawy Francuzi uznali, że Szacki nie dopuścił się zarzucanego mu czynu i nie zgodzili się na jego wyjazd do Polski. Mimo to komuniści próbowali go porwać, ale im się to nie udało. W 1956 roku Szacki opuścił Francję i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie 2 lipca 1992 roku zmarł.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 54°  00. X

E 20°  28. Y

Pytanie : Od którego roku „Bohun” był członkiem Związku Jaszczurczego ?

A – od 1941     – X 232    Y- 743

B – od 1940     – X-217    Y- 451

C – od 1944    – X-353    Y- 436

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 26 razy, trafień: 10 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Antoni Szacki ps. „Bohun”
Wpisy do logu: znaleziona 33x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy